Partnerzy portalu

Manipulowanie przy dyscyplinarkach i ocenach pracy nauczycieli. Poseł pisze do MEiN

 • KO
 • 30 maja 2023 - 13:40
Manipulowanie przy dyscyplinarkach i ocenach pracy nauczycieli. Poseł pisze do MEiN
W latach 2019-2022 pracę po negatywnej ocenie straciło 14 nauczycieli (fot. Mach240390, CC BY 4.0/ wikipedia)
Procedura sporządzenia oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół budzi emocje w środowisku oświatowym. Interpelację w tej sprawie skierował do Ministerstwa Edukacji i Nauki poseł PO Aleksander Miszalski. W odpowiedzi padły konkretne liczby.
 • Aleksander Miszalski informuje, że dochodzą do niego liczne zgłoszenia i zarzuty dotyczące manipulowania postępowaniami dyscyplinarnymi oraz procedurą sporządzenia oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół.
 • W odpowiedzi na interpelację posła resort podaje dane. 
 • W latach 2019-2022 pracę po negatywnej ocenie straciło 14 nauczycieli. 5 postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli zostało natomiast umorzonych przez Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną przy Ministrze Edukacji i Nauki tylko w 2022 r. 

Jak pisze poseł PO, dochodzą do niego liczne zgłoszenia i zarzuty dotyczące manipulowania postępowaniami dyscyplinarnymi oraz procedurą sporządzenia oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Pyta więc MEiN, jak wiele postępowań dyscyplinarnych przeciwko nauczycielom i dyrektorom placówek oświatowych prowadzono w roku 2022 i ile z nich zakończono umorzeniem postępowania?

Dodatkowo dopytuje resort, jak wielu dyrektorów zostało pozbawionych swojej funkcji w wyniku uzyskania negatywnej oceny pracy i z iloma nauczycielami rozwiązano stosunek pracy wskutek uzyskania negatywnej oceny pracy w latach 2017-2022. 

5 postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli umorzyła komisja przez MEiN w 2022 roku

Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki odpowiada, że MEiN nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec nauczycieli przez komisje dyscyplinarne pierwszej instancji (w województwach) w 2022 r., jak również danymi dotyczącymi liczby tych postępowań, które zakończyły się umorzeniem postępowania dyscyplinarnego przez te komisje.

Przedstawia jednak dane dotyczące liczby postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec nauczycieli, które zostały umorzone przez  Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną przy Ministrze Edukacji i Nauki w 2022 r. Było ich w sumie 5: po jednym w woj. łódzkim, małopolskim i śląskim oraz dwa z woj. mazowieckiego.

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ilu nauczycieli i dyrektorów straciło pracę po złej ocenie?

Wiceszef MEiN wyjaśnia też, że dane na temat rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych Kartą Nauczyciela zbierane są od roku szkolnego 2019/2020. To dane zbiorcze agregowane na poziomie podmiotu. Nie ma zatem możliwości wykazania, czy dotyczą one np. nauczyciela, który jednocześnie zajmował stanowisko dyrektora szkoły lub placówki. Dodaje też, że w systemie informacji oświatowej nie są zbierane dane o dyrektorach szkół i placówek, którzy zostali odwołani z tego stanowiska, w tym odwołani w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy.

Dane te posiadają wyłącznie organy prowadzące szkoły i placówki, posiadające kompetencje w zakresie odwoływania dyrektorów szkół i placówek ze stanowiska kierowniczego

- tłumaczy Dariusz Piontkowski. 

Przedstawia jednocześnie dane dotyczące rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy za lata 2019-2022 według województw, zbierane w etatach. W 2019 roku były 4 takie sytuacje, w 2020 - 5, w 2021 - 1, a w 2022 roku ponownie 4. 

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

TAGI
KOMENTARZE5

 • Może to dobrze 2023-05-30 18:33:10
  Do tak było : no to teraz mają na pewno lżejsza i lepiej płatną pracę. Specjaliści zawsze poszukiwani na rynku pracy. Szczególnie w dużym mieście.
 • tak było 2023-05-30 17:51:57
  Do Może : sami odeszli honorowo w Gdańskim kuratorium - pomogła im siostra posła
 • Może 2023-05-30 16:31:28
  Do Samoobrona : nieno, sami się przecież zwolnią honorowo 😁

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!