Partnerzy portalu

Nagrody specjalne dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Wiemy, ile wyniosą

Nagrody specjalne dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Wiemy, ile wyniosą
Na wypłatę dodatkowych świadczeń zaplanowano w tym roku 906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej (fot. pixabay/14995841)
Rząd zapowiedział wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, poprzez wzrost funduszu z przeznaczeniem na wypłatę dodatkowych świadczeń, w tym nagrody specjalne dla nauczycieli z okazji 250 rocznicy utworzenia KEN, w wysokości 1125 zł. Ich koszt ok. 765 mln zł.
 • W środę w Stalowej Woli zostało podpisane porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność", które dotyczy m.in. emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz funkcjonowania związków zawodowych. Stronę rządową reprezentował premier Mateusz Morawiecki, a stronę związkową przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
 • Konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników - mówi wicerzeczniczka PiS, szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka.
 • Jak dodała, rozwiązania z porozumienia rządu oraz "Solidarności" komisja chce wypracować przed końcem kadencji.
 • Ogólnie na wypłatę dodatkowych świadczeń zaplanowano w tym roku 906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej: 765 mln zł dla nauczycieli oraz 46 mln zł dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

Rusecka w rozmowie z PAP podkreśliła, że uzgodnienia pomiędzy rządem a "Solidarnością" odpowiadają na postulaty zgłaszane przez środowiska pracownicze i związki zawodowe. "To były też te obszary, które próbowaliśmy sygnalizować, a niektóre tematy mieliśmy już rozpoczęte prace, ale niezakończone, bo czekaliśmy na to, co będzie w tych uzgodnieniach" - powiedziała.

"Dobrze jak poselskie projekty mają pozytywną opinię rządu, bo wtedy jest to spójne, są na to środki. Bo to wszystko wiąże się z wydatkowaniem środków budżetowych i czekamy aż te projekty będą przelane na ustawy, pewnie połączone z naszymi poselskimi, aby wypracować te rozwiązania jeszcze przed końcem tej kadencji" - podkreśliła szefowa komisji polityki społecznej i rodziny. "Liczę na to, że te przepisy jeszcze w tej kadencji będą wprowadzone w życie" - dodała.

Rusecka wskazała, że rząd PiS jest rządem, dla którego ważna jest społeczna odpowiedzialność i rola pracownika. "To jest równoważone działanie" - zaznaczyła. "Z jednej strony dbałość o pracownika, ale też w odpowiedzialności do budżetu" - dodała. "Ten konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników" - podkreśliła posłanka PiS.

Emerytury pomostowe, zabezpieczenia dla związkowców

Strony uzgodniły m.in., że uchylony zostanie wygaszający charakter emerytur pomostowych. Wprowadzona zostanie szczególna regulacja dotycząca zabezpieczenia działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy. Podwyższony będzie roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym.

W porozumieniu zapisano także wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy przysługującego pracownikowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, z katalogu składników wynagrodzenia, które są uwzględnianie przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Nagrody dla nauczycieli wyniosą po 1125 złotych

Zdecydowano, że Domy Pomocy Społecznej zostaną dofinansowane w 2023 r. kwotą w wysokości 300 mln zł, przeznaczoną na dofinansowanie wypłaty dodatków do wynagrodzenia dla pracowników tych instytucji, przesądzono też, że nastąpi odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). 

Zaplanowano również m.in. wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, poprzez wzrost funduszu z przeznaczeniem na wypłatę dodatkowych świadczeń i zapisano np. nagrody specjalne dla nauczycieli z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł. 

Ogólnie na wypłatę dodatkowych świadczeń zaplanowano w tym roku 906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej: 765 mln zł dla nauczycieli oraz 46 mln zł dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

Informację o projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, tzw. ustawy okołobudżetowej, zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W piątek, zgodnie z porządkiem obrad zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd ma rozpatrzyć ten projekt wraz z projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok.

TAGI
KOMENTARZE111

 • Lucy 2023-07-13 19:26:58
  To było do Nauczyciel. Źle komentarz wskoczył.
 • Lucy 2023-07-13 19:19:07
  Nauczyciel bibliotekarz pracuje 30 godzin zegarowych w tygodniu (1 etat!), więc nie porównuj do katechety.
 • Księgowa 2023-06-19 20:55:28
  Do Magda : muszę przyznać ci rację, tak jest w szkołach gdzie nauczyciel początkujący zarabia 10 tysięcy plus dodatki. Również pozdrawiam 😀 zaproszenie nadal aktualne, mój pit czeka do wglądu tak jak chciałaś. Nasze ty bogactwo intelektualne.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!