Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025: do 31 października czas na złożenie wniosku

- Do 31 października br. dyrektorzy placówek powinni zgłosić chęć uczestniczenia w tym programie do organów prowadzących, a organy prowadzące wnioski do wojewodów do 20 listopada br. - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
- W 2021 roku do prawie 3,5 tys. placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek publicznych i pedagogicznych trafi ok. 20 mln zł – dodał Piontkowski.
"MEiN, jeśli chodzi o Narodowy Program Rozwoju i Czytelnictwa, odpowiada tylko za jeden komponent, przeznaczony jest do wsparcia bibliotek - rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży. Pozostałe komponenty są w dyspozycji ministra kultury i dziedzictwa narodowego" - zaznaczył.
Wiceszef resortu edukacji podkreślił, że pieniądze te zostały już rozdzielone i są przeznaczone na zakup książek i rozwój czytelnictwa.
Podczas konferencji prasowej wspomniał, że trwa nabór na rok 2022, na który przeznaczone zostanie 30 mln zł.
Z dofinansowania mogą skorzystać przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (z wyłączeniem branżowych szkół II stopnia, szkół dla dorosłych i szkół policealnych prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej), szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz biblioteki pedagogiczne (w każdej z tych kategorii wsparcie mogą uzyskać zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne). O wsparcie mogą się też ubiegać szkoły polskie oraz szkoły i zespoły szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Czytaj: Lista wyróżnionych nauczycieli podczas uroczystości w KPRM: odznaczenia, medale i nagrody
W przypadku przedszkoli wsparcie może być udzielone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3- 6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo. W przypadku szkół – na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych (tj. sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, oprogramowania dla bibliotek, czytników e-booków i elementów wyposażenia wnętrza biblioteki), a także realizację działań promujących czytelnictwo (przy czym szkoła musi przeznaczyć co najmniej 50 proc. wsparcia na zakup książek).
Aby ułatwić dyrektorom placówek przygotowanie wniosków Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej zestaw pytań i odpowiedzi wyjaśniających takie kwestie np. możliwość zakupu książek w wersji elektronicznej, relacja dofinansowania i wkładu własnego, czy możliwość organizacji spotkań autorskich z literatami.
Czytaj: Nagrody finansowe dla nauczycieli w Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Toruniu i Kielcach
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od typu placówki i liczby uczęszczających do niej dzieci. Wsparcie finansowe otrzyma organ prowadzący placówkę pod warunkiem zapewnia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty kosztów realizacji zadania objętego wsparciem finansowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.