Partner portalu

Muzeum Auschwitz organizuje bezpłatne lekcje dla uczniów

Muzeum Auschwitz organizuje bezpłatne lekcje dla uczniów
Muzeum Auschwitz organizuje bezpłatny cykl lekcji muzealnych dla uczniów (fot. wikipedia.org/web.archive.org/pzk net)
Bezpłatny cykl lekcji muzealnych dla uczniów w wielu 12-13 lat zrealizuje od października do grudnia Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – zakomunikowała placówka. Młodzież pozna historię Auschwitz.
  • Podczas zajęć pokażemy i omówimy najważniejsze zagadnienia związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz - powiedziała koordynatorka cyklu lekcji Katarzyna Odrzywołek z centrum edukacji. Każda lekcja składa się z dwóch elementów.
  • Pierwsza część obejmuje zajęcia wprowadzające, w czasie których młodzież zdobędzie wiedzę na temat okoliczności wybuchu II wojny oraz okresu niemieckiej okupacji. Daje ona możliwość uzupełnienia oraz utrwalenia wiedzy poprzez aktywną pracę w grupach i dyskusję.
  • Drugą część stanowi wizyta w byłym niemieckim obozie, podczas której poprzez przejście przez historyczną przestrzeń, a także materiały dydaktyczne, jak m.in. relacje świadków, uczniowie dowiedzą się, w jakich warunkach egzystowali więźniowie.

"Podczas zajęć pokażemy i omówimy najważniejsze zagadnienia związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz, jednak z uwagi na wiek uczniów oraz ich wrażliwość emocjonalną, nie będziemy poruszali w sposób szczegółowy kwestii Zagłady. W związku z tym z programu zwiedzania miejsca pamięci wyłączony został m.in. budynek krematorium i komory gazowej" - powiedziała koordynatorka cyklu lekcji Katarzyna Odrzywołek z centrum edukacji.

Jak podało muzeum, każda lekcja składa się z dwóch elementów. "Pierwsza część obejmuje zajęcia wprowadzające, w czasie których młodzież zdobędzie wiedzę na temat okoliczności wybuchu II wojny oraz okresu niemieckiej okupacji. Daje ona możliwość uzupełnienia oraz utrwalenia wiedzy poprzez aktywną pracę w grupach i dyskusję" - zakomunikowała placówka.

Drugą część stanowi wizyta w byłym niemieckim obozie, podczas której poprzez przejście przez historyczną przestrzeń, a także materiały dydaktyczne, jak m.in. relacje świadków, uczniowie dowiedzą się, w jakich warunkach egzystowali więźniowie.

Muzeum przyjmuje już zgłoszenia do udziału w lekcji.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!