Najdroższa inwestycja edukacyjna w historii Wrocławia. Obiekt pomieści 1200 dzieci

  • KO
  • 28 lipca 2022 - 20:25
Najdroższa inwestycja edukacyjna w historii Wrocławia. Obiekt pomieści 1200 dzieci
Budowa przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu ma kosztować 87 mln zł (wizualizacja: UMW)
Rusza budowa najdroższej inwestycji edukacyjnej w historii Wrocławia. W czwartek, 28 lipca, podpisano umowę na realizację zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Cynamonowej 40. Znajdzie tu miejsce do nauki 1200 dzieci. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ekologiczny.
  • Budowa przy ul. Cynamonowej ma kosztować 87 mln zł. Jest to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek przeznaczono na inwestycję edukacyjną we Wrocławiu.
  • Nowa inwestycja ma pomieścić łącznie 1200 dzieci: 200 w przedszkolu i aż 1000 w szkole.
  • 1 sierpnia rozpoczną się roboty ziemne. Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej będzie gotowy w 2024 roku.

- To bardzo duże pieniądze, ale wiem, że dobrze zainwestowane w młodzież i edukację. Proszę pamiętać, że koszty inwestycyjne stale rosną. Drożeje cement, stal, aluminium, materiały wykończeniowe. Wpływ na taką sytuację ma wojna na Ukrainie, pandemia, a także inflacja i sytuacja gospodarcza - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

- W tym miejscu powstanie obiekt o powierzchni 9000 mkw., który sprawi, że dzieci będą mogły nie tylko się uczyć, ale przede wszystkim rozwijać swoje talenty, marzenia i pasje w fantastycznych warunkach. Szkoła jest zaprojektowana w taki sposób, aby dawać różne możliwości angażowania uczniów poza lekcjami - tłumaczy Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Nowa inwestycja ma pomieścić łącznie 1200 dzieci: 200 w przedszkolu i aż 1000 w szkole.

Czytaj też: Będą dotacje na inwestycje i remonty w szkołach. Jest projekt rozporządzenia

Obiekt będzie mógł pochwalić się klimatyzowanymi 32 salami lekcyjnymi, czterema salami komputerowymi, dwiema salami do nauki języków obcych, a także pracowniami: przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną. Oprócz tego będą w nim trzy świetlice, biblioteka z czytelnią i węzeł żywieniowy z jadalnią.

Pomyślano także o młodszych dzieciach. W części przedszkolnej powstanie osiem sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem - w tym trzy sale dla 3-latków, obok których dodatkowo będą pomieszczenia na leżaki. Oprócz tego duża sala rekreacyjna (gimnastyka korekcyjna, rytmika, imprezy okolicznościowe) z magazynem, gabinet logopedy i szatnia dla dzieci.

Planowana jest ogólnodostępna toaleta wyposażona dodatkowo w przewijak dla niemowląt. Na zewnątrz ma być kolejne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw.

- Pamiętamy oczywiście o wychowaniu fizycznym dzieci i młodzieży, dlatego przy szkole wybudujemy dużą salę gimnastyczną, która będzie mieć ok. 900 mkw. z możliwością podziału, ze sceną oraz z widownią na antresoli, a także małą salę gimnastyczną na ok. 350 mkw. oraz salę do gimnastyki korekcyjnej. Powstanie również boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, do piłki nożnej, bieżnia, skocznia do skoku w dal, place zabaw i ogród - wymienia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Zielony i dostępny

Będzie to budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - planowana jest niska zabudowa. Co więcej, przy szkole będzie teren zielony dostępny dla mieszkańców. Dodatkowo będzie można naładować samochód elektryczny.

Nasadzonych zostanie aż 248 drzew m.in. dęby, platany, klony, a także liczne krzewy, żywopłoty i byliny. Obiekt będzie ekologiczny: ma mieć zielone dachy, instalacje fotowoltaiczną, zagospodarowane zostaną wody opadowe, zmontowane będą instalacje odzysku ciepła.

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej 40 we Wrocławiu. Wizualizacja UMW
Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej 40 we Wrocławiu. Wizualizacja UMW

W ramach inwestycji powstaną wewnętrzne chodniki, place, drogi manewrowe i ppoż., ciąg pieszo-rowerowy, parking dla samochodów - 52 miejsc w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami, ustawione zostaną stojaki na rowery ok. 200 szt., w tym 100 pod zadaszeniem, pojawi się mała architektura (pomieszczenie na odpady, ławki, kosze na śmieci).

1 sierpnia rozpoczną się roboty ziemne. Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej będzie gotowy w 2024 roku.

- W przyszłym roku startujemy z pracami planistycznymi dotyczącymi sieci szkół, czyli będziemy ustalać, z jakich osiedli dzieci pójdą właśnie do tej szkoły - wyjaśnia Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych.

Jednocześnie trwają prace przy projektowaniu dróg dojazdowych do placówki i w okolicy. Objęte są innym zadaniem. Projekt ma być gotowy w 2022 r.

 

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!