Minister Czarnek idzie do prokuratury. Chodzi o Trzaskowskiego i Dulkiewicz

Minister Czarnek idzie do prokuratury. Chodzi o Trzaskowskiego i Dulkiewicz
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Składam zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego i przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz – powiedział w środę w TV Republika minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Chodzi m.in. o list przesłany przez włodarza stolicy do rodziców za pośrednictwem platformy Librus.
 • Rafał Trzaskowski stwierdził w liście, że „rodzice zostaną sprowadzeni do roli pionków”, a edukacja stanie się wyrazem „politycznej woli rządzących”. 
 • "W Warszawie pan prezydent wykorzystał narzędzia edukacyjne, służące edukacji w szkołach, do tego, by skrajnie upolitycznić szkołę" - skomentował Przemysław Czarnek.
 • Według ministra edukacji także w Gdańsku na stronach internetowych szkół prowadzonych przez miasto zostały zamieszczone "materiały stricte polityczne".

W liście, który trafił do rodziców warszawskich uczniów za pośrednictwem platformy Librus, prezydent Rafał Trzaskowski napisał m.in., że „czarne chmury zbierają się nad polską edukacją" oraz, że "odtąd największy wpływ na edukację, wychowanie dzieci oraz młodzieży będzie miał minister reprezentowany przez kuratora”. Stwierdził, że „rodzice zostaną sprowadzeni do roli pionków”, a edukacja stanie się wyrazem „politycznej woli rządzących”.

„Bez miejsca na niezależność, kreatywność, swobodę wypowiadania myśli, prawa zadawania pytań, wolności wyrażania siebie” – podkreślił prezydent Warszawy. „Apeluję do państwa, aby w tym ostatnim momencie, jeszcze przed głosowaniem ustawy, pisać do parlamentarzystów i być aktywnym w mediach społecznościowych, domagając się odrzucenia nowelizacji” – dodał.

"Skrajnie polityczny i kłamliwy list"

Minister edukacji Przemysław Czarnek był pytany o ten list w TV Republika, w związku z przygotowanymi przez MEiN propozycjami zmian w Prawie oświatowym.

"Że ustawa jest konieczna to wszyscy wiedzą. Potwierdził to dzień wczorajszy w Gdańsku i w Warszawie, w szczególności. W Warszawie pan prezydent wykorzystał narzędzia edukacyjne, służące edukacji w szkołach, do tego, by skrajnie upolitycznić szkołę i za pomocą Librusa przesłał do wszystkich rodziców, do wszystkich rodzin w Warszawie, skrajnie polityczny i kłamliwy list na temat tej ustawy. Więc jeśli ktoś mówi, że to ja chcę upolitycznić szkoły, to niech zobaczy, jak szkoła jest skrajnie upolityczniona przez Trzaskowskiego i spółkę" - zastrzegł.

Sprawdź Co dalej z nowelizacją Prawa oświatowego?

Chodzi o odpolitycznienie szkoły i oddanie jej rodzicom?

Zdaniem Czarnka ustawa jest potrzebna po to, by szkołę "odpolitycznić i oddać rodzicom". Dodał, że to samo stało się w Gdańsku, gdzie na stronach internetowych szkół prowadzonych przez miasto zostały zamieszczone "materiały stricte polityczne", które - jak stwierdził - miały go obrażać.

"Ja się nie obrażam, tylko stwierdzam, że ci panowie i panie - Dulkiewicz i Trzaskowski - przekroczyli, w moim przekonaniu, swoje kompetencje. Dlatego składam dziś zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Trzaskowskiego i przez prezydent Dulkiewicz - przestępstwa przekroczenia uprawnień" - zapowiedział.

Zapytany o to, czy ta ustawa pomoże w tym, aby Librus nie był wykorzystywany do celów politycznych, minister edukacji zaznaczył, że "od tego jest dyrektor, żeby nad tym panować". "Jeżeli dyrektor nad tym nie panuje i pozwala organowi prowadzącemu na upolitycznienie, to mogą być konsekwencje w postaci zaleceń pokontrolnych kuratora oświaty, żeby nie dopuszczać do tego typu sytuacji" - mówił.

Zastrzegł, że narzędzia w ręku kuratora będą większe po to, by "dbać o to, żeby szkoła nie była upolityczniona przez skrajnych samorządowców z PO, takich jak Dulkiewicz czy Trzaskowski, i żeby szkoła była dla uczniów i rodziców".

Zobacz Przemysław Czarnek: nowela prawa oświatowego przyniesie pozytywne efekty.

Rafał Trzaskowski odpowiada

Do zapowiedzi ministra odnośnie zawiadomienia do prokuratury, odniósł się już za pośrednictwem mediów społecznościowych Rafał Trzaskowski.

"Prezydent jako organ prowadzący szkoły ma prawo podzielić się z rodzicami swoimi spostrzeżeniami i przede wszystkim ma prawo, by poinformować ich o tym, nad czym pracują parlamentarzyści. To dlatego skierowałem do rodziców warszawskich uczniów list. List, w którym zachęcam rodziców, by nie pozostali bierni, by wykorzystywali oczywiste w demokratycznym państwie środki i zwrócili się do swoich parlamentarzystów dzieląc się z nimi swoją opinią" - napisał.

Minister o tępej propagandzie antyszczepionkowej

Czarnek skomentował także w TV Republika transparent z hasłem "Szczepienie czyni wolnym", nawiązujący do napisu "Arbeit macht frei" na bramie do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. We wtorek trzymali go manifestujący przed Sejmem posłowie Konfederacji wraz z grupą antyszczepionkowców.

"To jest właśnie tępa propaganda antyszczepionkowa, która niczemu dobremu nie służy. Bo to nie jest polemika na argumenty, tylko właśnie na tępą propagandę, w tym wypadku antyszczepionkową" - ocenił.

Zdaniem Czarnka istnieje też "tępa propaganda proszczepionkowa i procovidowa", która robi podobne spustoszenie. Wyjaśnił, że chodzi tu o nazywanie ludzi, którzy nie chcą się szczepić "ciemnotą i średniowieczem". "Jedni i drudzy robią krzywdę polskiemu społeczeństwu" - stwierdził.

TAGI
KOMENTARZE17

 • buba 2022-05-23 00:54:40
  czarnek to nieodpowiedni człowiek na tym stanowisku to zwykły nieodpowiedzialny (...) taki jak kaczor ziobro jaki i ta reszta szkoda nas Polaków
 • (...) jasiu 2022-05-23 00:49:35
  nie lubię Tuska Wałęsy Trzaskowskiego ale za ich rządów nie było takich ceregieli nie było fuksówek to pis stworzył zagrożenie dla nas ten karzeł wredny
 • ja 2022-05-23 00:43:58
  skąd pis bierze takich niby ludzi a właściwie patrząc na prezesa to się nie dziwię do rządu pchają się największe męty czy oni naprawdę mają prawdziwe dyplomy czy tylko plegiaty

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!