MEN: wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia nowego roku

MEN: wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia nowego roku
Adobe Stock
Wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia roku z nowymi podstawami programowymi i nowymi darmowymi podręcznikami - powiedziała w sobotę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

- Wszystkie szkoły są gotowe. 4 września wszędzie bez problemu rozpoczyna się rok szkolny z nowymi podstawami programowymi, z podręcznikami darmowymi. W każdej szkole reforma dotyka klasy pierwszej, czwartej i siódmej - tam są nowe podstawy programowe i tam są nowe podręczniki - mówiła w TVP Info Zalewska.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego.

Minister przypomniała, że w wyniku reformy w tym roku zmiany dotkną klasy I, IV i VII. Dodała, że w czterech szkołach - tych, które najbardziej ucierpiały po nawałnicach, będzie czas na dłuższe wakacje - na wyjazd na zielone szkoły.

Zalewska, pytana o krytykę nowych podstaw programowych, które wedle niektórych środowisk mają zbyt silny charakter narodowy odparła, że resort wysłuchuje wszystkich komentarzy. - Myślę, że są to uwagi dotyczące języka polskiego i historii - stwierdziła.

Przeciwko zmianom protestowało ZNP i organizacje społeczne. Organizacje chciały, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie czy nie. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie. Na 4 września ZNP zapowiada protest przed gmachem MEN.

- Reforma stała się faktem. To reforma, która jest w tej chwili oczywista i ma swój rytm - odpowiedziała Zalewska pytana o to, czy obawia się zapowiadanych protestów. - Nie można jej w żaden sposób odwrócić - dodała. Zalewska mówiła, że "szanuje każdy protest", ale na żaden z nich nie została zaproszona.

- Zawsze oczekuje na różnego rodzaju postulaty. Przypomnę tylko, że związek zawodowy: jeden, drugi, trzeci - bo mamy trzy reprezentatywne - były wysłuchane. Pracowały z ministerstwem edukacji i z samorządem i będą pracować dalej w zespole, który został powołany od listopada zeszłego roku - mówiła.

Zalewska poinformowała też o pomyśle przyznania nauczycielom dyplomowanym "500+". Szczegółowe informacje na temat tego dodatku ma przedstawić premier Beata Szydło 4 września - zadeklarowała Zalewska.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!