Partnerzy portalu

Nabór wniosków do Narodowego Programu Czytelnictwa tylko do końca października

Nabór wniosków do Narodowego Programu Czytelnictwa tylko do końca października
Do 31 października trwa nabór wniosków do Narodowego Programu Czytelnictwa (fot. pixabay)
Trwa nabór wniosków na 2022 r. w ramach priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025". Dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych mają czas do 31 października na złożenie wniosków – przypomina MEiN.
  • Na realizację priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" na 2022 rok w budżecie państwa jest zarezerwowane 29,550 mln zł.
  • Wsparcie otrzyma organ prowadzący placówkę wychowania przedszkolnego, szkołę lub bibliotekę pedagogiczną pod warunkiem zapewnia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty kosztów.
  • Ze środków mogą skorzystać: przedszkola oraz oddziały przedszkolne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe z wyłączeniem branżowych szkół II stopnia, szkół dla dorosłych i szkół policealnych oraz szkół artystycznych.

Dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych składają wnioski do swoich organów prowadzących. One przekażą je do wojewodów do 20 listopada.

Ze środków w ramach priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" mogą skorzystać: przedszkola oraz oddziały przedszkolne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, z wyłączeniem branżowych szkół II stopnia, szkół dla dorosłych i szkół policealnych prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego, biblioteki pedagogiczne; dotyczy to zarówno placówek publicznych i niepublicznych. O środki ubiegać się mogą także szkoły polskie oraz szkoły i zespoły szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

W przypadku placówek wychowania przedszkolnego wsparcie finansowe może być udzielone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat i na realizację działań promujących czytelnictwo.

Szkołom wsparcie finansowe może być udzielone na: zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych, zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, zakup oprogramowania dla bibliotek, zakup czytników e-booków, zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów, półek, biurek, szaf, foteli i elementów oświetlenia oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Wysokość wsparcia finansowego będzie zależeć od liczby uczniów lub wychowanków.

Dla placówek wychowania przedszkolnego wynosi: dla placówek, do których uczęszcza nie więcej niż 25 dzieci - 1500 zł, dla placówek od 26 do 75 dzieci - 2500 zł, dla placówek powyżej 75 dzieci - 3000 zł.

Dla szkół i szkół w ORPEG wynosi: dla placówek, w których liczba uczniów wynosi nie więcej niż 70, z wyjątkiem szkół polskich - 3000 zł; dla szkół i szkół w ORPEG, w których liczba uczniów wynosi od 71 do 170, z wyjątkiem szkół polskich - 4000 zł; dla szkół i szkół w ORPEG, w których liczba uczniów wynosi więcej niż 170, z wyjątkiem szkół polskich - 12000 zł;dla bibliotek pedagogicznych - 3000 zł.

Dla szkół polskich, w których liczba uczniów wynosi: dla placówek mających nie więcej niż 70 uczniów - 2500 zł, dla mających od 71 do 170 uczniów - 3000 zł, dla liczących więcej niż 170 uczniów - 4500 zł.

Wsparcie finansowe otrzyma organ prowadzący placówkę wychowania przedszkolnego, szkołę lub bibliotekę pedagogiczną pod warunkiem zapewnia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty kosztów realizacji zadania objętego wsparciem finansowym.

Na realizację priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" na 2022 rok w budżecie państwa jest zarezerwowane 29,550 mln zł.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!