Partnerzy portalu

Miliardy na edukację. Oświata drenuje samorządowe budżety

Miliardy na edukację. Oświata drenuje samorządowe budżety
Około 1/3 corocznych wydatków samorządów pochłania dział budżetowy 801, czyli "oświata i wychowanie" (fot. Pixabay)
Ponad 22,3 mld zł – tyle na edukację w 2023 r. planuje wydać 18 polskich miast wojewódzkich. To ponad 12 proc. więcej niż planowano na rok 2022. W mniejszych miastach także przygotowują się do wydania większych pieniędzy – od kilku do nawet 30 proc. rok do roku.
 • Tylko jedno z 18 polskich miast wojewódzkich (Gorzów Wielkopolski) nie planuje w 2023 r. wydać na edukację więcej, niż zaplanowało na 2022 r.
 • Niektóre jednostki samorządu terytorialnego planują na edukację wydać w 2023 r. nawet o 1/3 więcej, niż planowały w roku bieżącym.
 • W 6 polskich miastach wydatki na edukację przekroczą barierę 1 mld zł.

Numer 801, czyli "oświata i wychowanie", to jeden z najważniejszych działów w strukturze samorządowych budżetów. Wydatki tylko na ten jeden dział zazwyczaj wynoszą około 1/3 wydatków każdego samorządu.

Podobnie jak same budżety samorządowe, tak  i wydatki na edukację rosną rok roku. 18 polskich miast wojewódzkich w sumie zaplanowało wydanie na edukację w 2023 r. o ponad 12 proc. więcej niż planowały na rok 2022. 

Wzrost u wszystkich, poza jednym

Jak wynika z projektów budżetów na 2023 r., łączne planowane wydatki wspomnianych 18 polskich miast wojewódzkich na dział 801 to ponad 22 mld zł. 12 miesięcy temu kwota ta wynosiła 19,5 mld zł, zatem mamy do czynienia z ponad 12-procentowym wzrostem.

Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych
Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych

W poszczególnych miastach wzrost procentowy rozkłada się jednak różnie. Wśród miast wojewódzkich największa różnica pomiędzy planem na 2022 r. a 2023 r. jest w Toruniu, który zamierza wydać o prawie 20 proc. więcej na edukację. Na drugim biegunie jest Gorzów Wielkopolski, który wyda o prawie 5 proc. mniej. Jest to jednak jedyne w tym zestawieniu miasto, które ogólnie zaplanowało na kolejny rok niższy - o około 5 proc. - budżet.

Poza Gorzowem, tylko w trzech miastach wzrost wydatków na edukację rok do roku nie przekroczy 10 proc. Są to: Opole (9,96 proc.), Szczecin (9,43 proc.) i Białystok (3,91 proc.).

6 z 18 polskich miast wojewódzkich zaplanowało w 2023 r. wydać ponad 1 mld zł na edukację. Jest to Warszawa (5,7 mld), Kraków i Wrocław (w granicach 2 mld), Poznań (1,5 mld), Łódź (1,4 mld) i Gdańsk (1,3 mld).

Lista na prawach powiatu – tu wydatki wzrosną nawet o 1/4

Do zestawienia wybraliśmy losowo także 10 miast na prawach powiatu. I tu wzrost wydatków na edukację okazał się powszechny, ale bardzo różnorodny co do stopnia. Z jednej strony są Skierniewice, Krosno czy Gdynia, gdzie wzrost nie przekroczy 5 proc., a z drugiej Słupsk, który zaplanował wydatki na edukację o ponad 25 proc. wyższe niż 12 miesięcy wcześniej.

Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych
Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych

W ponad połowie z wybranych do analizy miast wzrost wydatków na edukację nie przekroczy 10 proc., poza trzema już wspomnianymi. Skromniejszą dynamikę wzrostu planują także władze Leszna (8,78 proc.), Sopotu (8,19 proc.) i Nowego Sącza (6,26 proc.).

Średnia wzrostu wydatków w tej grupie wyniosła 10,34 proc.

Miasta powiatowe - co najmniej 5 proc. więcej wydatków

Średni wzrost wydatków na edukację występuje także w miastach powiatowych nie mających praw powiatu. Do takiej analizy wybraliśmy losowo 10 polskich miast. Każde z nich planuje większe wydatki na edukację, a wzrost ten jest niemniejszy niż 5,5 proc. rok do roku.

Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych
Oprac. PortalSamorzadowy.pl na podstawie projektów uchwał budżetowych

O prawie 1/3 więcej na edukację zaplanował Augustów (wzrost o 28,16 proc.). Jednak wzrost wydatków o ponad 20 proc. planują także władze m.in. w Sanoku i Chrzanowie – odpowiednio o 22,79 proc. i 21,18 proc.

Mimo dużych różnic w samych kwotach zaplanowanych na dział 801, bardzo podobne wzrosty wydatków szykują się w Nysie czy Działdowie. Choć w pierwszym z tych miast same wydatki na edukację są niemal trzykrotnie większe niż w drugim (91 mln do 37 mln), to obydwa miasta zaplanowały wzrost wydatków w podobnym stopniu – odpowiednio o 5,76 proc. i 5,61 proc.

Średnio w wybranych do analizy miastach powiatowych wydatki na edukację wzrosną rok do roku o 13,5 proc.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Member 2022-12-12 17:06:39
  Do GDGD1: bo ponoć nikt tak dobrze nie wie jak gospodarować pieniędzmi jak gospodarz danego terenu. SAMORZĄD
 • Księgowa 2022-12-12 17:04:15
  Do ff: na temat finansów na poziomie wypłat nauczycieli nie masz pojęcia a teraz wypowiadasz się w temacie finansowym na poziomie samorządowym? Może Kurski weźmie cię ze sobą na nową fuchę. Marnujesz się tutaj.
 • GDGD1 2022-12-12 09:14:47
  Rozwiązanie jest proste. Finansować oświatę wprost z budżetu państwa (takie rozwiązanie w Polsce już funkcjonowało). Finansami dysponować mogą kuratoria (poziom województwa). Jednak wówczas samorządy spostrzegą jak bardzo zmaleją ich budżety. To nie oświata pożera budżety samorządów, tylko samorządo...we budżety w dużej części opierają się na dysponowaniu środkami przeznczonymi na oświatę. Te środki w formie subwencji płyną do gmin, miast, powiatów... Po co?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!