Partnerzy portalu

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025: do 31 października czas na złożenie wniosku

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025: do 31 października czas na złożenie wniosku
Szkoły mogą uzyskać wsparcie na zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek (fot. malopolska.pl)
Jeszcze tylko do końca października dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych mają czas na złożenie do swoich organów prowadzących wniosków w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Wsparcie można uzyskać na zakup książek, nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

- Do 31 października br. dyrektorzy placówek powinni zgłosić chęć uczestniczenia w tym programie do organów prowadzących, a organy prowadzące wnioski do wojewodów do 20 listopada br. - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

- W 2021 roku do prawie 3,5 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek publicznych i pedagogicznych trafi ok. 20 mln zł – dodał Piontkowski.

"MEiN, jeśli chodzi o Narodowy Program Rozwoju i Czytelnictwa, odpowiada tylko za jeden komponent, przeznaczony jest do wsparcia bibliotek - rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży. Pozostałe komponenty są w dyspozycji ministra kultury i dziedzictwa narodowego" - zaznaczył.

Wiceszef resortu edukacji podkreślił, że pieniądze te zostały już rozdzielone i są przeznaczone na zakup książek i rozwój czytelnictwa.

Podczas konferencji prasowej wspomniał, że trwa nabór na rok 2022, na który przeznaczone zostanie 30 mln zł.

Z dofinansowania mogą skorzystać przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (z wyłączeniem branżowych szkół II stopnia, szkół dla dorosłych i szkół policealnych prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej), szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz biblioteki pedagogiczne (w każdej z tych kategorii wsparcie mogą uzyskać zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne). O wsparcie mogą się też ubiegać szkoły polskie oraz szkoły i zespoły szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Czytaj: Lista wyróżnionych nauczycieli podczas uroczystości w KPRM: odznaczenia, medale i nagrody

W przypadku przedszkoli wsparcie może być udzielone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3- 6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo. W przypadku szkół – na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych (tj. sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, oprogramowania dla bibliotek, czytników e-booków i elementów wyposażenia wnętrza biblioteki), a także realizację działań promujących czytelnictwo (przy czym szkoła musi przeznaczyć co najmniej 50 proc. wsparcia na zakup książek).

Aby ułatwić dyrektorom placówek przygotowanie wniosków Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej zestaw pytań i odpowiedzi wyjaśniających takie kwestie np. możliwość zakupu książek w wersji elektronicznej, relacja dofinansowania i wkładu własnego, czy możliwość organizacji spotkań autorskich z literatami.

Czytaj: Nagrody finansowe dla nauczycieli w Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Toruniu i Kielcach

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od typu placówki i liczby uczęszczających do niej dzieci. Wsparcie finansowe otrzyma organ prowadzący placówkę pod warunkiem zapewnia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty kosztów realizacji zadania objętego wsparciem finansowym.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!