Partnerzy portalu

Minister edukacji zrezygnuje z cyfryzacji. "Dzieci muszą wpierw umieć czytać i pisać"

 • PAP/aw
 • 15 maja 2023 - 16:09 | Aktualizacja: 15 maja 2023 - 16:10
Minister edukacji zrezygnuje z cyfryzacji. "Dzieci muszą wpierw umieć czytać i pisać"
Z badań wynika, że narzędzia cyfrowe utrudniają dzieciom nabywanie wiedzy (fot.pixabay)
Minister edukacji Szwecji Lotta Edholm zrezygnowała z wprowadzenia strategii cyfryzacji przedszkolaków oraz najmłodszych uczniów. "Dzieci muszą najpierw nauczyć się czytać i pisać" - podkreśliła Edholm w rozmowie z gazetą "Dagens Nyheter".

Przygotowany przez podległy ministerstwu Urząd Szkolnictwa plan zakładał, że szwedzkie dzieci "będą najlepsze na świecie w korzystaniu z cyfrowych narzędzi w szkole".

Aby osiągnąć ten cel elektroniczne zabawki edukacyjne i przyrządy naukowe zamierzano wprowadzić w przedszkolach, do których w Szwecji dzieci uczęszczają od pierwszego roku życia, oraz zwiększyć ich znaczenie w młodszych klasach szkół podstawowych.

Edholm, rezygnując ze strategii cyfryzacji, powołała się na opinie ekspertów z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, którzy potwierdzili, że dzieci do 2 lat w ogóle nie powinny korzystać z tabletów, a najlepszymi dla rozwoju ich mózgu są tradycyjne zabawki. Zgodnie z rekomendacją WHO dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny spędzać przed ekranem najwyżej godzinę dziennie.

"Z badań wynika, że narzędzia cyfrowe utrudniają dzieciom nabywanie wiedzy" - ocenił Instytut Karolinska.

Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów zwróciło uwagę, że cyfrowe zabawki zapewniają szybsze nagrody.

"Ryzyko polega na tym, że później dzieci zostają w domu zamiast wychodzić i bawić się na powietrzu, ma to negatywny wpływ na ich mózg oraz zdrowie" - podkreśliła Ulrika Aden z tej organizacji.

Według "Dagens Nyheter" problem zbyt wczesnej cyfryzacji najmłodszych już istnieje. W lutym gazeta pisała o przypadku szkoły Orion w Visby na Gotlandii, której nauczyciele chcieli, aby najmłodsze dzieci w ogóle nie korzystały z narzędzi cyfrowych, a jedynie z papieru i długopisu. Po interwencji kuratorów z Urzędu Szkolnictwa wycofano się z tego pomysłu. 

TAGI
KOMENTARZE5

 • Aj 2023-05-17 15:04:36
  Śmieszne to wszystko później wielka panika że dzieci są uzaleznione od komputera ale po części też jest rodziców wina
 • Marcin 2023-05-17 10:16:08
  W 2012 wprowadzono projekt "cyfrowa szkoła" - totalna porażka. Już wtedy wiele dzieci nie potrafiło poprawnie czytać i pisać, a MEN rozdawał uczniom komputery, a nauczycielom "figa z makiem" Jak ktoś nie ma dobrze poukładane w głowie, to nie ma co dziwić, że wśród młodych występu...je wtórny analfabetyzm!!!!  rozwiń
 • Mary 2023-05-15 22:02:35
  Po prostu bez komentarza

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!