- Decyzja o tym, że starsze klasy podstawówek będą się uczyły zdalnie, jest już przesądzona – mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ „Forum – Oświata”
- 22 października powinno zapaść postanowienie o zwiększeniu kompetencji dyrektorów szkół w sprawach wyboru formy nauczania, normując też kwestie czasu pracy i wynagradzania nauczycieli.
- Na dniach wznowione też zostaną rozmowy zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki spotkał się dziś z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych - Sławomirem Broniarzem, reprezentującym OPZZ, Romanem Laskowskim z NSZZ „Solidarność” oraz Sławomirem Wittkowiczem (Forum Związków Zawodowych). Ze strony MEiN uczestniczyli w nim Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek oraz Maciej Kopeć.
Trzy tematy
Rozmowy w gmachu dawnego Ministerstwa Edukacji Narodowej miały charakter zapoznawczy, ale w ich trakcie udało się zasygnalizować i omówić najważniejsze sprawy nurtujące środowisko oświatowe. Dominowały trzy kwestie.
Pierwsza dotyczyła bezpieczeństwa nauczycieli i dzieci w pandemii. Jak podkreśla Sławomir Wittkowicz, zwłaszcza tego, na co zwracano uwagę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego - czyli konieczności zmniejszenia liczebności dzieci w szkołach oraz przyrostu kompetencji dyrektorów w podejmowaniu decyzji o pracy zdalnej i hybrydowej szkoły. Uwagi dotyczyły także unormowania czasu pracy i wynagradzania - bez rozwiązań typu "obetniemy godziny, a zostawimy czas pracy nauczycieli".
- Minister obiecał, że jutro będzie już decyzja, dotycząca nadania większych uprawnień dyrektorom szkół w sprawie wyboru formy pracy szkoły – relacjonuje przedstawiciel FZZ.
Według niego minister Czarnek zapowiedział także, że starsze klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne, a obecnie trzeba rozstrzygnąć tylko, czy będą to klasy VII-VIII czy VI-VIII czy może jeszcze młodsze.
Czy takie rozwiązanie będzie dotyczyło obu stref czy też tylko czerwonej?
– Nie było o tym mowy. Myślę, że ta decyzja zapadnie na zespole kryzysowym – podkreślił Sławomir Wittkowicz.
Druga omawiana kwestia to - zapowiedziana przez ministra - zapowiedź dialogu i współpracy.
- Te słowa przyjęliśmy za dobrą monetę, ale trzymamy się wersji, że dopiero po owocach go poznamy... Deklaracje nic nie kosztują; zobaczymy, jak ministerstwo wypełni je treścią – mówi Sławomir Wittkowicz.
Minister Przemysław Czarnek zapowiedział szybkie wznowienie prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty i obiecał, że będzie się on spotykał często - także z wykorzystaniem środków komunikowania na odległość. Najbliższe posiedzenie zespołu ma się odbyć już niebawem. Będzie je prowadził prawdopodobnie Dariusz Piontkowski.
- Zobaczymy, jak to będzie szło, bo tak naprawdę obecnie wszystkie rozmowy strategiczne schodzą na plan dalszy, dlatego że wszyscy walczymy o życie i zdrowie. Z tego też powodu kwestia systemu wynagrodzeń, którą dzisiaj podniosła Solidarność, była trochę nie na miejscu... – komentuje przedstawiciel FZZ.
Trzecią istotną sprawą, o której dyskutowano stała się deklaracja ministra, że do jego priorytetów należeć będzie zwiększenie prestiżu i szacunku do nauczycieli.
- Z punktu widzenia nauczycieli to bardzo pozytywna informacja, no ale na razie hasło... A zatem i tu poczekamy, jakie narzędzia będą miały na to wpływ – mówi Sławomir Wittkowicz.
Inne kwestie
W czasie spotkania podnoszono też inne, mniej dziś istotne sprawy - jak konieczność doposażenia szkół w sprzęt komputerowy. Szukania rozwiązań pomostowych, które pozwoliłyby naukę zdalną uporządkować i zorganizować - tak, by można było z niej korzystać, a nie tylko udawać, że coś się robi.
- Mówiliśmy o tym m.in. na sejmowej komisji innowacji, proponując, żeby czasowo zwolnić nauczycieli i rodziców z VAT-u od zakupu sprzętu komputerowego – zauważa Sławomir Wittkowicz.
Roman Laskowski zwrócił uwagę na zamykanie szkół w Małopolsce z powodu niespełnienia wymogów bezpieczeństwa. Bo tu problem polega na tym, że w takiej sytuacji nie można przerzucić ani uczniów, ani nauczycieli na nauczanie zdalne, gdyż działanie szkoły jest zawieszone. Przedstawiciel FZZ wskazał też na niebezpieczeństwo upowszechniania się praktyki niewypłacenia środków z funduszu nagród, co nie jest obwarowane żadną sankcją.
- Poprosiłem ministra, aby poszukał narzędzi do rozwiązania tego problemu - albo w przepisie art. 49 KN zakazującego tego typu praktyk, albo poprzez danie narzędzia wojewodom do działań wobec samorządów, które stosują takie praktyki – wyjaśnia Sławomir Wittkowicz.
Nowe otwarcie
Przewodniczący WZZ „Forum - Oświata” ocenia spotkanie w MEiN bardzo pozytywnie. W tym zwłaszcza to, że minister Przemysław Czarnek postanowił spotkać się z przedstawicielami związków nauczycielskich tak szybko - w zaledwie dwa dni po odebraniu nominacji. Podkreślił też, że rozmowa była sympatyczna i konkretna.
- To na pewno nowe otwarcie... Jeśli pan minister wytrwa w swym postanowieniu dążenia do współpracy i rozmów, to - moim zdaniem - pojawi się możliwość rozwiązania przynajmniej części problemów, z którymi jako środowisko się borykamy – podsumowuje Sławomir Wittkowicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.