Partnerzy portalu

Matura z ukraińskiego dla wszystkich od 2026 r. Ministerstwo szykuje zmiany

 • AW
 • 20 stycznia 2023 - 15:00
Matura z ukraińskiego dla wszystkich od 2026 r. Ministerstwo szykuje zmiany
Obecnie egzamin maturalny jest przeprowadzany z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Możliwość zdawania matury z języka ukraińskiego na podobnych zasadach jak z innych języków nowożytnych dla wszystkich uczniów. Takie rozwiązanie przewidują projekty rozporządzeń ministra edukacji narodowej opublikowane w piątek (20 stycznia) na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego dotyczy absolwentów obecnego ustroju szkolnego.

Konieczność zmian tłumaczona jest napływem uchodźców do Polski.

- Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym - czytamy w uzasadnieniu.

Obecnie egzamin maturalny jest przeprowadzany z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

- Proponowana zmiana umożliwi przystępowanie do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego wszystkim absolwentom nowego ustroju szkolnego (absolwentom będącym obywatelami Ukrainy, jak i obywatelom polskim) - z wyjątkiem absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej (mniejszość ukraińska), którzy mają obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego - czytamy w uzasadnieniu.

Egzamin maturalny z języka ukraińskiego miałby być przeprowadzany począwszy od roku szkolnego 2025/2026.

Drugi projekt: rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego jest podobnie uzasadniony, a dotyczy absolwentów szkół starego ustroju szkolnego, obowiązującego przed dniem 1 września 2017 r.

- Jako, że konieczne będzie przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów w zakresie egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu, a także pozyskanie osób zainteresowanych wpisem do tej ewidencji oraz przygotowanie materiałów egzaminacyjnych. Mając na uwadze powyższe proponuje się, aby pierwszy egzamin maturalny z języka ukraińskiego został przeprowadzony w roku szkolnym 2025/2026. Jednocześnie proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 września 2023 r., tj. w terminie umożliwiającym wywiązanie się przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z wyżej opisanych obowiązków - czytamy w uzasadnieniu do tego projektu.

Projekty rozrządzeń zamieszczamy poniżej do pobrania

DO POBRANIA
Projekt - Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego
73.27 KB format pliku: PDF
Projekt - rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego
74.77 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE76

 • Edward 2023-01-23 20:53:30
  Do Nauczyciel ze Śląska : 🤣🤣🤣🤣🤣.
 • Nauczyciel ze Śląska 2023-01-23 20:36:46
  U nas też nie czekamy na pobudkę z letargu Broniarza, też juz strajkujemy: nie organizujemy wycieczek, konkursów, olimpiad, nie zgłaszamy się do poprawy matur i egzaminów zawodowych, lekcję byle jak odfajkowujemy...
 • ryszar 2023-01-23 19:52:56
  przesada

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!