Miliony dla samorządów na sprzęt do prowadzenia zajęć online

Miliony dla samorządów na sprzęt do prowadzenia zajęć online
Prawie 270 mln zł trafi do samorządów na zakup sprzętu i usług niezbędnych do prowadzenia zajęć online (fot. shutterstock)
Prawie 270 mln zł trafi do jednostek samorządu terytorialnego (JST) na zakup sprzętu i usług niezbędnych do prowadzenia zajęć online - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.
  • Prawie 270 mln zł trafi do samorządów na zakup sprzętu i usług niezbędnych do prowadzenia zajęć online - powiedział Sebastian Skuza.
  • Do wszystkich JST przekazano informację o zwiększeniu kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 r. w związku z wprowadzeniem jednorazowego dofinansowania zakupu usługi dostępu do Internetu, sprzętu przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.
  • Zwiększenia kwot części oświatowej subwencji ogólnej mogą być dokonane jedynie ze środków tej rezerwy, w oparciu o kryteria jej rozdysponowania.

"Prawie 270 mln zł trafi do samorządów na zakup sprzętu i usług niezbędnych do prowadzenia zajęć online. To kolejna pozytywna informacja jeśli chodzi o wsparcie JST w trakcie pandemii. MF na bieżąco analizuje sytuację finansową samorządów i podejmuje działania ułatwiające im funkcjonowanie. Aktualnie szkoły funkcjonują w trybie zdalnym, dlatego chcemy ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć na odległość, tam gdzie jest to utrudnione" - zapewnił.

Ministerstwo wyjaśniło, że przekazało do wszystkich JST informację o zwiększeniu kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 r. "w związku z wprowadzeniem jednorazowego dofinansowania zakupu usługi dostępu do Internetu, sprzętu przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć (tzw. 500+ dla nauczycieli)". Łącznie samorządy dostaną 269 mln 732 tys. zł.

MF podaje, że część oświatowa subwencji ogólnej na 2020 r. - zaplanowana w wysokości ponad 49,8 mld zł - jest o blisko 6,8 mld zł (15,7 proc.) wyższa od kwoty subwencji oświatowej określonej na rok 2018 (ok. 43,1 mld zł). Z kolei planowana na rok 2021 część oświatowa subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego wynosi ponad 52 mld zł i jest większa w porównaniu do kwoty subwencji oświatowej określonej w ustawie budżetowej na rok 2020 (ponad 49,8 mld zł) o ponad 2,2 mld zł, tj. o 4,4 proc.

Czytaj też: Edukacja zdalna obnażyła wiele problemów. Szkoły nie zostały przygotowane

"W kwocie części oświatowej subwencji ogólnej planowanej na rok 2021 zostały uwzględnione skutki finansowe zmiany zakresu zadań oświatowych, z których najważniejsze to: skutki przechodzące na 2021 r. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego od dnia 1 września 2020 r.; skutki finansowe zmiany liczby etatów nauczycieli oraz awansu zawodowego nauczycieli" - napisano.

MF podkreśla, że podział części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu dokonywany jest według zobiektywizowanych zasad, określonych przepisami prawa. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dodatkowe środki subwencji w ramach podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, wyodrębnionej zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z informacją resortu finansów, zwiększenia kwot części oświatowej subwencji ogólnej mogą być dokonane jedynie ze środków tej rezerwy, w oparciu o kryteria jej rozdysponowania.

Ministerstwo przypomina, że część oświatowa subwencji ogólnej nie jest jednym źródłem finansowania zadań oświatowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zasady finansowania oświaty samorządowej określone zostały w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nią środki niezbędne na realizację zadań oświatowych, w tym na wynagrodzenia nauczycieli oraz utrzymanie placówek wychowania przedszkolnego, szkół i placówek, zagwarantowane są w dochodach jednostek samorządu.

"Dochodami jednostek samorządu terytorialnego są dochody własne, subwencje ogólne (w tym jej cześć oświatowa) i dotacje celowe z budżetu państwa. Nie można zatem odnosić wydatków ponoszonych na realizację zadań oświatowych wyłącznie do kwoty subwencji oświatowej" - zaznacza MF.

TAGI
KOMENTARZE1

  • kończmy nadmiar ściemy 2020-11-27 20:30:46
    "Miliony dla samorządów na sprzęt do prowadzenia zajęć online" - Nie za wygodnie wam czasem? No najwidoczniej. Tak niech się, dzieci, młodzież i młodzi ludzie martwią, my nauczyciele dostaniemy wsparcie finansowe z rozdawnictwa na ten jakże szczytny cel propagowania szkolnictwa zdalnego i ...mamy gdzieś tradycyjne nauczanie( może ono trwać na wieczność, kasę dostaniemy, rząd nas przekupi). Nam wygodnie - dojeżdżać do placówki oświaty nie musimy - to oszczędność, konsultacji/wywiadówek nie ma - nikt nam głowy nie zawraca, materiały, pliki, zadania, prezentacje - coś tam się powysyła uczniom/studentom i spokój, co zaś nie dosłyszą czy nie zanotują to nie nasz problem - rodzice przejmą obowiązkowość, albo niech sami sobie radzą poprzez komunikatory i czaty. Może w ogóle zlikwidujmy obowiązek szkolnictwa - dużo lepiej byłoby aby rodzice samodzielnie kształtowali swoje pociechy, mając na nie większy wpływ, a w razie trudności byłyby guwernantki, korepetytorki. Na co komu budynek szkoły skoro nie można w nim prowadzić zajęć? No właśnie. Tylko się kurzą sale. Będzie jednorazowe 500zł dla nauczycieli, 300mln wsparcia na informatyzację szkolnictwa, a w skali kraju ponad miliard na cyfryzację szkół. Nikogo nie oszukacie - realizujecie cyfrowe agendy narzucone m.in przez UE. Ale to uczniowie i studenci są winni - młodość kraju jest parszywa, przenosi korona-wirusa nawet bezobjawowo od samego spojrzenia, nie mówiąc o próbie rozmawiania w realu. Co za chore propagandy, manipulacje, wstyd.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!