Partnerzy portalu

Maturzyści planujący studia za granicą mogą mieć spory problem

 • WOK
 • 13 marca 2023 - 14:13
Maturzyści planujący studia za granicą mogą mieć spory problem
Terminy wydawania świadectw maturalnych uniemożliwiają polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia np. w Szwecji (Fot. Adobestock)
Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w sprawie ustalonego na 7 lipca terminu wydawania świadectw maturalnych, który uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia np. w Szwecji.
 • Ustalony na 7 lipca 2023 r. termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji.
 • Dlaczego? - Ponieważ na tamtejszych uczelniach dokumenty trzeba złożyć do 5 lipca 2023 r. - przypomina Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
 • Rzecznik praw obywatelskich (RPO) ponownie podjął w tej sprawie interwencję w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Prawo do swobodnego przemieszczania się dotyczy także kontynuowania nauki

Jednym z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej związanych z obywatelstwem unijnym jest prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich - także w celu kontynuowania nauki w szkole wyższej.

- W niektórych przypadkach realizacja prawa do nauki w innym państwie unijnym może być jednak utrudniona z powodu braku koordynacji procedur - podaje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO ponownie interweniuje w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) w sprawie ustalonego na 7 lipca terminu wydawania świadectw maturalnych, który uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia np. w Szwecji.

- Na tamtejszych uczelniach dokumenty trzeba bowiem złożyć do 5 lipca 2023 r. - przypomina Biuro RPO.

RPO prosi o pilną odpowiedź w sprawie terminu wydawania świadectw maturalnych

- Zapoznanie się ze stanowiskiem CKE może mieć duże znaczenie dla tych obywateli, którzy chcieliby zaplanować dalszą edukację - pisze rzecznik w kolejnym piśmie i prosi o pilną odpowiedź na swoje wystąpienie z 6 lutego 2023 r. 

W takiej właśnie sprawie do RPO wpłynął wniosek związany z ustalonym na 7 lipca 2023 r. tegorocznym terminem ogłaszania wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach.

- Jak informuje wnioskodawca, jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany, w tym roku absolwenci polskich szkół średnich nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji na studia w Danii. Podobna sytuacja może dotyczyć innych zagranicznych uczelni, między innymi w Szwecji - podaje Biuro RPO.

Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich (Fot. Biuro RPO)
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich (Fot. Biuro RPO)

Termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny

W ubiegłym roku problem ten nie pojawił się, ponieważ świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej.

Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny - 5 lipca. - Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE - zaznacza RPO.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pyta zatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika o możliwość zmiany harmonogramu tak, aby umożliwić zainteresowanym podjęcie studiów na europejskich uczelniach. Prosi też o informację, czy do CKE wpływały skargi w tej sprawie.

TAGI
KOMENTARZE3

 • .? 2023-03-13 18:42:25
  Do Radek: o swoje czy nauczycieli?
 • mojo 2023-03-13 16:31:05
  Radek...Radek....nikt nie zbojkotuje matur oczywiscie moga byc wyjatki ale masówki nie bedzie
 • Radek 2023-03-13 14:37:58
  Największym problemem maturzystów może być zbojkotowanie matur przez nauczycieli, którzy dymani przez ministra w ten właśnie sposób upomnieli by się o swoje ...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!