Matura i egzamin ósmoklasisty. Minister przedstawił nowe informacje

  • PSZ/AT
  • 21 kwietnia 2021 - 15:41
Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r. Matura w 2022 r. i w 2023 roku, tak jak w tym roku, odbędzie się bez egzaminu ustnego- poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  • Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty - poinformował Przemysław Czarnek.
  • Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego - dodał.
  • Matura w 2022 r. i w 2023 roku, tak jak w tym roku, odbędzie się bez egzaminu ustnego, ale będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - zaznaczył.

Szef MEiN Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.

Matury i egzaminy w terminie

Zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami.

- Od 4 maja do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 maja do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - poinformował Czarnek.

Przypomniał, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.

- Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r. - podkreślił minister edukacji.

Dodał, że mniejsza będzie także liczba zadań otwartych.

Szef MEiN przekazał, że egzaminie maturalny również odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.

- Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby - powiedział Czarnek.

Wymagania na egzaminach

Mówiąc podczas konferencji prasowej o egzaminach w 2023 r., Czarnek poinformował, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku. Zaznaczył, że to nie jest dla nikogo nowość - mówimy o tym od 2017 roku.

Jak podał, egzamin ten będzie przeprowadzony w maju 2023 r. z trzech przedmiotów, bez egzaminu z dodatkowego przedmiotu.

- Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później - dodał Czarnek.

- Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. to też nie jest nowość dla nikogo. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - powiedział szef MEiN.

Wyjaśnił, że będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r.

Matura tylko pisemna

Szef MEiN poinformował także o egzaminach w 2022 roku.

- Egzamin z trzech przedmiotów w przypadku egzaminu ósmoklasisty: polski, matematyka, język obcy, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku" - powiedział Czarnek.

Jak dodał - na pewno nie wcześniej, a zatem pozostajemy w formule, która jest do tej pory.

Zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju.

- Ten termin się sprawdza, jest dobry i dlatego w przyszłym roku będzie to także maj - oświadczył.

Wyjaśnił, że będzie on przeprowadzony według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku, zatem tych, które są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku.

- W związku z tym, będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie taki jak w 2019 roku, 2020 roku i 2021 roku i mniejsza liczba zadań otwartych - zapowiedział minister.

Poinformował, że egzamin maturalny będzie również według tych samych wymagań, które zawarto w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym, część usta - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.

Powiedział, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

- Ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów - bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem - wyjaśnił.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!