Partnerzy portalu

Maturzysta z koronawirusem. Jego koledzy trafili na kwarantannę

  • KO
  • 11 maja 2021 - 16:55 | Aktualizacja: 11 maja 2021 - 17:37
Maturzysta z koronawirusem. Jego koledzy trafili na kwarantannę
LO nr 8 im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (fot. P.rosz/ CC BY-SA 4.0/wikipedia)
Test potwierdził zakażenie koronawirusem u poznańskiego maturzysty z VIII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła musiała zorganizować specjalny tryb pisania egzaminów przez osoby, z którymi miał kontakt.

O sprawie informuje portal epoznan.pl. Jak podaje, w VIII LO wykryto COVID-19 u ucznia, który pisał maturę w zeszłym tygodniu. 

Sprawę potwierdził Sanepid. - Rzeczywiście jeden z maturzystów ma pozytywny wynik na Covid-19. W związku z tym objęto kwarantanną 8 osób zdających maturę, które miały z nim kontakt - wyjaśniła Cyryla Staszewska z poznańskiego Sanepidu.

Staszewska nie potwierdza jednak doniesień o tym, by maturzyści przebywający na kwarantannie nie mogli podejść do egzaminu. - Szkoła zorganizowała wszystko tak, by uczniowie mogli zdać maturę. Mają ją pisać w osobnej sali, a wcześniej mają być testowani i okazać negatywny wynik testu. Z naszej strony te osoby otrzymują przepustkę, która umożliwia im dotarcie do szkoły i napisanie egzaminu - poinformowała epoznan.pl szefowa poznańskiego Sanepidu. 

Czytaj też: Matura idzie zgodnie z planem?

Wprowadzenie przepustek to jednak wyjątkowa sytuacja, jakiej nie przewidziano w wytycznych dotyczących przeprowadzania egzaminów w reżimie sanitarnym, jakie przedstawiła Centralna Komisja Egzaminacyjna 19 kwietnia.

Według nich na egzaminy mogą przyjść osoby bez objawów zbliżonych do objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje: zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Według wytycznych na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Nie dotyczy to ozdrowieńców ani osób zaszczepionych w pełnym cyklu (dwie dawki).

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!