Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. - Do tej pory pakiet materiałów edukacyjnych online został pobrany przez 480 szkół, a liczba ta stale rośnie - wskazał resort finansów w informacji prasowej.
Jak zaznaczyło MF, tegoroczny program: "Podatki. To się opłaca" ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest ważne.
- Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi - czytamy.
Czytaj też: Czarnek: Takie same kryteria podczas tegorocznej i przyszłorocznej matury oraz egzaminów ósmoklasisty
Dodano, że materiały edukacyjne powstały we współpracy ze specjalistami. - Umożliwiają one przekazanie wiedzy uczniom w bardzo przystępny i zrozumiały sposób - stwierdził resort. Z kolei w przygotowanym dla nauczycieli zestawie można znaleźć: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację Power Point, materiały video oraz plakat.
Zaznaczono, że materiały są dostosowane do lekcji online. - Pakiet dostępny jest bezpośrednio na stronie www.finansoaktywni.pl. - wskazano.
Resort wyjaśnił, że do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski poprzez formularz dostępny na stronie finansoaktywni.pl. - Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny, na podstawie którego mogą przeprowadzić lekcję o podatkach - dodano.
Wiedzę można też sprawdzić w praktyce - w specjalnym konkursie z nagrodami. Jak wyjaśniło MF, zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów filmu o podatkach. - Może mieć dowolną formę np. newsa telewizyjnego, wywiadu, przemówienia, sondy ulicznej, programu TV, reportażu, talk show, itp. - czytamy. Podkreślono, że musi zawierać informacje o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków - także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 r.
10 najlepszych zespołów otrzyma nagrody. - Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego - wskazał resort.