Partnerzy portalu

Minister Czarnek spotka się ze związkami. Na stole wcześniejsze emerytury nauczycieli

 • PW
 • 24 stycznia 2023 - 15:10
Minister Czarnek spotka się ze związkami. Na stole wcześniejsze emerytury nauczycieli
Związek na przestrzeni lat z determinacją prowadził walkę o utrzymanie uprawnień emerytalnych nauczycieli - podkreśla ZNP (Fot. ZNP)
Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w sprawie podjęcia rozmów ze związkowcami odnośnie rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli. Jest odpowiedź.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki zaczęli otwarcie mówić o zamiarze przywrócenia zamrożonego przez poprzednią ekipę rządzącą art. 88 Karty Nauczyciela, na którego podstawie nauczyciele mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 latach w oświacie.

Jak podkreśla minister Przemysław Czarnek, chodzi o uwolnienie 100 tys. etatów w polskich szkołach, głównie z powodu wyżu demograficznego.

„Na horyzoncie mamy nie tyle obawy, że będzie za mało nauczycieli, tylko pewność, że za chwilkę, zwłaszcza do szkół średnich, wejdzie niż demograficzny, potężny, i będzie oddziaływał w ten sposób, że będzie za dużo nauczycieli i trzeba będzie ich zwalniać” - stwierdził Przemysław Czarnek. „Dlatego przywrócenie tej emerytury po 20 latach przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle, jest szansą na to, że ci, którzy już nabędą prawa emerytalne, będą mogli przejść od 2024 czy 2025 roku na emeryturę, zostawiając miejsce tym, którzy są zatrudnieni od niedawna i się rozwijają. To jest niesamowicie ważne dla nauczycieli, dla całego środowiska. Myślę, że to będzie jedna z najważniejszych rzeczy do zrobienia w nowym roku szkolnym” - podkreślił.

ZNP oczekuje przywrócenia prawa do emerytury bez względu na wiek

W związku z wypowiedzią szefa resortu opublikowaną 21 stycznia 2023 r. w „Gazecie Lubuskiej”, z której wynika, że są już wypracowane założenia ustawy i gotowość do dyskusji ze związkami zawodowymi, Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z listem do MEiN o faktyczne podjęcie rozmów.

Poprosił o wskazanie terminu spotkania dotyczącego projektowanych rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli i możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego na przestrzeni lat z determinacją prowadził walkę o utrzymanie uprawnień emerytalnych nauczycieli. Obecnie ZNP oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela)” - podkreślił ZNP Sławomir Broniarz.

Minister Czarnek odpowiada na apel ZNP. Spotkanie odbędzie się 1 lutego

- Na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli - poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodał, że do przeanalizowania zostało m.in. to, jakie roczniki nauczycieli mogłyby skorzystać z tego przywileju.

"Projekt jest bardzo prosty. Treść artykułu 88 Karty nauczyciela, który nauczyciele stracili w 2009 r., za czasów rządów Donalda Tuska i pani Katarzyny Hall z Platformy Obywatelskiej, byłej minister edukacji, jest prosty. Nie treść tego projektu jest problemem" - zaznaczył szef MEiN.

Jak dodał, do przeanalizowania zostały zagadnienia dotyczące do tego, "czy, kiedy, których roczników nauczycieli i od którego roku - miałby ewentualnie dotyczyć przywilej przejścia na emeryturę nauczycielską, w związku również z tym, co jest absolutnie nieuniknione, czyli dużo mniejszą liczbą dzieci w polskich szkołach na przestrzeni kolejnych 4-5 lat".

Czarnek oświadczył, że w tej sprawie toczą się też rozmowy z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską.

TAGI
KOMENTARZE41

 • Nauczyciel 2023-02-01 00:18:03
  To jest ostatni moment, żeby wykorzystać ich chęć przywrócenia art. 88 przed wyborami, jeżeli teraz związki tego nie ugrają to już nigdy. Znając ministra będzie pewnie znowu szczuł coś za coś, czyli np. za zwiększenie pensum i znowu wszystko się rozejdzie. W każdym razie oczywiście będzie również ba...rdzo istotne na jakich zasadach obliczeniowych przywrócenie emerytury. Przecież na dzień dzisiejszy Ci którym zabrano art. 88 załapuje się na kompensacyjną, więc przywrócenie musi być znacznie korzystniejsze. A Ci którzy już są bardzo blisko pełnych lat emerytalnych przysługuje się im rekompensata. Trzeba dobrze liczyć, oby nas drugi raz nie...................... i.  rozwiń
 • FdS 2023-01-26 20:45:45
  Dać nauczycielom wybór. Kokosów po 30 latach pracy pewnie nie dostaną. Wcale się nie rzucą na te emerytury.
 • potrzebny nowy związek 2023-01-25 21:37:48
  Te spotkania to kolejne "mydlenie oczu" . Związki są dogadane z kolejnymi ekipami rządzącymi, że utrzymają nauczycieli w ryzach. Tak żeby zapier...li za miskę ryżu. I tak od wyborów do wyborów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!