Partnerzy portalu

Minister chce rozmawiać z nauczycielami o wszystkim, tylko nie o pieniądzach

Minister chce rozmawiać z nauczycielami o wszystkim, tylko nie o pieniądzach
Wynagrodzenia nauczycieli to temat, którego od dłuższego czasu nie udaje się rozwiązać (fot. Shutterstock).
Wygląda na to, że rozmowy o wynagrodzeniach nauczycielskich zeszły na plan dalszy, by nie powiedzieć "zniknęły z afisza". Zaplanowano na 30 listopada spotkanie trzech nauczycielskich związków zawodowych z ministrem edukacji i nauki będzie dotyczyło świadczeń kompensacyjnych oraz odbiurokratyzowania pracy nauczycieli. W tym dniu o wynagrodzeniach minister nie chce rozmawiać...
 • Minister edukacji i nauki powołał nową grupę roboczą do prac nad pragmatyką zawodu nauczycielskiego.
 • Zbierze się ona 30 listopada i skupi się na świadczeniach kompensacyjnych i biurokracji.
 • Związkowcy na spotkaniu będą na pewno, ale nie wszyscy są zadowoleni.

Na 30 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprosił przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych oraz samorządu w celu wznowienia rozmów o aktualnych problemach i wyzwaniach polskiej szkoły. Dyskusja odbędzie się w ramach nowo powołanej grupy roboczej Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Świadczenie kompensacyjne i biurokracja

„Tematem rozmów mają być kwestie związane z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli. Jednocześnie zwracam się z prośbą o ewentualne zgłoszenie innych zagadnień, które w Państwa ocenie powinny być pilnie przedyskutowane w ramach prac nowo powołanej grupy roboczej. Państwa propozycje przekażemy pozostałym uczestnikom przed pierwszym posiedzeniem grupy roboczej” – napisał minister Czarnek w liście do związkowców z 16 listopada.

Jak wynika z naszych ustaleń, związkowcy będą na pewno. Wprawdzie w zaproszeniu do dyskusji kwestia wynagrodzeń nauczycielskich, której wzrost stanowi obecnie podstawowy postulat organizacji związkowych, została całkowicie pominięta, ale nie ulega wątpliwości, że wskazane przez ministra zagadnienia, którymi ma się zająć grupa robocza, są bardzo ważne. Kwestia świadczeń kompensacyjnych była podnoszona przez przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego - m.in. podczas pierwszej w tej kadencji rządu rozmowy z kierownictwem MEiN.

Spotkanie kierownictwa MEiN z przedstawicielami ZNP. (fot. MEiN).
Spotkanie kierownictwa MEiN z przedstawicielami ZNP. (fot. MEiN).

– Było to robocze spotkanie, rzeczowe. Było bardzo dużo tematów od płac, podstawy programowej po sprawy emerytalne. Jaki będzie efekt tych rozmów, pokażą kolejne spotkania - komentował tuż po spotkaniu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Zobacz też: Przemysław Czarnek spotkał się z ZNP. "Chcemy ustalić plan działania"

Według jego słów wyznaczone na 30 listopada spotkanie miało być poświęcone możliwości powrotu do pracy nauczycieli przebywających na świadczeniu kompensacyjnym, jak również rozmowom o płacach nauczycieli w kontekście 2023 r. Jak widać w agendzie została tylko pierwsza kwestia.

Nad dalszymi działaniami w obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju ma się zastanawiać Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas najbliższego posiedzenia. Nie należy się jednak spodziewać, by związkowcy z Solidarności mieli odmówić udziału w spotkaniu.

Najważniejsze jest się dogadać

Jak powiedział PortalSamorzadowy.pl przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności oświatowej Lesław Ordon: "Dopóki piłka jest w grze, należy walczyć". Nie wyklucza on też możliwości "negocjacji indywidualnych", jakie ostatnio podjął  Związek Nauczycielstwa Polskiego, a wcześnie jego związek.

- Rolą związków zawodowych jest być skutecznym. I jeśli nasze spotkanie doprowadzi do rozwiązań dobrych dla naszej grupy zawodowej, to niech sobie inni mówią, że się z rządem dogadujemy – stwierdził.

Jedynym związkiem, który w kwestii powołania nowego zespołu ma duże obiekcje, wydaje się być Forum Związków Zawodowych, ale też nie zamierza rezygnować z udziału w pracach grupy.

- Nie wiem do czego pan minister wymyślił powołanie nowej grupy roboczej - i to z udziałem samorządów, którego legalność w tym układzie kwestionujemy. Wymyślił też tematykę spotkania, w której nie ma śladu o pieniądzach i jednocześnie poprosił o przedstawienie tematów, o których chcielibyśmy rozmawiać. Tak jakby zapomniał, że od roku te tematy mamy precyzyjnie określone - i jest tam np. 20-procentowy wzrost wynagrodzenia – mówi.

Według Sławomira Wittkowicza powołanie nowego zespołu to gra na czas, żeby jakoś przejść przez grudzień i przenieść problem nauczycieli na nowy rok.

- To tylko wskazuje, że minister Czarnek nie ma nam nic do powiedzenia w sprawie wynagrodzeń. A dyskusję zamknął prezes PIS Jarosław Kaczyński w Jastrzębiu Zdroju – podkreślił.

Czytaj też: "Minister Czarnek cynicznie gra na czas. Dziwię się, że ZNP to kupuje"

7,8 proc. i to wszystko

W tym miejscu warto przytoczyć słowa prezesa Kaczyńskiego, który podczas spotkania z wyborcami powiedział: - Jeżeli chodzi o podwyżki, to ramach ogólnych 7,8 proc. dla budżetówki - oczywiście tak. Ale jeśli chodzi o dalej idącą reformę płac nauczycielskich, to jest z jednej strony sprawa kryzysu, ale po drugie też sprawa ułożenia kwestii, które dotąd nie zostały ułożone, bo jest tak, że jest te 18 godzin (tygodniowe pensum tzw. nauczyciela tablicowego), jest bardzo dużo przerw w nauce, te urlopy łącznie są bardzo długie.

Czytaj: Kaczyński: to nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli

Należy też podkreślić, że ostatnie wspólne spotkanie ministra edukacji i nauki ze związkami nauczycielskimi odbyło się w sierpniu - i było pierwszym od grudnia roku 2021. To na nim minister Czarnek zapowiedział podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 9 proc. (zaledwie kilka dni później zostało obniżone do 7,8 proc.). Wysokość zapowiadanej na rok 2023 podwyżki wszystkie centrale związkowe już oprotestowały. Ale do dziś nic w tej sprawie się nie zmieniło.

TAGI
KOMENTARZE29

 • Aneta Gaacek 2022-11-30 19:02:08
  Do Belfer: przecież sami wybieracie sobie przedstawicieli. Do kogo pretensje? Też do rodziców?
 • Aneta Gaacek 2022-11-30 19:00:58
  Do Tiktok: chcesz mieć urlop w niskim sezonie, wysokie zarobki zmień zawód i weś się do roboty. Wtedy rzeczywiście zobaczysz jak jest super w tym zawodzie. Przekonasz się , że to prawda. Nie marnuj takiego potencjału, tyle lat studiów plus podyplomówki ho ho ho ile pieniędzy można zarobić 😂...  rozwiń
 • Aneta Gaacek 2022-11-30 18:57:02
  Do Dosyć : znów te śmieszne szantaże które na nikim nie robią wrażenia . No może wywołują uśmiech politowania. Nie masz zamiaru od ilu lat? Przestań o tym mówić i zwolnij się bo te strachu na Lachy są już naprawdę żałosne.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!