Matura: Na matematyce m.in. funkcje, równania i nierówności, figury geometryczne

  • PAP
  • 9 czerwca 2020 - 14:34
Matura: Na matematyce m.in. funkcje, równania i nierówności, figury geometryczne
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut (fot. pixabay)
Maturzyści, którzy pisali we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji, własności figur geometrycznych oraz umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności.

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów - który opublikowała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna - zawiera 34 zadania, w tym 25 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi, oraz dziewięć otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi i poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych, cyrkla, linijki oraz z prostego kalkulatora.

Zdający musieli się wykazać umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach, pierwiastkach, logarytmach, wykonywać obliczenia procentowe. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności.

Czytaj też: Piontkowski: Matury odbywają się spokojnie

Część zadań dotyczyła znajomości pojęcia funkcji i umiejętności korzystania z ich własności. Zadania dotyczyły m.in. funkcji liniowej i kwadratowej.

Maturzyści musieli w zadaniach zastosować wiadomości dotyczące rodzajów figur geometrycznych i ich własności. Niektóre zadania dotyczyły figur geometrycznych w przestrzeni, czyli brył. W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych - arytmetycznego i geometrycznego oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane są zadania otwarte.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!