Partnerzy portalu

Na inwestycje edukacyjne z Polskiego Ładu pójdzie prawie 1,1 mld zł

Na inwestycje edukacyjne z Polskiego Ładu pójdzie prawie 1,1 mld zł
Z Polskiego Ładu blisko 1,1 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje edukacyjne (Fot. Shutterstock.com)
Z Polskiego Ładu blisko 1,1 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje edukacyjne - wskazało MEiN. W 2021 r. subwencja oświatowa wynosi ponad 52,2 mld zł, w 2022 r. wzrośnie do 53,4 mld zł. oraz że planowane jest zwiększenie jej o dodatkowe 8 mld zł.

"W ramach środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych blisko 1,1 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje edukacyjne" - podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w poniedziałek na Twitterze.

"Polska szkoła za czasów PO-PSL i obecnie. W 2021 roku subwencja oświatowa wynosi ponad 52,2 mld zł i w 2022 wzrośnie do 53,4 mld zł! W 2015 roku było to 40,4 mld zł" - podało także MEiN. Zaznaczono, że planowane jest zwiększenie subwencji o dodatkowe 8 mld zł.

We wpisie na Twitterze resort edukacji przypomniał także, że średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2015 r. wynosiło 4 376 zł, a obecnie wynosi 5 700 zł.

Wcześniej ministerstwo na Twitterze zamieściło dwa wpisy dotyczące cyfryzacji szkół. Podano, że za czasów rządów PO-PSL jedynie 23 proc. szkół miało szybki internet o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Poinformowano, że obecnie ponad 20 tys. szkół w pełni korzysta z szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Wskazano też, że z rządowego programu PO-PSL "Cyfrowa szkoła" skorzystało jedynie 1,4 proc. szkół oraz, że program kosztował 60 mln zł.

W poniedziałek lider PO Donald Tusk spotkał się w Gdańsku z delegacją Związku Nauczycielstwa Polskiego, z prezesem związku Sławomirem Broniarzem na czele.

"Potrzebujemy powrotu do myślenia o edukacji, jako wielkiej inwestycji" - podkreślił lider PO. Zwrócił uwagę, że świat zmienia się na naszych oczach i od tego, w jaki sposób poprowadzimy nowe pokolenia, będzie uzależniona nasza przyszłość. "Oczekujemy, żądamy więcej pieniędzy na naszą przyszłość, więcej pieniędzy na polską szkołę, wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli. To jest inwestycja, od której będzie zależał los naszej ojczyzny" - powiedział Tusk.

TAGI
KOMENTARZE4

  • Gkaczo 2021-11-10 09:31:27
    Wyrzucone pieniądze, aby ladnie bylo odbieran przez spoleczeństwo. Taka masòwka dla wszystkich nie przyniesie żadnego efektu. Należałoby te pieniądze spożytkować dla uczniów ktorzy chcą sie w tym kierunku rozwijać. Poprzez granty, konkursy dofinansowania itp. Za rok nikt nie bedzie pamitał ani o pro...gramie ani o braku efektów.  rozwiń
  • Rzeczowa analiza cz.III 2021-11-09 13:16:36
    "więcej pieniędzy na polską szkołę, wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli." - to są niewątpliwie ważne kwestie, ale z ust przewodniczącego PO brzmią powierzchownie, górnolotnie, więcej byłoby tylko gadania aniżeli jakiejkolwiek realizacji. "To jest inwestycja, od której będzie zależał ...los naszej ojczyzny"" - niech przewodniczący PO nie udaje takiego zatroskanego losem ojczyzny, bo wszyscy wiedzą jaki on jest i się na nim poznali i jego rządach przy wsparciu PSL-u. A inwestycja w cyfryzację szkolnictwa to absolutnie nie jest coś od czego będzie zależał los naszej ojczyzny. Dużo lepiej aby tradycyjne szkolnictwo dobrze funkcjonowało i nie nawalało. Cyfryzacja szkolnictwa niczego nie zmienia, a wręcz przeciwnie może tylko zaszkodzić oświacie i szkolnictwu każdego szczebla, co dobitnie pokazała zdalna edukacja, która jest bardziej męcząca, monotonna, ma negatywne efekty zdrowotne - pogorszyć się może wzrok, możliwy jest przyrost masy ciała( efekt nadmiernego siedzenia), pogorszyć się może także samopoczucie - alienacja, osamotnienie, odgrodzenie cyfrową kurtyną dzieci, młodzieży, młodych ludzi od siebie nawzajem i od nauczycieli a nauczycieli od nich.  rozwiń
  • Rzeczowa analiza cz.II 2021-11-09 13:08:43
    "Zwrócił uwagę, że świat zmienia się na naszych oczach" - tylko jest jedno pytanie czy to ludzie mają się dostosowywać do świata, który się sztucznie zmienia( patrz "pandemia", która wymusiła cyfryzację, sprzyjając lobbystom cyfrowym, bezgotówkowym, bezprzewodowym i telekomunikac...yjnym) czy to raczej świat powinien dostosować się do ludzi, do ich różnorodnych zainteresowań i talentów oraz ich możliwości i zdolności. To drugie podejście jest lepsze i zdrowsze. To postęp( ale nie krzywo pojmowany) ma służyć ludziom a nie ludzie postępowi. To jak bardzo ktoś chce uzależniać swoje życie od cyfryzacji powinno być kwestią indywidualną, nie wolno zaś odgórnie ludziom przemeblowywać życia i funkcjonowania by co, gdzie, ile, jak, kiedy tylko się da uzależniać od sieci i urządzeń elektronicznych. Bo to nie jest postęp, to się nazywa niewolnictwo, a przy tym kontrola oraz inwigilacja. "i od tego, w jaki sposób poprowadzimy nowe pokolenia, będzie uzależniona nasza przyszłość." - na pewno nie uszczęśliwi się pokoleń, twierdząc, że jedyne czego one potrzebują to cyfryzacji, urządzeń elektronicznych i wszechogarniającego internetu, taki podejściem zrobi się jedynie młodym pokoleniom krzywdę. "Oczekujemy, żądamy więcej pieniędzy na naszą przyszłość," - myśląc ciągle o przyszłości można tylko zniszczyć teraźniejszość i to co dotychczas było w niej dobre, dobrze i optymalnie funkcjonowało, o tym powinno się pamiętać.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!