Minister Czarnek: liczę na powrót do szkół od poniedziałku

 • PAP/KO
 • 20 kwietnia 2021 - 12:30
Minister Czarnek: liczę na powrót do szkół od poniedziałku
Minister powiedział, że powtarzanie przez dzieci roku szkolnego nie jest to brane pod uwagę (fot. PrzemysławCzarnek/FB)
Mam nadzieję, że od poniedziałku 26 kwietnia uczniowie klas I-III, przynajmniej w wielu regionach wrócą do szkoły - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji pytany był we wtorek w TVP Info o termin możliwego powrotu najmłodszy uczniów do nauczania stacjonarnego.

"Jeśli spadek trzeciej fali się utrzyma - oraz słysząc szefa Rady Medycznej przy premierze profesora Horbana - mam nadzieję, że od poniedziałku uczniowie klas I-III - przynajmniej w wielu regionach - wrócą do szkoły" - powiedział Czarnek.

Nie będzie powtarzania roku szkolnego

Pytany, czy ministerstwo rozważa powtarzanie przez dzieci roku szkolnego - bo taki pomysł pojawił się np. we Włoszech - szef resortu edukacji oświadczył, że nie jest to brane pod uwagę.

"Nie ma takiej opcji, żebyśmy dzieci, tylko z tego powodu, że była pandemia, zmuszali do tego, żeby powtarzały cały rok" - zaznaczył minister Czarnek.

Zapowiedział, że będą wprowadzane programy wspomagające, na które przeznaczono już 250 mln zł. "Będą to głównie programy wspomagające w zakresie merytorycznym, dodatkowe zajęcia, żeby można było nadrabiać zaległości, które powstają" - wyjaśnił.

Jutro rząd ma podać informacje o utrzymaniu lub znoszeniu obostrzeń. Z ujawnionych informacji wynika, że nowe zasady mogą być wprowadzane regionalnie. 

Czytaj też: Powrót dzieci do żłobków i przedszkoli budzi emocje

Na razie do 25 kwietnia przedłużona została nauka zdalna w szkołach. Jest jednak możliwość prowadzenia zajęć sportowych na podstawie programów szkolenia sportowego, a także zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów i słuchaczy, którzy będą zdawać egzaminy w czerwcu.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października 2020 roku. 

Czytaj też: Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie będzie teraz priorytetowym przedmiotem

TAGI
KOMENTARZE8

 • Gość 2021-04-27 10:50:48
  80 % nauczycieli w kl 4-8 uwielbia swodą pracę mają wielkie pole do popisu mozna tłamsic młodych do woli.
 • Gość 2021-04-27 08:18:27
  Tak już niektórzy nauczyciele wstrzymali się ze sprawdzian ami bo czekają jak dzieci wrócą do szkoły .Niektórzy już straszą dzieci - będziecie płakać jak wrócicie.
 • Do Do do Rodzic 2021-04-20 21:45:24
  Do Doradca metodyczny: doradca jak zwykle swoje "mondrosci" 😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!