Partnerzy portalu

Metropolia wspiera uczelnie. Ruszył nowy nabór do specjalnego funduszu

Metropolia wspiera uczelnie. Ruszył nowy nabór do specjalnego funduszu
Fot. GZM
Rozpoczął się nowy nabór wniosków do Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, który trwa od 1 do 30 czerwca. Nabór dotyczy trzech obszarów: "Światowej klasy naukowcy", "Nowatorskie metody kształcenia" i "Studiuj w Metropolii".
  • Do 30 czerwca można składać wnioski o przyznanie dotacji na realizację projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki.
  • Środki finansowe przeznaczone na dotacje dla uczelni w roku 2023 wynoszą aż 700 tys. zł.

"Światowej klasy naukowcy" to jeden z obszarów funduszu, który pozwala zapraszać do siebie zarówno naukowców reprezentujących czołowe uniwersytety na świecie, jak i laureatów znaczących nagród w skali globalnej.

W skład drugiego obszaru wchodzi "wsparcie nowatorskich metod kształcenia", w którym szczególnie punktowane są programy skupione na aktywnym włączaniu partnerów. Realizowany jest we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Z kolei "Studiuj w Metropolii" skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów pierwszego roku. Pozwala on na organizację inicjatyw naukowych, mających zachęcić do studiowania w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), a także indywidualnych programów kształcenia dla szczególnie uzdolnionych studentów.

Fundusz ma wspierać uczelnie wyższe z obszaru Metropolii

"Fundusz ma wspierać uczelnie wyższe z obszaru GZM w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty naukowej i edukacyjnej, a w dalszej perspektywie zachęcać młodych ludzi do studiowania w metropolii i związania z nią swojej przyszłości. Obecnie nasz region zmaga się z dużą depopulacją, dlatego tak ważne jest dla nas, aby zatrzymać u siebie młodych i zdolnych mieszkańców, którzy dzisiaj niejednokrotnie wybierają studia w innych dużych miastach, by ostatecznie w nich zamieszkać" - powiedział Michał Nowak z GZM.

GZM zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Uchwałę w sprawie uruchomienia programu Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki i przeznaczenia na jego realizację w latach 2019-22 łącznie 8 mln zł zgromadzenie metropolii przyjęło we wrześniu 2019 r. Pierwszy nabór do programu ruszył pod koniec 2019 r.

Możliwość udziału w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców

Zgodnie z pierwotną ideą przedsięwzięcia, ponad 100 tys. studentów kształcących się w blisko 30 uczelniach wyższych działających na terenie GZM miało zyskać możliwość udziału w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców wykładających na co dzień w dwudziestce najlepszych uczelni na świecie.

"W początkowej fazie w ramach Funduszu uczelnie z GZM mogły uzyskać 99 proc. dofinansowania z budżetu metropolii do organizacji zajęć ze światowej klasy naukowcami, reprezentującymi czołowe uniwersytety na świecie. Dzięki temu na naszych uczelniach odbyły się wykłady z przedstawicielami takich uniwersytetów, jak Stanford, Cambridge, Harvard czy Oxford" - powiedział Nowak.

Zgodnie z regulaminem, każda dotacja musi zostać wydana i rozliczona w ciągu jednego roku kalendarzowego, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Ewentualne oszczędności wracają do łącznej puli dostępnych w ramach Funduszu środków. Budżet programu na lata 2023-24 wynosi ok. 3,8 mln zł; w tym roku - 2 mln zł.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!