Marzena Machałek: w edukacji trzeba było nadrobić braki po pandemii

Marzena Machałek: w edukacji trzeba było nadrobić braki po pandemii
Kończący się rok szkolny przyniósł duże wyzwania. Trzeba było nadrobić braki po pandemii - mówi Marzena Machałek (Fot. PAP/Rafał Guz)
Kończący się rok szkolny przyniósł duże wyzwania. Trzeba było nadrobić braki po pandemii, na nowo zintegrować wspólnoty szkolne – podkreśliła w piątek w Jeleniej Górze wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek wzięła udział w piątek w zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze. Machałek podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że miniony rok szkolny był pierwszym od początku pandemii, w którym niemal w całości zajęcia były prowadzone stacjonarnie.

"Jednocześnie to był rok szkolny, który przyniósł duże wyzwania (…) to był rok, w którym trzeba było nadrobić braki po pandemii, na nowo zintegrować wspólnoty szkolne, odbudować więzi" - mówiła.

Czytaj też: To był rok szkolny pełen wyzwań, ale dużo lepszy niż poprzedni

Dodała, że w mijający roku szkolny prawie 200 tys. dodatkowych uczniów - uchodźców z Ukrainy - trafiło do polskich placówek oświatowych. "Dziś jest tych uczniów mniej - 180 tys. - ale był moment, kiedy w polskim systemie edukacji było ich 200 tys. i stało się to w bardzo krótkim czasie" - mówiła Machałek. Wskazała, że do szkół podstawowych i przedszkoli uczęszcza obecnie ponad 150 tys. dzieci z Ukrainy, do szkół branżowych i technicznych - 3,5 tys., pozostali do szkół średnich.

Wiceszefowa edukacji podkreśliła też, że mijający rok szkolny przyniósł "duże zmiany w polskiej edukacji".

"Takie, które poprawią jakość kształcenia. Oprócz normalnej subwencji oświatowej, ponad miliard złotych przeznaczyliśmy na inwestycje w laboratoria przyszłości" - mówiła Machałek. Dodała, że w tym roku szklonym wdrożono w szkołach też program Poznaj Polskę, na który - jak mówiła wiceminister - przeznaczonych zostanie kolejne 100 mln zł.

"Warto też podkreślić, że od 1 marca do szkół trafiło 180 mln zł na dodatkowe wsparcie psychologiczno-pedagogiczne" - wskazała.

Wiceminister mówiła też o kształceniu branżowym i technicznym. "Do szkół branżowych i techniczny chodzi 1,1 mln uczniów. Po 2019 r. mamy w tych szkołach coraz więcej uczniów" - mówiła Machałek.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!