Partnerzy portalu

Małopolska kurator oświaty musi przeprosić ZNP

 • KO
 • 5 października 2021 - 15:47
Małopolska kurator oświaty musi przeprosić ZNP
Sąd zdecydował: Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak musi przeprosić ZNP (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Kurator Barbara Nowak musi przeprosić ZNP za stwierdzenie, że "działacze ZNP wzorowali się na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm". Taką informację podał wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

Wiceprezes ZNP nie podał więcej szczegółów w sprawie. Do tej pory nie odniosła się do niej także pozwana kurator. 

To nie pierwszy konflikt między Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, a znaną z konserwatywnych poglądów Małopolską Kurator Oświaty. 

W 2019 Związek Nauczycielstwa Polskiego oficjalnie wezwał Barbarę Nowak do zaprzestania naruszania dóbr osobistych i dał jej trzy dni na przeprosiny. Ponieważ nie doczekał się ich, sprawa również trafiła do sądu. 

Chodziło wówczas o głośną w mediach wypowiedź Nowak dotyczącą alarmów bombowych w szkołach. Kurator twierdziła m.in. że "strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego miał na celu wywołanie chaosu i wrażenia, że państwo polskie jest w kryzysie". 

– Początek egzaminów maturalnych przyniósł kolejną odsłonę determinacji środowisk niszczących państwo polskie. Warto jeszcze raz podkreślić, że alarmy bombowe w szkołach, gdzie maturzyści mieli przystąpić do egzaminu dojrzałości, to metody terrorystyczne – wypowiadała się wówczas małopolska kurator.

Czytaj też: Gminy wiejskie: Dość fikcji. Przestańmy mitologizować pracę nauczycieli

Przed rokiem ostre słowa krytyki padły pod jej adresem ze strony krakowskich nauczycieli zrzeszonych w związku. ZNP zarzuciło Barbarze Nowak, że zajmuje się polityką zamiast skupić się na edukacji. Związkowcy napisali do Barbary Nowak list otwarty, w którym wezwali ją do pozostawienia szkół miejscami nauki i wychowania.

TAGI
KOMENTARZE13

 • Rodzic 2021-10-06 19:22:56
  Do !!!: ktoś Ci coś ukradł DORADCO METODYCZNY? Masz tyle tych nicków to byś nie robiła z tego afery 🤣🤣🤣😎🤓😎🤓😎
 • !!! 2021-10-06 17:36:36
  Do ant TROLL- RODZIC ukradł nick " Czytelnik" i pisze od rzeczy no i się sam pogubił.
 • ant 2021-10-06 17:04:47
  już sam się pogubiłeś w tym mędrkowaniu ...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!