Letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Są wytyczne MEiN, GIS i MZ

  • AT
  • 29 czerwca 2021 - 20:00
Letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Są wytyczne MEiN, GIS i MZ
Uczestnicy wypoczynku powinni w dniu wyjazdu być zdrowi (fot. shutterstock)
Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dotyczące organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

  • Zgodnie z wytycznymi grupa uczestników wypoczynku nie może przekraczać 15 osób (w przypadku dzieci do 10 lat i grupy mieszanej) i do 20 osób (dzieci powyżej 10 lat).
  • Uczestnicy wypoczynku powinni w dniu wyjazdu być zdrowi. Rodzice/prawni opiekunowie uczestników wypoczynku zobowiązują się do niezwłocznego odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby.
  • W gestii rodziców i opiekunów jest zaopatrzenia dziecka w maseczki do użycia podczas pobytu na wypoczynku. Wypoczynek może być organizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa.

Główny Inspektor Sanitarny opublikował aneks instrukcji w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

Organizacja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży będzie możliwa w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - wynika z wytycznych.

Zgodnie z wytycznymi grupa uczestników wypoczynku nie może przekraczać 15 osób (w przypadku dzieci do 10 lat i grupy mieszanej) i do 20 osób (dzieci powyżej 10 lat). Dopuszcza się inną liczebność w przypadku kontynuowania pracy śródrocznej grupy uczestników z danej drużyny czy świetlicy.

[ZOBACZ ANEKS GIS W DZIALE MULTIMEDIA]

Uczestnicy wypoczynku powinni w dniu wyjazdu być zdrowi, "co poświadczają rodzice/prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną". Ponadto, nie zamieszkiwali z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.

Rodzice/prawni opiekunowie uczestników wypoczynku zobowiązują się do niezwłocznego - do 12 godzin - odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka).

Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie, na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku, w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku.

W gestii rodziców i opiekunów jest zaopatrzenia dziecka w maseczki do użycia podczas pobytu na wypoczynku.

Wypoczynek może być organizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa (m.in. opinia straży pożarnej, dopuszczenie obiektu do użyteczności publicznej). Obiekty, w których jest organizowany wypoczynek, powinny być przeznaczone tylko dla wypoczynku dzieci i młodzieży lub zawierać strefę do tego wyodrębnioną, zapewniającą ograniczenie kontaktu z osobami niebędącymi uczestnikami tego wypoczynku.

Organizator zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku, przy czym na jedną osobę zakwaterowaną w jednym pokoju lub namiocie musi przypadać co najmniej 3,5 mkw. powierzchni noclegowej.

Zgodnie z wytycznymi liczba uczestników przebywających w obiekcie w zależności od standardu obiektu musi zapewniać zachowanie dystansu między uczestnikami podczas pobytu, w tym podczas prowadzenia zajęć.

- Minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedną osobę - czytamy w wytycznych.

Podano, że organizator wypoczynku, na wypadek wystąpienia okoliczności zaostrzenia ryzyka ponownego wystąpienia wirusa, powinien mieć na wyposażeniu dodatkowe środki w postaci nieprzemakalnych fartuchów z długim rękawem i przyłbic.

Wskazano, że przed rozpoczęciem wypoczynku należy zorganizować szkolenie kadry z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID-19.

Podejmując temat wyżywienia, zarekomendowano zmianowe wydawanie posiłków. "Po każdej grupie należy dezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 st. C lub je wyparzać" - czytamy w wytycznych. "W przypadku korzystania z cateringu należy wymagać jednorazowych pojemników i sztućców" - dodano.

W czerwcu ukazał się aneks instrukcji GIS w sprawie dodatkowych wymagań higieniczno-sanitarnych i przeciwepidemicznych podczas wypoczynku dzieci i młodzieży w formie stacjonarnych obozów pod namiotami i obozów wędrownych.

Wśród głównych założeń mających zwiększać bezpieczeństwo jest wytyczna, wedle której uczestnikami danej formy wypoczynku będą dzieci i młodzież z jednego środowiska (np. szkoła, osiedle, miejscowość). Zaleca się, aby program wypoczynku uwzględniał ograniczenie do minimum kontaktu uczestników z osobami postronnymi.

Dodatkowo lokalizacja obozu powinna umożliwić kontakt telefoniczny z rodzicami, opiekunami prawnymi uczestników obozu, lekarzem oraz umożliwiać dojazd, w szczególności straży pożarnej i karetki pogotowia ratunkowego.

Wskazano, że w miarę możliwości nie należy angażować do prowadzenia zajęć z uczestnikami obozu kadry powyżej 60. roku życia.

W wytycznych określono też wymagania dotyczące przygotowania i podawania żywności, urządzeń sanitarnych, dbania o higienę, gospodarowania odpadami i opieki medycznej. Określono też procedury zapobiegawcze w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestnika, kierownika lub wychowawcy wypoczynku podczas obozu.

DO POBRANIA
Aneks GIS ws. letniego wypoczynku dzieci i młodzieży
138.32 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!