Partnerzy portalu

Nadchodzą zmiany w egzaminie ósmoklasisty, maturalnym i zawodowym

 • WOK
 • 16 marca 2023 - 10:00
Nadchodzą zmiany w egzaminie ósmoklasisty, maturalnym i zawodowym
Ósmoklasistów i maturzystów oraz ich nauczycieli czekają ważne zmiany dotyczące egzaminów (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Projekt nowelizacji ustaw oświatowych, który właśnie trafił do wykazu prac rządu przewiduje między innymi zmiany dotyczące organizacji egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego zawodowego.
 • Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wpłynął już projekt szeregu nowelizacji w pakiecie ustaw oświatowych.
 • Projektowane zmiany dotyczą sposobu organizacji i przeprowadzania egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego.
 • Nowelizacja ma między innymi umożliwić zwolnienie ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu zawodowego lub jego części w szczególnych przypadkach zdrowotnych.
 • Planowane zmiany zakładają też zwiększenie wydatków budżetowych na przeprowadzenie egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów umieszczony został 15 marca projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Ważne zmiany w sposobie i organizacji i przeprowadzania egzaminów

Planowana nowelizacja dotyczy między innymi zmian w ustawie o systemie oświaty w zakresie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego. Projektowana regulacja jest związane z koniecznością wprowadzenia zmian w sposobie organizacji i przeprowadzania tych egzaminów, w tym dotyczących:

 • umożliwienia zwolnienia ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu zawodowego lub jego części w szczególnych przypadkach zdrowotnych,
 • zwolnienia ucznia i słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu zawodowego w przypadku posiadania certyfikatu kwalifikacji zawodowej,
 • przeniesienia na poziom ustawy regulacji dotyczącej losowego wybierania zadań w części pisemnej egzaminu zawodowego,
 • umożliwienia absolwentom szkół lub oddziałów dwujęzycznych rozwiązywania na egzaminie maturalnym z wybranego przedmiotu dodatkowych zadań egzaminacyjnych w języku obcym będącym drugim językiem nauczania, niezależnie od tego, czy ten przedmiot był nauczany w ich szkole w drugim języku nauczania,
 • umożliwienia osobom posiadającym dyplom IB przystąpienie do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu lub przedmiotów,
 • doprecyzowania przepisów o opłatach za egzamin maturalny.

Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpłynął projekt szeregu nowelizacji w ustawach oświatowych (Fot. Pixabay)
Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpłynął projekt szeregu nowelizacji w ustawach oświatowych (Fot. Pixabay)

Język łaciński i ocena za opracowanie projektu przedsięwzięcia biznesowego

- W konsekwencji zmian wprowadzonych w rozporządzeniach Ministra Edukacji i Nauki określających podstawy programowe kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół ogłoszonych odpowiednio w Dz. U. z 2023 r. poz. 312 i 314 przewiduje się ponadto uzupełnienie katalogu języków obcych, z których będzie przeprowadzany egzamin maturalny w części obowiązkowej, o język łaciński - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki.

I dodaje: - Proponuje się, aby na świadectwie dojrzałości była odnotowywana ocena uzyskana w szkole za opracowanie projektu przedsięwzięcia biznesowego lub społecznego realizowanego w ramach nowego przedmiotu biznes i zarządzanie w zakresie rozszerzonym.

Nowelizacja wydatków na przeprowadzenie egzaminów i terminu poprawkowego egzaminu maturalnego

Z kolei planowana nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym i nauce zakłada zmianę polegająca na tym, że nauczyciel akademicki zatrudniony w uczelni publicznej - która jest jego podstawowym miejscem pracy - będzie mógł podjąć zatrudnienie w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) lub okręgowej komisji egzaminacyjnej bez konieczności występowania o zgodę rektora na zatrudnienie w jednej z tych komisji.

Natomiast zmiany w prawie oświatowym, ustawie o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dotyczyć będą zwiększenia limitów ustalonych w latach 2024-2028 w zakresie wydatków z budżetu państwa na zadania związane z przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu zawodowego oraz egzaminów eksternistycznych.

Ponadto projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw polegać będzie na dostosowaniu przepisu przejściowego dotyczącego przystępowania do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym do szczególnych zasad przeprowadzania egzaminu maturalnego w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024.

- W tych latach zniesiono warunek uzyskania co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Szczegóły dotyczące m.in. zmian w egzaminach - ósmoklasisty, maturalnym i zawodowym - zawarte są w projekcie nowelizacji prawa oświatowego i niektórych innych ustaw. Projekt jest do pobrania pod tekstem.

DO POBRANIA
Projekt nowelizacji prawa oświatowego i niektórych innych ustaw
943.31 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE5

 • Ja2 2023-03-17 21:07:48
  Do Joanna : a może w ogóle zlikwidować maturę????
 • Joanna 2023-03-17 14:21:52
  Na maturze MATEMATYKA POWINNA BYĆ ZNIESIONA.
 • Marker 2023-03-17 14:07:12
  Najlepiej ósma klasa pytania z maty tabliczka mnożenia z polską streszczenie misia uszatka żeby nie były trudne po nie mają czasu się uczy chadzają po kinach nauczycieli za mało zarobiaja

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!