Mniej pieniędzy na edukację domową. Posłanka: PiS zapędza dzieci do ławek

Mniej pieniędzy na edukację domową. Posłanka: PiS zapędza dzieci do ławek
Adobe Stock
O zmniejszenie finansowania edukacji domowej i obowiązku uzyskania zgody na nią wydawanej wyłącznie przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne pytali we wtorek (20 marca) posłowie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 • Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uczniowie pobierający naukę w domu mogą być przypisani tylko do szkoły w województwie, w którym mieszkają.
 • Z kolei opinia potrzebna do uzyskania zgody na taką edukację może być wydana tylko przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Wcześniej nie było takich wymagań.
 • Zdaniem MEN odsetek uczniów pobierających naukę w domach wynosi 0,2. Posłanka PO podnosi, że liczba ta rośnie, a tylko w ciągu dwóch lat się podwoiła.

Podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przedstawiciele MEN przedstawiali posłom informację o edukacji domowej z uwzględnieniem ostatnich zmian ustawowych.

Katarzyna Koszewska z Departamentu Kształcenia Ogólnego, odpowiadając na pytanie posłanki Kingi Gajewskiej (PO), dlaczego potrzebne jest orzeczenie wyłącznie z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, odpowiedziała, że nie wszystkie niepubliczne poradnie pracowały w systemie oświaty.

"Część z nich była poza systemem oświaty, poza nadzorem kuratora. W związku z powyższym nie obowiązywały ich te przepisy, które dotyczą merytorycznego zakresu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych" - powiedziała.

Koszewska odniosła się również do propozycji Mariusza Dzieciątko ze Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Podczas dyskusji powiedział on, że do Stowarzyszenia dociera coraz więcej sygnałów dotyczące problemów ze współpracą rodziców z poradniami publicznymi. Jak mówił, często poradnie nie wiedzą, czym jest edukacja domowa i jak ma wyglądać wymagane orzeczenie. Dlatego zaproponował stworzenie informatora dla poradni, dopóki nie dojdzie do nowelizacji ustawy, żeby nie dochodziło do nieporozumień przy opiniowaniu dzieci pobierających edukację domową. Zadeklarował również, że Stowarzyszenie może przygotować taki informator wspólnie z MEN.

"Przekażę tą państwa inicjatywę do Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego" - zapowiedziała Koszewska.

Renata Karnas, naczelnik Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, odniosła się do poruszanej przez Urszuli Augustyn (PO) sprawy obniżenia finansowania nauczania domowego.

Od 1 stycznia 2016 roku, zgodnie z nowym rozporządzeniem o podziale subwencji oświatowej, w algorytmie pojawił się nowy mnożnik dotyczący takiej edukacji. W rezultacie samorządy dostają o około 40 proc. mniej niż dotychczas na każdego ucznia w edukacji domowej. Karnas wyjaśniła, że zasadność obniżenia tej subwencji "wynikała ze znacznie niższych kosztów kształcenia uczniów w edukacji domowej".

Jak podała, w trakcie prac nad rozporządzeniem w sprawie podziału subwencji oświatowej na rok 2016 porównywano koszty, jakie ponoszą szkoły na ucznia uczęszczającego do nich i ucznia w edukacji domowej. Powiedziała, że w przypadku tego pierwszego koszty wynikają z realizacji ramowych podstaw programowych, funkcjonowania szkoły i obsługi administracji. Natomiast w przypadku drugiego szkoły mają obowiązek zapewnić ewentualne dodatkowe zajęcia i egzaminy klasyfikacyjne

"Należy też powiedzieć, że w momencie prac nad rozporządzeniem zmiany dokonane w finansowaniu nie miały przesłanek oszczędnościowych, dlatego że uczniowie w edukacji domowej stanowią około 0,2 proc. wszystkich uczniów, więc poziom środków przeznaczanych na nich jest niewielki" - powiedziała Karnas.

Dodajmy, że posłanka Kinga Gajewska twierdzi, że PiS ograniczając edukację domową uniemożliwiło polskim dzieciom za granicą realizację obowiązku szkolnego.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Marek 2018-03-22 17:52:37
  Do Dobra Zmiana: Mam podobne zdanie - zaplanowana wielowatkowa akcja - najpierw zniszczono Zakrzewskich a później zlikwidować resztę :(
 • Dobra Zmiana 2018-03-22 00:16:49
  Edukację w Rodzinie zniszczyła poprzednia ekipa rękami HGW i ZNP. Najpierw w 2014 uderzyli operacyjnie w największą integrującą środowisko placówkę, a później 2015 bezpośrednio w liderów ruchu. W międzyczasie wypromowano osoby które miły skanalizować i zantagonizować środowisko. I tak się stało w 20...16. Gdy zabrakło charyzmatycznych Zakrzewskich całą inicjatywę przejeły miernoty które poszły na tzw. współpracę z MEN biorąc przy okazji środki z UE. I tak pogrzebali szansę dla polskich rodzin. Wojciech Sumiński zajmuje się sprawą mam nadzieję że prawda zwycięży i tym razem.  rozwiń
 • Dobra Zmiana 2018-03-22 00:00:43
  Do Miły: A gdzie podziały się wolność i solidarność

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!