Partnerzy portalu

Nauczyciel może otrzymać emeryturę z rekompensatą, ale musi spełnić dwa warunki

 • NR
 • 20 marca 2023 - 09:00
Nauczyciel może otrzymać emeryturę z rekompensatą, ale musi spełnić dwa warunki
O rekompensatę nie może starać się nauczyciel, który skorzystał ze świadczenia kompensacyjnego lub otrzymał prawo do wcześniejszej emerytury, nawet jeśli z niej nie skorzystał (Fot. Pixabay)
Za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w tym pracę nauczycielską, należy się rekompensata. Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić, by ją otrzymać i jak obliczyć jej wysokość.

Rekompensata to dodatek do kapitału początkowego, który jest doliczany do emerytury. Przysługuje za pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze - dotyczy to także pracy nauczyciela. Dla osób z dużym stażem pracy przed 1999 rokiem rekompensata ma znaczący wpływ na wysokość emerytury.

Komu przysługuje rekompensata za pracę nauczyciela?

Wysokość rekompensaty zależy od kilku czynników - to między innymi staż pracy oraz czas pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. W przypadku nauczyciela rekompensata przysługuje, jeśli przed 1 stycznia 2009 r. pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat, a także nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub emerytury pomostowej.

O rekompensatę nie może starać się nauczyciel, który skorzystał ze świadczenia kompensacyjnego lub otrzymał prawo do wcześniejszej emerytury, nawet jeśli z niej nie skorzystał.

Jak wylicza się rekompensatę dla nauczycieli?

Zakład Ubezpieczeń społecznych podaje dokładny wzór, według którego nauczyciele mogą obliczyć wysokość przysługującej im rekompensaty. Należy pamiętać, że wysokość rekompensaty jest obliczana tylko i wyłącznie na wniosek złożony w tej sprawie.

Wzór do wyliczenia rekompensaty podajemy poniżej.

R = 64,32 x K x X

R - oznacza kwotę rekompensaty,
K - oznacza kwotę emerytury „hipotetycznej” obliczonej w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego (kwota hipotetycznej emerytury na 31 grudnia 1998 r. = część socjalna + część za okresy składkowe + część za okresy nieskładkowe),
X - oznacza współczynnik określający, jaka część wymogów do wcześniejszej emerytury została spełniona do 31 grudnia 2008 r. 

TAGI
KOMENTARZE30

 • Urzędnik 2023-03-20 20:25:01
  Do emerytka: skoro takie są przepisy to czego nie rozumiesz? Nie można zjeść i mieć ciastka.
 • emerytka 2023-03-20 14:39:50
  Mi ZUS odmówił prawo do rekompensaty, ponieważ korzystałam że zniżki godzin, z tytułu pełnienia funkcji dyrektora.
 • Gość 2023-03-20 14:22:43
  Nauczyciel pracujący w szczególnych warunkach to wiem ale w szczególnym charakterze to o kogo chodzi? Dalej i znowu dzieli się nauczycieli na tych lepszych i gorszych. Ten co skorzystał ze świadczenia kompensacyjnego ma taki sam żołądek jak ten co nie skorzystał

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!