Partnerzy portalu

Największe miasta wydają 20 mld zł na oświatę. Ponad połowa to płace

Największe miasta wydają 20 mld zł na oświatę. Ponad połowa to płace
Wydatki na oświatę rosną stosunkowo stabilnie. Inaczej wygląda to w przypadku wydatków na wynagrodzenia w edukacji (fot. Pixabay)
Wydatki samorządów na oświatę i wychowanie rosną równomiernie, biorąc pod uwagę dane z największych polskich miast. Wzrost wynagrodzeń w oświacie jest mocno zróżnicowany.
 • Samorządy planują coraz większe środki na oświatę oraz na wynagrodzenia w oświacie. Te pierwsze rosną jednak szybciej.
 • Na 2023 r. 15 największych polskich miast zaplanowało wydać na oświatę ponad 20 mld zł. Ponad połowa tej kwoty (11,9 mld) zostanie przeznaczona na wynagrodzenia.
 • Nie chodzi tylko o wynagrodzenia nauczycieli. Pieniądze muszą także wystarczyć na wypłaty dla pracowników administracji, obsługi świetlic czy stołówek.

Oświata i wychowanie - dział budżetowy nr 801 jest tym, na który samorządy przeznaczają nawet ponad 1/3 zaplanowanych na dany rok wydatków. 15 największych polskich miast zaplanowało w sumie właśnie w tym dziale na 2023 r. kwotę ponad 20 mld zł. 

Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. O ile wśród największych polskich miast widać wyraźnie, że wydatki na oświatę rosną równomiernie, zupełnie inaczej jest w przypadku wydatków na wynagrodzenia. Choć ich średni wzrost w przypadku 15 największych polskich miast jest zbliżony do średniego wzrostu ogółu wydatków (od 12 proc. do 14 proc.), w poszczególnych miastach wartość ta może się wahać od niespełna 6 proc. do ponad 20 proc.

Wynagrodzenia mogą pochłaniać nawet 70 proc. wszystkich wydatków w oświacie

Nie powinno dziwić, że zdecydowanie największą kwotę na edukację zaplanowała w 2023 r. Warszawa. W uchwale budżetowej jest to niemal 5,8 mld zł, czyli o ponad 16 proc. więcej niż zaplanowano na rok 2022 (4,9 mld zł). Zaplanowane na rok bieżący niemal 3,4 mld zł na wynagrodzenia w edukacji stanowią 59 proc. wszystkich wydatków, jakie stolica przewiduje w tym roku w dziale 801. 

Tak wyglądają zaplanowane przez miasta wydatki na oświatę oraz wynagrodzenia w oświacie (oprac. PortalSamorzadowy.pl)
Tak wyglądają zaplanowane przez miasta wydatki na oświatę oraz wynagrodzenia w oświacie (oprac. PortalSamorzadowy.pl)

Dla porównania - w 2022 r. miasto zaplanowało wydać na oświatę 3,2 mld zł. Oznacza to, że te wydatki wzrosną rok do roku o 5,85 proc., a zatem wolniej niż całość zaplanowana na oświatę.

Średnio w 15 największych miastach Polski wydatki na wynagrodzenia w dziale 801 pochłoną 62 proc. wszystkich wydatków na edukację. Najwięcej na wynagrodzenia - w stosunku do wszystkich wydatków na oświatę - zaplanowano w Białymstoku, Kielcach i Opolu. Są to jedyne miasta, gdzie odsetek ten przekroczy 70 proc.

Wydatki na oświatę rosną wolniej niż wydatki na płace w oświacie

15 największych miast w Polsce zaplanowało na 2023 r. średnio o 14,36 proc. większą kwotę niż na rok 2022. W poszczególnych przypadkach odsetki te są do siebie zbliżone. Żaden z samorządów nie odchyla się więcej niż o 5 proc. w jedną czy też drugą stronę.

Przykładowo w Szczecinie zaplanowano niespełna 10-procentowy wzrost wydatków na oświatę w porównaniu do roku 2022. Na drugim biegunie znajduje się Toruń, gdzie zaplanowana kwota nie będzie różniła się więcej niż o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

O wiele inaczej wygląda jednak kwestia wzrostu wydatków na płace w oświacie. Choć sama średnia jest podobna do wzrostu wydatków w dziale 801 (12 proc.), to już różnice w poszczególnych miastach są o wiele bardziej widoczne.

Jak wynika z uchwał budżetowych, w Katowicach na wynagrodzenia w oświacie zaplanowano kwotę o ponad 20 proc. wyższą niż w roku 2022. Jest to jedyne miasto, gdzie odsetek ten wynosi więcej niż 20 proc., choć blisko tej granicy znalazła się Bydgoszcz (19,91 proc.).

Na drugim biegunie wspomniana już chociażby Warszawa (5,95 proc.), a także Toruń, Poznań czy Kielce, gdzie wzrosty wydatków na wynagrodzenia w dziale 801 to kwestie raptem kilku procent.

Procentowy wzrost wydatków na oświatę i wynagrodzenia w oświacie w wybranych miastach (oprac. PortalSamorzadowy.pl)
Procentowy wzrost wydatków na oświatę i wynagrodzenia w oświacie w wybranych miastach (oprac. PortalSamorzadowy.pl)

Wciąż za mała subwencja oświatowa. To drenuje samorządowe budżety

W 2022 r. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła wyniki kontroli dotyczącej finansowania oświaty. Kontrolerzy zbadali 32 gminy, 16 powiatów oraz 11 jednostek powołanych do wspólnej obsługi administracyjno-finansowej placówek oświatowych w ośmiu województwach.

Kontrolerzy NIK podali, że skontrolowane przez nich jednostki przeznaczały średnio 34 proc. wszystkich swoich wydatków na edukację (w przypadku 15 największych polskich miast jest to średnio około 29 proc.).

Jednak to wysokość tych wydatków jest główną bolączką samorządowców. Jak wskazuje NIK, wydatki na oświatę rosną szybciej niż rośnie subwencja oświatowa. W kontrolowanym okresie (1 stycznia 2017 r. - 30 września 2021 r.) subwencja wystarczała średnio na pokrycie 63 proc. wszystkich wydatków na zadania oświatowe.

W przypadku powiatów subwencja pokrywała ponad 81 proc. wydatków, ale w gminach było już znacznie gorzej. Gminom miejskim subwencja pokrywała 50,5 proc. wydatków oświatowych, a w przypadku gmin wiejskich niewiele więcej - 53,6 proc.

TAGI
KOMENTARZE9

 • Bug honor 2023-03-26 18:27:02
  Kiedyś jeden mądry policzył że państwo płaci za ucznia tyle że mógł by iść do prywatnej szkoły ile w tych szkołach jest administracji ile bibliotekarek ile palaczy i ważnych bez przesady samorządy zrównać pieniądze dla nauczycieli średnia z całej Polski i okej bo nie wiem czym się różni nauczyciel ...Polaka z Warszawy od nauczyciela z Lublina  rozwiń
 • łowcatrolli 2023-03-24 12:52:20
  więc dobrze przewidziałem - 2 godziny minęły i hodowlany trollu wyszedł z norki niczym ruski żołdak z okopu - a tu łup na głowę granat leci, trollu ma oręż z rąk wytrącony .... i tak to jest z tymi trollami, ile to się człowiek nie namęczy aby wyrwać takiego chwasta
 • łowcatrolli 2023-03-24 11:34:10
  łowcatrolli=Joanna

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!