Partnerzy portalu

Na nic sprzeciw Senatu. Lex Czarnek 2.0 czeka na podpis prezydenta

Na nic sprzeciw Senatu. Lex Czarnek 2.0 czeka na podpis prezydenta
W przypadku zajęć prowadzonych przez organizacje pozarządowe zgoda kuratora oświaty będzie obowiązkowa (fot. Shutterstock).
Stosunkiem głosów 224 do 218 przy 2 głosach wstrzymujących się Sejm odrzucił uchwałę Senatu  w sprawie odrzucenia ustawy nowelizującej Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek 2.0. Tym samym ustawa została uchwalona i czeka teraz na podpis Prezydenta RP.
  • Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie lex Czarnek 2.0.
  • Za odrzuceniem wniosku senatorów głosowało 224 posłów.
  • Obecnie to, czy przepisy nowelizacyjne wejdą w życie, zależy już tylko od Prezydenta RP.

Dzień wcześniej niż początkowo planowano Sejm zajął się uchwałą Senatu w sprawie odrzucenia ustawy nowelizującej Prawo oświatowe, powszechnie zwanej ustawą lex Czarnek 2.0. i zgodnie z przewidywaniami PortalSamorzadowy.pl ją odrzucił.  Głosowało 444 posłów. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 224 posłów, przeciw 218, natomiast 2 wstrzymało się od głosu. Wcześniej taką samą decyzję podjęła sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży,  która stosunkiem głosów 16 do 20 przy braku wstrzymujących się odrzuciła uchwałę Senatu.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe odrzucona

Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży (fot. MEiN).
Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży (fot. MEiN).

Ustawa lex Czarnek 2.0 ma duże szanse

Tym samym wejście w życie przepisów ustawy z 4 listopada o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zależy już tylko od podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. I trzeba przyznać, że ma na to duże szanse.

Należy bowiem wskazać, że mimo iż wzmacnia ona znacznie pozycję kuratora oświaty w systemie edukacji, ograniczając jednocześnie samodzielność jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań edukacyjnych oraz m.in. prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i społeczności szkolnej możliwość współdecydowania o życiu szkoły, na co przede wszystkim zwrócili uwagę senatorzy w uchwale, to jednak nie w takim stopniu i nie tak, jak miało to miejsce w przypadku uchwalonej w lutym br. ustawie lex Czarnek 1.0,  która - jak pamiętamy - ostatecznie została przez prezydenta odrzucona. 

Z tym, że wówczas można się było spodziewać po rozmowach, jakie przeprowadził przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie tej ustawy. Tym razem nie jest to takie oczywiste. Dotychczasowe informacje płynące z Kancelarii Prezydenta RP i wypowiedzi polityków raczej nie wskazują na taki scenariusz wydarzeń. 

Czytaj też: Lex Czarnek 2.0 wypełnia wolę prezydenta? Minister o trzech zasadniczych kwestiach

Bez opinii kuratora oświaty nie będzie zajęć

Nowelizacja Prawa oświatowego w wersji przyjętej przez Sejm 4 listopada 2022 r. wprowadza m.in konieczność uzyskania przez dyrektora szkoły pozytywnej opinii kuratora oświaty dla podjęcie przez organizacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. Opinia ta jest wymagana mimo pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

W myśl znowelizowanych przypisów dyrektor szkoły lub placówki ma o nia wystąpić nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem przez organizację zajęć. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Nie będzie ona wymagana w przypadku zajęć prowadzonych i zleconych przez administrację rządową, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przez organizacje harcerskie objęte honorowym protektoratem prezydenta RP i przez Polski Czerwony Krzyż.

Zmiany nowelizacyjne dotyczą też edukacji domowej. Na ich podstawie dziecko w edukacji domowej będzie musiało być przypisane do szkoły lub placówki w województwie, w którym mieszka lub w województwie z nim sąsiadującym. Wniosek o zgodę na prowadzenie edukacji domowej dziecka rodzice będą musieli złożyć między 1 lipca a 21 września, a egzaminy klasyfikacyjne będą przeprowadzane tylko stacjonarnie w szkole.

Ponadto nowelizacja m.in. zwiększa nadzór kuratora oświaty nad szkołami niepublicznymi, oraz nadzór pedagogiczny nad działalnością oddziałów przygotowania wojskowego, tworzenia filii szkół artystycznych. Wprowadza możliwość powołania na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki osoby niebędącej nauczycielem, możliwość odwołania dyrektora w czasie roku szkolnego. Na nowo reguluje także kwestie likwidacji szkół przez samorządy.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!