Partnerzy portalu

Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły już ponad 630 szkół

Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły już ponad 630 szkół
W ramach programu Laboratoria Przyszłości 15 tys. szkół w Polsce otrzymało nowoczesne urządzenia (fot. laboratoriaprzyszlosci/FB)
Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły już ponad 630 szkół; 15 tys. szkół wyposażono w nowoczesny sprzęt, z którego może korzystać ponad 3 mln uczniów - podała w środę pełnomocnik premiera ds. GovTech i pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska.
 • 1 mld zł w Laboratoria Przyszłości w szkołach to największa inwestycja rządowa w nowoczesną technologię, która ma kształtować kompetencje przyszłości uczniów. 
 • W ramach programu 15 tys. szkół w Polsce otrzymało nowoczesne urządzenia(m.in. drukarki 3d, mikrokontrolery z lutownicami, sprzęt do nagrywana), z których może korzystać ponad 3 mln uczniów razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami.
 • "Mamy więcej zaproszeń niż zakładaliśmy, dlatego pewnie będziemy zastanawiać się nad jakimś rozszerzeniem, żeby odwiedzić wszystkich chętnych"- zapowiedziała Justyna Orłowska.

Orłowska podczas konferencji CEE Edu Digital Summit 2022 w Lublinie powiedziała, że rząd zainwestował ponad 1 mld zł w Laboratoria Przyszłości w szkołach i jest to największa inwestycja polskiego rządu w nowoczesną technologię, która ma kształtować kompetencje przyszłości uczniów od najmłodszych lat.

Jak podała, w ramach programu Laboratoria Przyszłości 15 tys. szkół w Polsce otrzymało nowoczesne urządzenia(m.in. drukarki 3d, mikrokontrolery z lutownicami, sprzęt do nagrywana), z których może korzystać ponad 3 mln uczniów razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami.

"Mamy 16 mobilnych Laboratoriów Przyszłości, 16 busów, po jednym na każde województwo. Każdego dnia odwiedzamy polskie szkoły i inspirujemy do tego, jak wykorzystywać nowoczesne technologie w trakcie zajęć z każdego przedmiotu" - wyjaśniła. Od września - dodała Orłowska - mobilne laboratoria były już w ponad 630 szkołach i zapowiedziała, że do końca przyszłego roku kalendarzowego odwiedzą kolejne. "Mamy więcej zaproszeń niż zakładaliśmy, dlatego pewnie będziemy zastanawiać się nad jakimś rozszerzeniem (programu - PAP), żeby odwiedzić wszystkich chętnych"- zapowiedziała.

Nowy przedmiot: Biznes i zarządzanie

Mówiąc o kompetencjach przyszłości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych podała, że ich rozwijaniu będzie sprzyjał nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie", który zastąpi "Podstawy przedsiębiorczości". "Chcielibyśmy w ramach tego nowego przedmiotu zakotwiczyć nowe podejście do tego, czym może być matura. Na maturze z +Biznesu i zarządzania+ zaplanowano, że 30 proc. wyniku maturalnego będą stanowiły umiejętności praktyczne weryfikowane poprzez projekt zespołowy" - wskazała.

Czytaj też: Zbilansowana dieta w szkole. Ruszył program Junior-Edu-Żywienie (JEŻ)

Cyfrowa edukacja to coraz więcej wyzwań

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik mówiąc podczas konferencji o wyzwaniach stojących przed cyfrową edukacją wymienił: galopujący postęp cyfryzacji w każdym aspekcie życia i pandemię, która wymusiła gwałtowną rewolucję cyfrowej transformacji m.in. w szkołach. "I to się udało. Egzamin covidowy z cyfryzacji zdaliśmy na 4 plus" - przyznał.

Kolejne wyzwania - wskazał Kanownik - wiążą się z rozwojem cyfrowych kompetencji w systemie edukacji, żeby młody człowiek po ukończeniu szkoły mógł odnaleźć się na rynku pracy, a także pełnym wykorzystaniem potencjału technologicznego w gospodarce. Zwrócił także uwagę na potrzebę przygotowania polskiej młodzieży i nauczycieli przed zagrożeniami ze strony świata cyfrowego, jako przykłady wymieniając fake newsy i dezinformację. "Liczba cyberataków w naszym regionie rośnie lawinowo. Mówimy o tysiącach zgłoszonych przypadków, a prawdopodobnie co najmniej drugie tyle nigdy nie zostało zgłoszonych bądź nie zostało zauważonych" - stwierdził.

Czytaj też: Minister o sprzeciwach wobec lex Czarnek i relacjach polsko-niemieckich w edukacji

Konferencja CEE Edu Digital Summit 2022 w Lublinie jest poświęcona rozwojowi cyfrowej edukacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie zorganizowała branża cyfrowa z krajów Trójmorza zrzeszona w koalicji CEE Digital Coalition oraz Związek Cyfrowa Polska.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Mgr 2022-12-08 20:46:18
  Zamiast dać godnie zarobić nauczycielom, to wydaja pieniądze na bzdury, kompletne pierdoly.....
 • Pozdrawiam 2022-12-08 20:03:26
  Do Nik: czyli ty już masz swoje miejsce, pozdrów pilniki 😂
 • Nik 2022-12-08 18:13:14
  Laboratoria przyszłości - młotki i pilniki do gab. technicznego. Będziemy mieć swoje miejsce w Europie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!