Partnerzy portalu

MEN negatywnie o projekcie ZNP

  • PAP
  • 20 grudnia 2011 - 11:56
MEN negatywnie o projekcie ZNP
Adobe Stock
MEN chce, by rząd negatywnie zaopiniował obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowany przez ZNP.
Zakłada on m.in. bezpłatną opiekę w przedszkolach i finansowanie przeszkoli z subwencji oświatowej.

Resort przygotował projekt opinii. „Zmiany proponowane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie mogą zostać zaakceptowane przez rząd, jakkolwiek zasługują na uwagę, co do kierunku proponowanych rozwiązań” – czytamy w projekcie opinii rządu zamieszczonej w poniedziałek na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak zaznaczono, projekt opinii został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Według resortu edukacji, objęcie przedszkoli subwencją spowodowałby dla państwa dodatkowy koszt w wysokości 17 mld zł rocznie. Przyznają jednocześnie, że analiza sprawozdań z wykonania budżetu przez samorządy pokazuje, iż koszt utrzymania przedszkoli (pomniejszony o dochody pochodzące m.in. z opłat wnoszonych przez rodziców i dotacji) wynosi 5,65 mld zł rocznie.

„Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny, proponowana w projekcie obywatelskim zmiana sposobu finansowania wychowania przedszkolnego, poprzez objęcie tego obszaru finansowaniem w ramach części oświatowej subwencji ogólnej, wymaga przeprowadzenia bardzo wnikliwych i szczegółowych badań oraz analiz, ponieważ podjęcie decyzji w powyższej sprawie wiąże się ze znaczącymi zmianami systemowymi w sposobie finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

Aktualnie w MEN prowadzone są prace mające na celu określenie zakresu i możliwości ewentualnego wsparcia finansowego gmin w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego” – zaznaczono w projekcie opinii.
Napisano w nim także, że w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. nie przewidziano środków na finansowanie przedszkoli z budżetu państwa.
Obecnie prowadzenie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach oraz tzw. innych form wychowania przedszkolnego, czyli np. ognisk przedszkolnych, należy do zadań własnych gmin i finansowane jest z ich dochodów własnych. Część małych przedszkoli korzysta też ze wsparcia ze środków unijnych, które jednak potrwa tylko do końca 2013 r.

Projekt obywatelski, przygotowany z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest w Sejmie od października ub.r. Podpisało się pod nim blisko 150 tys. obywateli. Po pierwszym czytaniu trafił do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ta pod koniec marca przesłała go do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Jest to już drugi projekt obywatelski ZNP w tej sprawie. Poprzedni złożony w Sejmie w 2008 r. nie spotkał się z poparciem większości sejmowej.

W Sejmie złożony jest jeszcze jeden projekt obywatelski dotyczący oświaty. To projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowany przez ruch rodziców „Ratuj maluchy!”. Jednym z jego elementów jest także finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie we wrześniu tego roku.

Dofinansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa zakład również projekt nowelizacji oświaty złożony do laski marszałkowskiej przez PSL na początku kadencji obecnego Sejmu. Zakłada on wsparcie finansowe gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej najpierw dla dzieci 5-letnich – od początku 2012 r., a od roku 2014 r. dla 4-latków

Zapisy dotyczące częściowego dotowania wychowania przedszkolnego zawierał też projekt nowelizacji ustawy przygotowany wiosną tego roku przez resort edukacji. Zgodnie z nim dotowane miało być wychowanie przedszkolne dzieci 5-letnich i 4-letnich. Dotowanie pięciolatków miało rozpocząć się w 2014 r., a czterolatków – w 2016 r. Po konsultacjach społecznych i międzyresortowych trafił on w maju do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nie został skierowany dalej pod obrady Rady Ministrów.
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!