Miasto obniża opłatę za żłobek. Tak chce wesprzeć mieszkańców w pandemii

  • AKC
  • 29 stycznia 2021 - 10:21
Miasto obniża opłatę za żłobek. Tak chce wesprzeć mieszkańców w pandemii
Świnoujscy radni niemal jednogłośnie przychylili się do prośby prezydenta o obniżenie kosztów pobytu dziecka w żłobku (fot. Pixabay)
Opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim w Świnoujściu nie tylko nie zostaną podwyższone, a nawet będą niższe niż w roku 2020 i wyniosą 585 złotych miesięcznie. To efekt uchwały przyjętej przez radę miasta, która jest inicjatywą prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, a jednocześnie realizacją jego obietnicy zgłoszonej na sesji budżetowej w grudniu 2020 roku.
  • Planowana na 2021 rok miesięczna opłata za żłobek miejski w Świnoujściu miała wynosić 689 złotych.
  • To wysoka opłata w dobie pandemii, kiedy spora część mieszkańców miasta - szczególnie tych pracujących w branży turystycznej czy gastronomicznej - cierpi z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń sanitarnych. 
  • Świnoujscy radni przychylili się do propozycji prezydenta Janusza Żmurkiewicza dotyczącej obniżenia opłat za żłobek.

Jak wyjaśnia świnoujski magistrat, zgodnie z zapisami uchwały rady miasta, wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu 31 grudnia roku poprzedniego.

Wynagrodzenie minimalne w grudniu 2019 roku wynosiło 2250 złotych. Zatem opłata miesięczna za pobyt dziecka w żłobku miejskim (ustalona zgodnie z uchwałą w wysokości 17,5 procent minimalnego wynagrodzenia za rok 2019) kształtowała się w roku 2020 w wysokości 393,75 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie, więc w sumie miesięczny koszt pobytu dziecka w placówce wynosił 596,25 zł.

Ale stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła i na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła już 2600 złotych. Zatem od stycznia 2021 roku opłata za pobyt dziecka w żłobku winna wzrosnąć do wysokości 455 złotych miesięcznie (plus koszty wyżywienia).

Czytaj też: Zajęcia sportowe w szkołach – zapowiedź to za mało

- W celu utrzymania opłaty wnoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku miejskim na podobnym poziomie, proponuję obniżenie opłaty za pobyt dziecka z 17,5 procent do 13,5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę - zawnioskował do radnych Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Wówczas kwota za pobyt dziecka w żłobku wyniesie 585 złotych miesięcznie.

Rada Miasta Świnoujścia zgodziła się na to rozwiązanie niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym). W efekcie opłaty za żłobek nie tylko nie podrożeją, ale będą niższe niż w roku 2020. Rodzice będą więc miesięcznie płacić 585 złotych.

Opłata obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie Żmurkiewicz zadeklarował, że przedstawi propozycję dla rodzin potrzebujących wsparcia w dobie pandemii, a nie osiągających kryterium finansowego, jeśli chodzi o wysokość opłat w świnoujskim żłobku.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!