Ministerstwo: Od decydowania o nauce religii są rodzice, ale dzieci mają głos

  • AKC
  • 14 maja 2021 - 17:38
Ministerstwo: Od decydowania o nauce religii są rodzice, ale dzieci mają głos
Zdaniem MEiN uczniowie powinni mieć prawo głosu w sprawie uczestnictwa w lekcji religii (fot. zsp. tarnowiec)
Uczniowie niepełnoletni nie mogą sami decydować udziale w lekcjach religii. Prawo do decydowania o wychowaniu religijnym dzieci konstytucja oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy dają rodzicom. "Rodzice jednak powinni współdziałać z dzieckiem i uwzględniać jego punkt widzenia" - pisze Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.
  • MEiN opowiada na pismo RPO, który przekazał postulat młodego obywatela, by uczniowie niepełnoletni mogli sami decydować o ty, czy chcą chodzić na religię.
  • Jak wskazał wiceminister Rzymkowski, art. 48 konstytucji zapewnia rodzicom pierwszeństwo w podejmowaniu wobec dziecka działań wychowawczych.
  • „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania” - brzmi przepis.

Wzmianka o wolności sumienia ma znacznie szczególnie w sytuacji, gdy rodzice prezentują odmienne światopoglądy. Wtedy każdy z nich ma prawo do przekonań zgodnych z własnym sumieniem.

„Nie ulega wątpliwości, że problemy faktyczne mogą pojawiać się także w razie odmiennych poglądów rodziców i dziecka w zakresie przekonań religijnych" - pisze wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski. 

Jednocześnie wskazuje, że przy podejmowaniu decyzji o uczęszczaniu na lekcje religii, najważniejsze jest wewnętrzne przekonanie rodziców, że dziecko posiada też margines własnej autonomii, który poszerza się wraz ze wzrostem dojrzałości dziecka, z jego wiekiem, potrzebami i aspiracjami.

Czytaj też: Religia w szkole czy przy parafii? Episkopat zabiera głos

"Rodzice mają za zadanie tak pokierować rozwojem dziecka, aby zawsze mieli swoje miejsce w jego życiu, ukierunkowanym na jego samowychowanie i samokształcenie dla dobra własnego, rodziny i społeczeństwa" - podkreśla Rzymkowski.

W ocenie Ministra Edukacji i Nauki wykonywanie praw rodzicielskich określonych tym przepisem Konstytucji, w tym władzy rodzicielskiej, nie wyklucza, a wręcz powinno uwzględniać opinię dziecka lub możliwość współdecydowania przez dziecko, a jednocześnie mieć wzgląd na stan rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego dziecka.

Uczniowie rezygnują, samorządy płacą

Z raportu religijności Polaków za 2019 roku wynika, że z roku na rok spada liczba uczniów chodzących na religię. Niezmiennie wysokie są natomiast wydatki na placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i organa administracji rządowej.

Szacunkowy koszt nauczania religii przedszkolach i szkołach w 2017 r. wyniósł prawie 1,4 mld zł, w 2018 r. - blisko 1,5 mld zł, w 2019 - ok. 1,4 mld zł. Niemało do tych sum dopłacały samorządy. 

Czytaj też: Lekcje religii. Uczniowie rezygnują, samorządy dopłacają, liczby niepokoją

Finansowanie lekcji religii z budżetu państwa od lat dzieli polskie społeczeństwo. Od lat też pojawiają się również kreowane przez różne środowiska pomysły czy inicjatywy mające na celu zaprzestanie kierowania na ten cel państwowych środków, a nawet rezygnację z nauczania religii w szkołach.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!