Lotnictwo wojskowe na zajęciach w liceum - już od września 2021 r.

Lotnictwo wojskowe na zajęciach w liceum - już od września 2021 r.
Starosta wołomiński Adam Lubiak podpisał z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem list intencyjny w sprawie utworzenia w liceum w Urlach profilu lotnictwo wojskowe. Już we wrześniu mają tam powstać trzy klasy: lotnictwo wojskowe, stewardess i stewardów oraz ratownictwo medyczne. W przyszłości, obok szkoły ma powstać także internat.
  • W liceum w Urlach powstanie klasa przygotowania wojskowego, o profilu lotnictwo.
  • Będzie kształciła nie tylko lotników, ale także stewardessy i stewardów oraz ratowników medycznych.
  • Uczniowie będą mieli m.in. zajęcia w bazie lotnictwa w Mińsku Mazowieckim.

Strony listu intencyjnego oświadczyły, że wyrażają wolę współpracy w zakresie utworzenia w mundurowym Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach klasy o profilu lotnictwo wojskowe już w roku szkolnym 2021/2022.

- Otwieramy klasę, która będzie skoncentrowana na naszych wspaniałych Siłach Powietrznych. Liczymy na to, że wszyscy absolwenci Liceum zostaną żołnierzami Wojska Polskiego. Jestem przekonany, że ta inicjatywa służy Polsce - powiedział Minister Mariusz Błaszczak.

Szczegółowe ustalenia w zakresie obszarów współpracy określi umowa o współpracy zawarta pomiędzy 23. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim a Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Obecnie trwają pracę nad szczegółami umowy.

Trzy klasy jeszcze w 2021 r.

- Strategiczna współpraca z ministerstwem oraz bazą w w Mińsku Mazowieckim, daje naszym uczniom unikalną szansę na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które zaprocentują w przyszłości, niezależnie od ścieżki zawodowej, którą nasi absolwenci ostatecznie wybiorą. Już teraz wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na wyższych uczelniach wojskowych i wstępuje w szeregi armii – mówi starosta Adam Lubiak.

Czytaj także: Mazowieckie: Szkoła w Płocku we współpracy z WOT tworzy Oddziały Przygotowania Wojskowego.

Liceum w Urlach jest jedyną publiczną placówką na terenie powiatu uczestniczącą w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i prowadzącą oddziały przygotowania wojskowego.

- Poprzez utworzenie klasy o profilu lotnictwa wojskowego, chcemy zachęcić wszystkich młodych ludzi którzy planują związać swoją przyszłość z wojskiem, a obecnie są na etapie wyboru szkoły średniej do aplikowania właśnie do naszego Liceum w Urlach – dodaje starosta.

Już od września 2021 r. władze powiatu zaplanowały uruchomienie łącznie trzech nowych profili klas: lotnictwa wojskowego, stewardess i stewardów oraz ratownictwa medycznego. Zarząd powiatu chce również otworzyć internat, który dodatkowy miałby zwiększyć atrakcyjność szkoły.

130 klas przygotowania wojskowego

W 2020 r. MON ogłosiło powstanie w Polsce 130 klas przygotowania wojskowego. Resort nie ingeruje w większość przedmiotów, jednak ma nadzór nad programem edukacji. Uczniowie mogą liczyć m.in. na zajęcia z teorii wojskowości czy zajęcia praktyczne na poligonie.

W pierwszym roku funkcjonowania takiej klasy, szkoła może liczyć na dotację w wysokości 80 proc. kosztów zakupu specjalistycznego wyposażenia. Chodzi o mundury, atrapy broni, noże, saperki czy zestawy medyczne. 

Absolwenci klas po zakończeniu nauki i złożeniu przysięgi wojskowej zostaną przeniesieni do rezerwy, będą mogli też wstąpić do wojska lub aplikować na wyższą uczelnię wojskową, a w trakcie rekrutacji otrzymają dodatkowe punkty.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!