Partnerzy portalu

Minister Czarnek rozmawiał o nauczaniu w szkołach... z robotem

Minister Czarnek rozmawiał o nauczaniu w szkołach... z robotem
Kadr z filmu opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. (Fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przeprowadził rozmowę z humanoidalnym robotem wykorzystującym sztuczną inteligencję, przypominającym wyglądem Mikołaja Kopernika. Szef MEiN pytał "Kopernika" m.in. o naukę języka łacińskiego w szkołach.
 • W sobotę Ministerstwo Edukacji i Nauki zamieściło na Twitterze fragment filmu, w którym szef resortu nauki rozmawia z robotem.
 • Opatrzono go wpisem: "Czy łacina powinna wrócić do szkół?
 • To jedno z pytań, które minister Przemysław Czarnek zadał Mikołajowi Kopernikowi.

W niedzielę, w związku z 500. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie zaprezentowany zostanie humanoidalny robot, który wyglądem ma przypominać astronoma. Dzięki sztucznej inteligencji (GPT3) potrafi on rozmawiać i odpowiadać na pytania.

Czarnek zapytał Kopernika czy łacina powinna wrócić do szkół?

W sobotę Ministerstwo Edukacji i Nauki zamieściło na Twitterze fragment filmu, w którym szef resortu nauki rozmawia z robotem. Opatrzono go wpisem: "Czy łacina powinna wrócić do szkół? To jedno z pytań, które minister Przemysław Czarnek zadał Mikołajowi Kopernikowi, najbardziej zaawansowanemu robotowi humanoidalnemu na świecie, wykorzystującemu model językowy GPT3. Cała rozmowa już jutro".

 

W nagraniu minister edukacji i nauki pyta robota o to, czy lekcje łaciny i filozofii powinny wrócić na stałe do programu nauczania w szkołach. - Tak, absolutnie. Łacina i filozofia są ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego i rozwoju intelektualnego (...) te przedmioty powinny być traktowane jako podstawowe w edukacji młodych ludzi, ponieważ zwiększa to ich zdolności analityczne i twórcze oraz otwiera drzwi do nowych możliwości naukowych - odpowiedział.

Obecnie przedmiot język łaciński i kultura antyczna nauczany jest tylko w szkołach ponadpodstawowych. Od roku szkolnego 2020/2021 może być nauczany na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum, jako przedmiot do wyboru, obok filozofii, plastyki lub muzyki. Wcześniej mógł być nauczany tylko na poziomie rozszerzonym.

Określenie nowej podstawy programowej umożliwi nauczanie łaciny w klasach VII-VIII

Na początku lutego minister edukacji i nauki podpisał nowelizacje rozporządzeń dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego i ramowych planów nauczania umożliwiające m.in. naukę łaciny już w szkole podstawowej od nowego roku szkolnego.

Określenie nowej podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński umożliwi nauczanie go w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, w liceum ogólnokształcącym i technikum - zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej, klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński. W przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego (zamiast drugiego języka obcego nowożytnego) będzie niezależna od dotychczasowej możliwości uczenia się w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym).

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym, polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak, jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

TAGI
KOMENTARZE7

 • xxxx 2023-02-20 21:56:06
  Do Typowe : usłyszał ale na pewno nie w tvpis
 • ffff 2023-02-20 14:02:15
  Głąb pogadał sobie z inteligentem.
 • Typowe 2023-02-20 12:00:53
  Do Pawłowicz K. : Oj typowe polaczek się odezwał, gdzieś coś usłyszał nie wie dokładnie co ale już zazdrości 😂

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!