Możliwa zmiana terminu matur i egzaminu ósmoklasisty? "Na razie nie ma przesłanek"

  • PAP/AT
  • 23 kwietnia 2021 - 21:30
Możliwa zmiana terminu matur i egzaminu ósmoklasisty? "Na razie nie ma przesłanek"
Przemysław Czarnek (fot. twitter.com/MEiN_GOV_PL)
Na razie nie ma przesłanek do przesunięcia terminów matur i egzaminu ósmoklasisty. Gdyby sytuacja epidemiczna się pogorszyła, na pewno będziemy reagować – zapewnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  • Teoretycznie, hipotetycznie to wszystko jest możliwe, ale żadnej przesłanki nie ma dzisiaj, która mogłaby poddawać w wątpliwość terminy egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasisty - powiedział Przemysław Czarnek.
  • Zatem 4 maja rozpoczynają się matury, 24 maja egzamin ósmoklasisty i nic nie stoi na przeszkodzie, aby się one odbyły w tych terminach i odbyły się w formule stacjonarnej - dodał.
  • Dokładnie takie samej, jaka ćwiczyliśmy na próbnych egzaminów ósmoklasisty i maturalnym w marcu, w ścisłym reżimie sanitarnym - zaznaczył.

Szef MEiN pytany był w TVP Info, czy jeśli sytuacja epidemiczna w Polsce znów się pogorszy, możliwa jest jeszcze zmiana terminu przeprowadzenia matur i egzaminu ósmoklasisty w tym roku.

"Teoretycznie, hipotetycznie to wszystko jest możliwe, ale żadnej przesłanki nie ma dzisiaj, która mogłaby poddawać w wątpliwość terminy egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasisty. Zatem 4 maja rozpoczynają się matury, 24 maja egzamin ósmoklasisty i nic nie stoi na przeszkodzie, aby się one odbyły w tych terminach i odbyły się w formule stacjonarnej. Dokładnie takie samej, jaka ćwiczyliśmy na próbnych egzaminów ósmoklasisty i maturalnym w marcu, w ścisłym reżimie sanitarnym" - odpowiedział Czarnek.

Jak mówił, "mamy duże szczęście wszyscy, że ta trzecia fala miała swą kulminację kilka tygodni temu, a nie teraz, mamy też ogromnie odpowiedzialnych dyrektorów szkół, nauczycieli, którzy wykonują zalecenia sanitarne wypracowane u nas wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym".

Czytaj też: Czarnek: Jest duża szansa powrotu do pełnej nauki stacjonarnej

Według ministra edukacji i nauki wszystko to składa się na to, że podczas egzaminów będzie bezpiecznie.

Czarnek powtórzył, że po konsultacjach z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa Edukacji, z epidemiologami, Ministerstwem Zdrowia "doszliśmy do wniosku, że nie będziemy przeprowadzać żadnych testów sprawdzających obecność korona wirusa u maturzystów i ósmoklasistów". "Nie potrzeba naszym uczniom, na ostatniej prostej, żadnych stresów z tym związanych" - podkreślił.

Wskazał, że przestrzeganie reżimu sanitarnego i wymogów, które były przestrzegane również podczas egzaminów próbnych, wystarcza do tego, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom matur i egzaminu ósmoklasisty.

"Gdyby cokolwiek zmieniało się w sytuacji pandemicznej, gdyby ulegała ona jakiemuś pogorszeniu, na pewno będziemy reagować, również wytycznymi sanitarnymi i dodatkowymi. Na dziś nic na to nie wskazuje, przygotowujemy się spokojnie do matur i egzaminu ósmoklasisty" - zapewnił Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!