Minister nie wyklucza powrotu nauczania zdalnego, ale to już się dzieje

Minister nie wyklucza powrotu nauczania zdalnego, ale to już się dzieje
Jedna ze szkół w Legionowie opustoszała. Uczniowie przeszli na nauczanie zdalne (fot. Pixabay)
W czwartek 4 marca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że istnieje ryzyko powrotu klas I-III do nauczania zdalnego. Tymczasem w niektórych miastach już się to dzieje. W Legionowie podjęto decyzję o tym, że uczniowie najmłodszych klas co najmniej do 12 marca będą się uczyć tylko zdalnie.
  • Duża liczba zakażeń i kwarantann, a także zwolnienia lekarskie były przyczyną całkowitego zamknięcia jednej ze szkół podstawowych w Legionowie (woj. mazowieckie). Nawet klasy I-III wróciły do nauki zdalnej.
  • Zawieszenie nauki stacjonarnej ma potrwać do 14 marca. Resort chce, aby 4 dni wcześniej, czyli 10 marca, zaszczepieni byli już wszyscy nauczyciele.
  • Niemniej sytuacja wciąż jest niepewna. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie wyklucza, że do woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie wszystkie dzieci uczą się zdalnie, dołączą kolejne regiony.

MEiN rozważa powrót do nauczania zdalnego dla klas I-III. Przypomnijmy, że uczniowie z tych roczników 18 stycznia wrócili do szkół. Od tamtej daty, pogorszyła się sytuacja epidemiczna w kraju. Przemysław Czarnek w czwartek 4 marca oświadczył, że istnieje ryzyko powrotu najmłodszych uczniów do nauki zdalnej.

- Niestety takie ryzyko jest. Województwo warmińsko-mazurskie jest tego najlepszym przykładem. Musieliśmy cofnąć tam dzieci do nauki zdalnej z uwagi na zdecydowanie większe wskaźniki zakażeń w tym województwie, zdecydowanie też większą liczbę szkół, która pomimo tego stacjonarnego trybu przechodziła na tryb zdalny bądź hybrydowy, w porozumieniu z powiatowymi stacjami sanitarnymi, bo wirus rozprzestrzeniał się tam bardzo szybko - odpowiedział Czarnek.

Czytaj także: Nauka stacjonarna, zdalna i hybrydowa. Najnowsze dane

Raptem dzień wcześniej, decyzję o ponownym zamknięciu jednej ze szkół dla uczniów podjęły władze Legionowa (woj. mazowieckie). Informację w mediach społecznościowych ogłosił Piotr Zadrożny, wiceprezydent miasta.

- Ze względu na liczbę zachorowań na COVID-19, zleconych kwarantann oraz zwolnień lekarskich zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i personelu szkoły zaakceptowałem wniosek Ewy Jabłońskiej, dyrektorki Szkoły Podstawowa nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Legionowie, po pozytywnej opinii Sanepidu, o czasowym zawieszeniu zajęć stacjonarnych dla klas 1-3 oraz zerówki szkolnej. Od jutra 4.03 do 12.03 zajęcia odbywać się będą jedynie w trybie zdalnym - napisał wiceprezydent Legionowa.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczyli się zdalnie od 9 listopada do 18 stycznia, kiedy wrócili do szkół. Sytuacja uległa częściowej zmianie na przełomie lutego i marca, kiedy rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w woj. warmińsko-mazurskim spowodowała, że w tym regionie nauczanie odbywa się tylko zdalne. Nie można jednak wykluczyć zwiększenie obostrzeń w innych województwach.

- Na pewno jest zagrożenie. To zagrożenie możemy wszyscy niwelować, jeśli będziemy się stosować do obostrzeń, które są wprowadzone przez rząd nie po to, żeby komukolwiek zrobić jakąś przykrość, tylko po to właśnie, żebyśmy mogli ograniczyć rozwój koronawirusa i dać sobie szansę na podjęcie decyzji o powrocie do szkół, utrzymanie w szkołach klas I-III w trybie stacjonarnym i powrocie do szkół klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych, a także studentów na uczelnie - powiedział Przemysław Czarnek.

Jak dodał, do resort chce, aby do 10 marca zaszczepieni przeciw COVID-19 byli wszyscy nauczyciele.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!