- W liceum w Urlach powstanie klasa przygotowania wojskowego, o profilu lotnictwo.
- Będzie kształciła nie tylko lotników, ale także stewardessy i stewardów oraz ratowników medycznych.
- Uczniowie będą mieli m.in. zajęcia w bazie lotnictwa w Mińsku Mazowieckim.
Strony listu intencyjnego oświadczyły, że wyrażają wolę współpracy w zakresie utworzenia w mundurowym Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach klasy o profilu lotnictwo wojskowe już w roku szkolnym 2021/2022.
- Otwieramy klasę, która będzie skoncentrowana na naszych wspaniałych Siłach Powietrznych. Liczymy na to, że wszyscy absolwenci Liceum zostaną żołnierzami Wojska Polskiego. Jestem przekonany, że ta inicjatywa służy Polsce - powiedział Minister Mariusz Błaszczak.
Szczegółowe ustalenia w zakresie obszarów współpracy określi umowa o współpracy zawarta pomiędzy 23. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim a Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Obecnie trwają pracę nad szczegółami umowy.
Trzy klasy jeszcze w 2021 r.
- Strategiczna współpraca z ministerstwem oraz bazą w w Mińsku Mazowieckim, daje naszym uczniom unikalną szansę na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które zaprocentują w przyszłości, niezależnie od ścieżki zawodowej, którą nasi absolwenci ostatecznie wybiorą. Już teraz wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na wyższych uczelniach wojskowych i wstępuje w szeregi armii – mówi starosta Adam Lubiak.
Czytaj także: Mazowieckie: Szkoła w Płocku we współpracy z WOT tworzy Oddziały Przygotowania Wojskowego.
Liceum w Urlach jest jedyną publiczną placówką na terenie powiatu uczestniczącą w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i prowadzącą oddziały przygotowania wojskowego.
- Poprzez utworzenie klasy o profilu lotnictwa wojskowego, chcemy zachęcić wszystkich młodych ludzi którzy planują związać swoją przyszłość z wojskiem, a obecnie są na etapie wyboru szkoły średniej do aplikowania właśnie do naszego Liceum w Urlach – dodaje starosta.
Już od września 2021 r. władze powiatu zaplanowały uruchomienie łącznie trzech nowych profili klas: lotnictwa wojskowego, stewardess i stewardów oraz ratownictwa medycznego. Zarząd powiatu chce również otworzyć internat, który dodatkowy miałby zwiększyć atrakcyjność szkoły.
130 klas przygotowania wojskowego
W 2020 r. MON ogłosiło powstanie w Polsce 130 klas przygotowania wojskowego. Resort nie ingeruje w większość przedmiotów, jednak ma nadzór nad programem edukacji. Uczniowie mogą liczyć m.in. na zajęcia z teorii wojskowości czy zajęcia praktyczne na poligonie.
W pierwszym roku funkcjonowania takiej klasy, szkoła może liczyć na dotację w wysokości 80 proc. kosztów zakupu specjalistycznego wyposażenia. Chodzi o mundury, atrapy broni, noże, saperki czy zestawy medyczne.
Absolwenci klas po zakończeniu nauki i złożeniu przysięgi wojskowej zostaną przeniesieni do rezerwy, będą mogli też wstąpić do wojska lub aplikować na wyższą uczelnię wojskową, a w trakcie rekrutacji otrzymają dodatkowe punkty.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.