Partnerzy portalu

Najlepsze miasta do studiowania w Polsce. Warszawa i Kraków dystansuje inne ośrodki

Najlepsze miasta do studiowania w Polsce. Warszawa i Kraków dystansuje inne ośrodki
Najlepsze miasta do studiowania zwykle nie są najtańsze (fot. pixabay.com)
Warszawa, Kraków, Poznań – to najlepsze w Polsce miasta do studiowania. A przynajmniej tak wynika z rankingu, jaki opublikował iKalkulator.pl. Wziął on pod uwagę poziom edukacji, koszty życia i perspektywy ekonomiczne w 18 miastach Polski.
  • Pod względem jakości edukacji bezkonkurencyjna jest Warszawa, która wyprzedza Kraków i Poznań.
  • Ze względu na koszty życia najbardziej obiecująco dla studentów wypada Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Olsztyn.
  • Najlepsze perspektywy rozwoju absolwenci mają w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

Autorzy raportu przeanalizowali 18 miast Polski – wszystkie 16 stolic województw oraz w przypadku woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – także ośrodki pełniące podobne role (stąd w zestawieniu znalazły się zarówno Bydgoszcz i Toruń, jak też Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra).

Opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczelni wyższych w danym mieście, urzędów pracy i zestawień przygotowanych przez Perspektywy.pl, Quacquarelli Symonds czy Pracownię Ekonomiczną 2033 (dotyczyły one m.in. bezrobocia, poziomu wynagrodzeń, średniej ceny wynajęcia mieszkania, pokoju lub miejsca w akademiku, a także informacje o cenach miesięcznych biletów komunikacji miejskiej) sprawdzili jakość edukacji, koszty życia oraz perspektywy ekonomiczne. Kategorie zostały podzielone na podkategorie. Zazwyczaj w każdej maksymalnie można było uzyskać 18 pkt., a minimalnie – 1 pkt lub 0 – w przypadku, gdy miasto nie spełniało żadnego z warunków.

Wnioski? W przypadku edukacji, gdzie brano pod uwagę miejsce zajęte w ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 (dodatkowe punkty mogły uzyskać te uczelnie publiczne, które znalazły się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – The World University Rankings 2020) pierwsze miejsce zajęła Warszawa, która o 8 punktów wyprzedziła Kraków. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, który do Warszawy stracił aż 40 punktów. Na końcu zestawienia znalazły się: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Olsztyn.

Analizując koszty życia skupiono się na średnim koszcie wynajmu pokoju i mieszkania dwupokojowego, a także cenach biletów miesięcznych komunikacji miejskiej. Z tego punktu widzenia najtańszy okazał się Gorzów Wielkopolski, który zdobył 68 punktów. 9 punktów mniej zebrała Zielona Góra, a 10 mniej – Olsztyn. Najdroższym miastem zestawienia okazała się, co nie jest zaskoczeniem, Warszawa, która zdobyła jedynie 16 punktów. Niewiele tańszy okazał się Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Rozpatrując perspektywy rozwoju analizowano poziom bezrobocia, wysokość średniego wynagrodzenia, a także to, gdzie jest najwięcej absolwentów multimilionerów – z dorobkiem min. 100 mln euro. Na najwyższym stopniu podium znalazła się Warszawa. Z niewielką stratą do niej na drugim miejscu uplasował się Kraków, a na trzecim – Wrocław i Katowice. W ścisłej czołówce znalazły się też Poznań i Gdańsk, które uzyskały powyżej 30 punktów. Z kolei na drugim końcu zestawienia uplasował się Białystok, Kielce i Gorzów Wielkopolski.

najlepsze-miasta-do-studiowania-RANKING.png
najlepsze-miasta-do-studiowania-RANKING.png

W ostatecznej klasyfikacji, po zebraniu wszystkich elementów składowych, triumfatorem rankingu została Warszawa, zdobywając 148 punktów. Zaledwie jeden punkt miej zebrał Kraków. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, na czwartym – Wrocław, a na piątym Gdańsk. To jedyne miasta, które zdobyły powyżej 100 punktów, przy czym do prowadzącego duetu Warszawa – Kraków kolejne w zestawieniu Poznań i Wrocław tracą ponad 40 punktów. Na drugim końcu rankingu znalazł się Białystok, który zdobył tylko 61 punktów. 68 pkt. uzyskały Kielce (68 punktów), a po 73 pkt. Rzeszów i Lublin. Średnia dla rankingu wyniosła 90 punktów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!