Matura ustna dla absolwentów techników to dyskryminacja? Jest petycja

Matura ustna dla absolwentów techników to dyskryminacja? Jest petycja
Do MEiN wpłynęła petycja uczniów o rezygnację z obowiązkowych matur ustnych dla absolwentów techników. (fot. MEiN))
W sieci pojawiła się petycja autorstwa kilku uczniów techników, którzy w 2023 r. mają przystąpić do matury. Domagają się zniesienia obowiązku zdawania egzaminów ustnych. Za dyskryminujące uważają to, że ich rówieśnicy, którzy przystępowali do matur w 2022 r. z powodu pandemii COVID-19 nie musieli zdawać matur ustnych.
  • Część uczniów techników z rocznika 2003 uważa za niesprawiedliwe to, że w 2023 r. będą musieli zdawać obowiązkową maturę ustną.
  • Zwracają uwagę, że ich rówieśnicy z liceów, w latach 2021 i 2022 nie mieli takiego obowiązku.
  • Do MEiN wpłynęła petycja uczniów o rezygnację z obowiązkowych matur ustnych dla absolwentów techników. - W innym przypadku dojdzie do nierównego traktowania abiturientów z tego samego rocznika - piszą autorzy petycji.

Z powodu pandemii COVID-19 zarówno w 2021 jak i w 2020 r. absolwenci szkół średnich nie musieli przystępować do matur ustnych z języka polskiego i języka obcego. Egzaminy te były przeprowadzane tylko dla tych osób, które muszą przedstawić wynik uzyskany w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Tych samych praw, domagają się teraz uczniowie techników, którzy będą zdawać maturę w roku 2023. W sieci ruszyła zbiórka podpisów pod "Petycją o odwołanie matury ustnej dla absolwentów techników 2023. Apel do Ministra Edukacji i Nauki, pana Przemysława", którą do czwartku 23 czerwca, podpisało prawie 15 tys. osób. 

Czytaj także: Matury 2022 czas zacząć. Egzaminy pisemne i ustne, odwołania

- Absolwenci techników mają za sobą trudne egzaminy zawodowe, uczą się oprócz wszystkich przedmiotów ogólnokształcących, także przedmiotów zawodowych. Wybrali technika ze względu na zawód, nie planowali kariery jako humaniści. Egzaminy ustne nie są brane pod uwagę nawet w rekrutacji na polonistykę czy studia lingwistyczne - zauważają autorzy petycji.

Jak dodają, w przypadku uczniów techników, nauczanie zdalne trwało dokładnie tyle samo czasu, ile w przypadku uczniów liceów, czyli dwa lata. Poprzez brak mówienia "twarzą w twarz", brak możliwości ćwiczenia mówienia w grupach czy bezpośrednich prezentacji przed klasą, w niektórych uczniach pojawił się stres w przypadku konieczności wypowiadania się przed innymi ludźmi.

- Uczniowie techników mają mniej godzin nauczania przedmiotu - przydział jest pozornie taki sam, ale część nie jest realizowana przez praktyki, część nie jest dostatecznie wyćwiczona w domu, gdyż uczniowie techników muszą przygotowywać się do większej ilości przedmiotów (również do zawodowych) - twierdzą autorzy petycji.

Czytaj także: Odchudzona matura zostanie z nami na dłużej?

Zwracają także uwagę, że obecni uczniowie techników z roczniak 2003 już po raz drugi muszą zmagać się z większym stresem. Chodzi o to, że są z tzw. podwójnego rocznika (jeden z wyników likwidacji gimnazjów). 

Zdaniem autorów petycji, brak zastosowania takich samych zasad w części ustnej egzaminu maturalnego dla abiturientów z tego samego rocznika, złamałoby zasadę równego traktowania uczniów w zakresie oświaty i dostępu do szkolnictwa.

Zamiast wyniku adnotacja

Jak już wspomniano, w 2021 i 2022 r. egzaminy ustne przeprowadzano tylko dla tych osób, które zgłosiły taką chęć. W roku szkolnym 2021/2022 było to 1,8 tys. egzaminów ustnych w tym: 215 egzaminów z języka polskiego, 1 230 egzaminów z angielskiego, 15 egzaminów z białoruskiego, 60 egzaminów z francuskiego, 170 egzaminów z hiszpańskiego, 105 egzaminów z niemieckiego i 5 egzaminów z rosyjskiego.

Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinny być podane wyniki z egzaminów ustnych, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: "W 2022 r. egzaminu nie przeprowadzano".

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!