Partnerzy portalu

MEN: Projekt podstawy programowej z łaciny do konsultacji

MEN: Projekt podstawy programowej z łaciny do konsultacji
Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych (fot.men.gov.pl)
MEN skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ws. podstawy programowej dla 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum, który wprowadza podstawę programową do języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomowe podstawowym.

W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego (nazywanym zwyczajowo podstawą programową kształcenia ogólnego) opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

Nowelizacja rozporządzenia ws. podstawy to konsekwencja ubiegłorocznej nowelizacji rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, która przewiduje możliwość ustalenia przez dyrektorów szkół, że jednym z przedmiotów do wyboru realizowanych w klasie I może być - obok filozofii, plastyki lub muzyki - język łaciński i kultura antyczna na poziomie podstawowym.

Nauczana ma być tak jak pozostałe przedmioty w tej grupie, w wymiarze jednej godziny w tygodniu. Dyrektor szkoły wybiera tylko jeden z tych przedmiotów.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z nową podstawą programową? MEN ma poradnik

"Mając na względzie ustalony w ramowych planach nauczania wymiar godzin tych zajęć, celem proponowanej podstawy programowej jest wyposażenie uczniów w narzędzia do czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej - o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

"Podstawa programowa traktuje język łaciński jako pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji. Proponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają zdobyć zdolność rozpoznawania i rozumienia wybranych, podstawowych form ekspresji językowej, nie zaś umiejętność odmieniania przez przypadki czy omawiania składni łacińskiej" - zaznaczono.

Obecnie w 4-letnim liceum ogólnokształcącym i 5-letnim technikum język łaciński i kultura antyczna może być nauczany tylko na poziomie rozszerzonym.

Projektowana zmiana ma wejść w życie począwszy od roku szkolnego 2020/2021.

TAGI
KOMENTARZE3

  • Kamil 2020-02-10 20:13:58
    Do ant czyli byloby z deszczu pod rynnę, MEN do likwidacji ,a ustanowić KOMISJĘ EDUKACJI NARODOWEJ 2020 NIEZALEŹNĄ OD partii politycznych,Kosciołow, KOD ,Fundacji Helsinskich ,Praw ,Krytyk Politycznych, feministek,lgbt itp W Jej skład weszliby ... prof,prof, Kleiber ,Konarzewski, Gadacz,Kawecki,Turski i nauczyciele z 20letnim stazem ze wsi.miast i miasteczek  rozwiń
  • Woźnyaa 2020-02-10 19:27:21
    Jakby kompetencje dostały samorządy, to dopiero byś doznał wstrząsu
  • ant 2020-02-10 14:55:22
    Doznałem wstrząsu - skąd ta nagła empatia, projekt do konsultacji ? to żart, albo .... wybory prezydenckie wkrótce. Najlepiej by było zlikwidować MEN i przekazać jego obowiązki do Samorządów ...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!