Partnerzy portalu

Łódzkie: Rekrutacja do szkół średnich sukcesem samorządów. Są miejsca dla wszystkich uczniów

  • PAP/AT
  • 17 lipca 2019 - 13:13 | Aktualizacja: 17 lipca 2019 - 13:14
Łódzkie: Rekrutacja do szkół średnich sukcesem samorządów. Są miejsca dla wszystkich uczniów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Skala rekrutacji do szkół średnich nie odbiegała od lat ubiegłych. Chciałbym uspokoić wszystkich uczniów i rodziców. W województwie łódzkim nie będzie przypadku, że któryś z absolwentów szkoły podstawowej lub gimnazjum nie znajdzie dla siebie miejsca w szkole. Będzie je miał, bo samorządy zdały egzamin - powiedział łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, podsumowując pierwszy etap rekrutacji.
  • W woj. łódzkim nie będzie przypadku, że któryś z uczniów nie znajdzie dla siebie miejsca w szkole ponadpodstawowej. Są one zapewnione, samorządy zdały egzamin - zapewnił kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.
  • Łódzki kurator podkreślił, że nie jest to koniec rekrutacji do szkół średnich i ci, którzy nie zostali zakwalifikowani w pierwszym etapie będą mogli wziąć udział w postępowaniu uzupełniającym.
  • Teraz można powiedzieć, że ta rekrutacja jest sukcesem wielu samorządów. Jest też przejawem tego, że udało nam się całkiem dobrze zorganizować cały proces i dzięki zaangażowaniu samorządowców przygotowanych zostało wiele dodatkowych miejsc w poszczególnych placówkach - ocenił wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

W zakończonym we wtorek (16 lipca) pierwszym naborze w woj. łódzkim z ponad 44 tys. uczniów aplikujących do szkół średnich do wybranych przez siebie placówek nie zakwalifikowało się 1572 absolwentów, z czego 828 ukończyło gimnazja, a 744 podstawówki.

"To oznacza, że w przypadku absolwentów podstawówek w skali całego województwa miejsce w nowej szkole znalazło 96,5 proc. aplikujących oraz 95,9 proc. uczniów po gimnazjach. W samej Łodzi do szkół średnich dostało się 96 proc. osób po podstawówkach i 95 proc. po gimnazjach. To dobrze oddaje skale rekrutacji. (…) Ona w tym roku nie odbiegała od lat ubiegłych" - powiedział Wierzchowski na środowej konferencji prasowej zorganizowanej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Łódzki kurator podkreślił, że nie jest to koniec rekrutacji do szkół średnich i ci, którzy nie zostali zakwalifikowani w pierwszym etapie będą mogli wziąć udział w postępowaniu uzupełniającym.

Czytaj też: Zabrakło miejsc w szkołach czy wyobraźni?

"I oczywiście są dla nich miejsca, bo w naszym województwie samorządy przygotowały ich znacznie więcej niż jest potencjalnych kandydatów. Dotyczy to całego regionu, jak i samej Łodzi. Chciałbym uspokoić wszystkich uczniów i rodziców. W woj. łódzkim nie będzie przypadku, że któryś z absolwentów szkoły podstawowej lub gimnazjum nie znajdzie dla siebie miejsca w szkole. Będzie je miał, bo samorządy zdały egzamin" - zaznaczył Wierzchowski.

Wskazał, że przed pierwszym etapem rekrutacji dla ok. 44 tys. tegorocznych absolwentów w szkołach średnich przygotowano ponad 66 tys. miejsc. Obecnie zaś dla niezakwalifikowanych 1572 kandydatów czeka ponad 14 tys. miejsc. W samej Łodzi takich uczniów jest 460 i w drugim naborze będą oni mogli aplikować na ponad 1,5 miejsc.

Na konferencji poinformowano, że m.in. łódzkie XLIV LO może przyjąć jeszcze 35 uczniów, XXXIV LO i XLII LO - po 30, a do XX LO, XXIII LO i XLIII LO - po 20.

"Progi punktowe w tym roku wzrosły, ale nie wzrosły one znacząco. Zaobserwowałem jedną prawidłowość, mianowicie kandydaci w tym roku wybierali chętniej inne szkoły niż w latach ubiegłych. Na przykład w gronie pierwszych trzech najczęściej wybieranych placówek, nie ma I LO, LO Politechniki Łódzkiej, czy Uniwersytetu Łódzkiego" - dodał Wierzchowski.

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra podsumowując pierwszą część rekrutacji do szkół ponadpodstawowych podkreślił, że wokół niej niepotrzebnie narosło "dużo szumu i chaosu informacyjnego".

Czytaj też: Do końca lipca informacja o wolnych miejscach w szkołach średnich

"Teraz można powiedzieć, że ta rekrutacja jest sukcesem wielu samorządów. Jest też przejawem tego, że udało nam się całkiem dobrze zorganizować cały proces i dzięki zaangażowaniu samorządowców przygotowanych zostało wiele dodatkowych miejsc w poszczególnych placówkach" - ocenił.

Ciecióra zwrócił uwagę, że rekrutacja podwójnego rocznika dla wielu szkół w regionie była szansą na kontynuowanie ich działalności.

Przyznała to obecna na konferencji starosta brzeziński Renata Kobiera. "W naszym powiecie mamy liceum ogólnokształcące i zespół szkół ponadgimnazjalnych. W poprzednich latach były plany zlikwidowania 100-letniego liceum, bo było bardzo niewielu uczniów. W tej chwili mamy piękne nabory i wiemy, że nasza szkoła w Brzezinach może się rozwijać. Mamy w niej jeszcze wolne miejsca, więc zapraszamy też uczniów z Łodzi" - powiedziała.

Drugi nabór rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 30 lipca.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!