Partnerzy portalu

Maluch plus: Są pieniądze na żłobki w woj. lubelskim

Maluch plus: Są pieniądze na żłobki w woj. lubelskim
Samorządy dostały pieniądze na żłobki (fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)
W poniedziałek (17 lutego) w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i opieki społecznej Alina Nowak wręczyła samorządowcom promesy na ponad 10 mln zł na tworzenie nowych miejsc opieki dla małych dzieci. Dzięki dotacjom w regionie przybędzie blisko tysiąc nowych miejsc w żłobkach.
  • Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że region jest jednym z największych beneficjentów programów społecznych, które mają znaczenie dla rynku pracy.
  • Promesy na żłobki odebrali przedstawiciele gmin: Niedrzwica Duża, Wólka, Milejów, Cyców, Adamów, Wojcieszków oraz miast: Lubartów, Świdnik, Zamość oraz Łuków.
  • Łączna kwota dotacji to ponad 10 mln zł.

Pieniądze pochodzą z programu "Maluch plus". Więcej miejsc w żłobkach ma pomóc młodym ludziom w podejmowaniu pracy. Około 30 proc. zarejestrowanych bezrobotnych w woj. lubelskim to ludzie w wieku do 30 lat, ponad połowa z nich to młode kobiety.

Nowak podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo dobra, do czego przyczyniają się też różne programy wsparcia osób mogących pracować. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. i jest to najniższy wskaźnik od 30 lat odnotowany na koniec roku.

"Po raz pierwszy od 30 lat w styczniu udało się obniżyć liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych poniżej miliona" - dodała Nowak.

Podkreśliła, że w ostatnich latach rósł wskaźnik zatrudnienia i obecnie jest na poziomie 76 proc. dla osób w wieku produkcyjnym. Liczba osób pracujących w trzecim kwartale ubiegłego roku wyniosła 16,6 mln. W porównaniu do 2015 r. wzrosła o 385 tys. - podała Nowak.

"Dbamy o to, żeby coraz więcej osób miało bezpieczne zatrudnienie, na podstawie umów o pracę i to się udaje. W 2015 r. było 9,2 mln osób zatrudnionych na umowę o pracę, dzisiaj jest to 10,4 mln osób" - zaznaczyła Nowak.

W woj. lubelskim bezrobocie spadło z 11,7 proc. w 2015 r. do 7,4 proc. na koniec ubiegłego roku. W urzędach pracy regionu zarejestrowanych było 69 tys. osób, o jedną trzecią mniej niż w końcu 2015 r. Problemem jest nadal bezrobocie wśród młodych ludzi. "Wszyscy musimy się pochylić nad tym, aby te młode osoby trafiały po zakończeniu edukacji na rynek pracy" - podkreśliła Nowak.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że region jest jednym z największych beneficjentów programów społecznych, które mają znaczenie dla rynku pracy. "Takim programem jest też Maluch plus. On stwarza możliwość aktywności zawodowej dla młodych mam" - powiedział wojewoda.

Promesy na stworzenie nowych miejsc w istniejących już żłobkach bądź stworzenie nowych odebrali przedstawiciele 10 samorządów, gmin: Niedrzwica Duża, Wólka, Milejów, Cyców, Adamów, Wojcieszków oraz miast: Lubartów, Świdnik, Zamość oraz Łuków. Łączna kwota dotacji to ponad 10 mln zł.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, który odebrał promesę na ponad 3,1 mln zł, powiedział, że wkrótce będzie rozstrzygnięty przetarg na budowę w tym mieście żłobka na 120 miejsc, który ma kosztować około 8 mln zł.

"Otrzymaliśmy bardzo mocne wsparcie. Świdnik jest w tej dobrej sytuacji, że liczba urodzeń rośnie, utrzymujemy liczbę mieszkańców na takim samym poziomie, przybywają do nas ludzie z innych miast. Są bardzo dobre warunki do życia, myślę, że jak ten żłobek powstanie, to będą jeszcze lepsze" - powiedział Jakson.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec ubiegłego roku w Polsce było ponad 6,2 tys. placówek opieki nad dziećmi do 3 lat. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W woj. lubelskim były 174 placówki o 6,4 tys. miejsc.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!