Partnerzy portalu

Lex Czarnek. Samorządy nie składają broni. Jest apel, będą protesty

 • pt
 • 30 grudnia 2021 - 15:11
Lex Czarnek. Samorządy nie składają broni. Jest apel, będą protesty
Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” zapowiada dalsze protesty przeciwko ustawie tzw. Lex Czarnek (fot. mat. prasowe)
Ruch „Samorządy dla Polski” zapowiada dalsze protesty przeciwko ustawie tzw. Lex Czarnek. Przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów oraz samorządów, przekażą posłom skierowany do premiera apel o odrzucenie projektu pod którym podpisało się 25 tysięcy Polaków.
 • 4 stycznia odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako Lex Czarnek.
 • Przed świętami do konsultacji publicznych trafiła także podstawa programowa z nowego przedmiotu “historia i teraźniejszość.
 • Stowarzyszenie podkreśla, że Lex Czarnek zmieni polską szkołę.

4 stycznia o 15 na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako Lex Czarnek.

- Projekt, który umacnia władzę  kuratorów, ogranicza autonomię szkół i odbiera  rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co się dzieje w szkołach, może być głosowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu. Przed świętami do konsultacji publicznych trafiła także podstawa programowa z nowego przedmiotu “historia i teraźniejszość”, usuwająca ze szkół ponadpodstawowych kształcenie obywatelskie. Pod koniec grudnia wpłynął również do Sejmu projekt, wprowadzający karę więzienia dla dyrektorów, do prawa oświatowego (tzw. Lex Wójcik) – pisze Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski".

Czytaj: Zmiany w Karcie Nauczyciela są już przesądzone, choć ich treści nie uzgodniono

Stowarzyszenie zapowiada protest przeciwko ustawie - podczas posiedzenia sejmowej komisji, przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów oraz samorządów, przekażą posłom apel skierowany do premiera, posłów i posłanek o odrzucenie projektu, pod którym podpisało się 25 tysięcy Polaków.

„Samorządy dla Polski” dodają, że organizacje społeczne, samorządowcy, związki nauczycielskie i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły. 

- W ramach kampanii Wolna Szkoła, do której dołączyło ponad sto organizacji  społecznych, a także Ruch Samorządowy TAK dla Polski, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska,  pokazują konsekwencje projektowanych zmian i zachęcają do przeciwstawienie się ich wprowadzeniu - podkreśla stowarzyszenie.

Samorządowcy skupieni w Ruchu Samorządowym „Tak! Dla Polski” zapowiadają zorganizowanie 3 i 4 stycznia konferencji prasowych na których wystąpią wspólnie z przedstawicielami wszystkich sił opozycji demokratycznej, organizacji pozarządowych i związków zawodowych nauczycieli.

Zdaniem stowarzyszenie "Lex Czarnek" zmieni polską szkołę w następujących kwestiach:

• Zwiększy się władza kuratorów nad dyrektorami szkół, co umożliwi łatwe zastępowanie ich posłusznymi władzy funkcjonariuszami. Kurator reprezentujący ministra będzie mógł odwołać dyrektora z powodu “niewypełnienia zaleceń”, bez uzasadnienia i bez możliwości odwołania od tej decyzji. Równocześnie minister Czarnek zapowiedział podwyżki dla kuratorów.

• Ograniczone zostaną kompetencje jednostek samorządu terytorialnego w prowadzeniu placówek oświatowych, w tym ich decyzyjność w sprawie odwołania dyrektora oraz tworzenia lokalnej sieci szkół. Samorządy zostaną sprowadzone do roli administratorów budynków.

• Uczniowie i uczennice stracą gwarantowane im przez Konwencję o prawach dziecka prawo do wyrażania swoich poglądów, zrzeszania się oraz angażowania w oddolne inicjatywy.

• Uczniowie, uczennice i rodzice stracą możliwość decydowania o tym, jak realizowany jest w szkole program wychowawczo - profilaktyczny. Każdą ich inicjatywę, realizowaną z organizacjami społecznymi będzie mógł zablokować kurator.

• Nowy przedmiot “historia i teraźniejszość” zmusi uczniów i uczennice do przyswajania treści, które stanowią wyraz jednostronnego partyjnego przekazu. Elementy edukacji obywatelskiej zawarte dotąd w podstawie programowej “wiedzy o społeczeństwie” zostaną zredukowane do minimum.

• Ograniczona zostanie możliwość rozwijania zajęć dodatkowych i wzbogacania oferty edukacyjnej i wychowawczej. Zmiany zablokują dyrektorom i nauczycielom możliwość  korzystania ze wsparcia organizacji społecznych w prowadzeniu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.  Oddadzą kuratorowi decyzję o tym, jakie zajęcia mogą się odbyć na terenie szkoły i jakie organizacje społeczne mogą je prowadzić. Te możliwości już teraz są znacznie ograniczone poprzez zbyt niską subwencję budżetową na finansowanie oświaty, a także z powodu spadku dochodów własnych samorządów przy jednoczesnym wzroście kosztów zadań oświatowych (pandemia, inflacja).

• W szkole mogą być wprowadzane (bez uzgodnień ze społecznością szkolną) dodatkowe zajęcia lub treści, powstające z inicjatywy administracji centralnej. Nawet jeśli ich treść nie będzie odpowiadała rodzicom i uczniom, nie będą mogli się sprzeciwić ani odmówić udziału w nich.

TAGI
KOMENTARZE11

 • Stefan 2022-01-03 07:16:14
  Do opinia: a wtedy będziemy jeść szczaw i mirabelki......
 • opinia 2022-01-03 00:40:12
  Skandal, że w Polsce XXI wieku, kraju EU, tacy ludzie objęli tak ważne stanowiska. Otoczył się Jarosław K. takimi niebezpiecznymi dla wielu dziedzin w Polsce, w tym przypadku dla edukacji, marnymi i niebezpiecznymi w poglądach ludźmi. Reżim w Polsce naprawdę jest już dziś alarmujący. Polecam "Z...niewolony umysł: Miłosza lub Rok 84 Orwella.... Przykre, Polsko obudź się, opozycjo (to do Hołowni) połącz siły, bo wyrządzone szkody będą trudniejsze do naprawienia...  rozwiń
 • Władek 2022-01-02 19:05:58
  Do Bronek, takie życzenia na Nowy Rok. Oj, ty pajacu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!