Nauczyciel pilnie poszukiwany. Liczba ogłoszeń rośnie lawinowo

 • TK
 • 5 lipca 2022 - 18:00
Nauczyciel pilnie poszukiwany. Liczba ogłoszeń rośnie lawinowo
Najwięcej ofert pracy pochodzi z przedszkoli i żłobków (fot. mat. prasowe)
Liczba ofert pracy dla nauczycieli i opiekunów wzrosła rok do roku o 33 proc. - tak wynika z analizy portalu OLX. Najwięcej ofert dotyczy pracy w przedszkolach, jednak największy wzrost procentowy to oferty pracy dla nauczycieli i asystentów nauczycieli w szkołach.
 • Zapotrzebowanie na nauczycieli wzrosło rok do roku o 33 proc. - tak wynika z analiz ogłoszeń na portalu OLX.
 • Najwięcej nowych ofert pracy dotyczy nauczycieli, asystentów lub pomocy nauczyciela.
 • Aktywniej - niż zazwyczaj o tej porze roku - wyspecjalizowanej kadry szukają szkoły języków obcych.

W drugim kwartale 2022 r. na stronach kuratoriów oświaty pojawiło się mnóstwo nowych ogłoszeń dotyczących zapotrzebowania na kadry nauczycielskie. Duży wzrost liczby ogłoszeń o pracę w systemie edukacji odnotował także portal OLX. Jak wynika z danych przekazanych przez portal, w porównaniu z drugim kwartałem roku 2021, ogłoszeń jest więcej o 33 proc.

Zdecydowanie najaktywniejsze w tym obszarze są przedszkola. Tylko w czerwcu ogłoszeń o pracę wystawionych przez te jednostki było ponad 1,4 tys. i oznaczało to 31 proc. wzrost względem dostępnej oferty w tym samym miesiącu 2021 r.

Duże zapotrzebowanie na nauczycieli języków obcych

Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także szkoły języków obcych. W czerwcu za pośrednictwem OLX Praca rozpoczęto niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Jak podaje portal, trzy na cztery z nich dotyczyły poszukiwania lektorów lub nauczycieli języka angielskiego. O ile w tym obszarze sezonowość również jest zauważalna, o tyle przedstawiciele tych podmiotów przyznają, że wolą prowadzić rekrutację całoroczną.

Czytaj także: Ponad 8,2 tys. ofert pracy dla nauczycieli. A do września nie tak daleko

- Nie chcielibyśmy stracić możliwości zatrudnienia wyjątkowo utalentowanej osoby tylko dlatego, że ta szuka pracy w marcu lub listopadzie. Najważniejszy jest wartościowy kandydat, a nie miesiąc, w którym rozpoczniemy współpracę - mówi Jan Trawiński, właściciel szkoły języków obcych Enjoy. - Rekrutacja lektorów zajmuje sporo czasu i staramy się nie prowadzić jej w odpowiedzi na sytuację, ale raczej z wyprzedzeniem przygotowując się do dalszego rozwoju biznesu - dodaje.

Użytkownicy OLX Praca w kategorii "edukacja" szukają ofert pracy dla nauczycieli, asystenta lub pomocy nauczyciela (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) i na stanowiska wychowawców przedszkolnych oraz ich pomocy (niespełna 23 proc. zapytań w czerwcu). Zauważalny jest brak wyspecjalizowanych kadr, zwłaszcza na poziomie żłobków i przedszkoli.

Czytaj także: Wysyp ofert pracy dla nauczycieli

- Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert w OLX. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce - mówi Paulina Rezmer z OLX.

Zdecydowanie najbardziej aktywną grupą nauczycieli poszukujących pracy są lektorzy języka angielskiego. W sumie niespełna 9 proc. zapytań (słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki OLX) w kategorii Edukacja dotyczyło właśnie tej specjalizacji. Wiąże się to oczywiście z charakterem pracy. Powszechne jest bowiem łączenie etatów w szkołach publicznych i prywatnych.

TAGI
KOMENTARZE144

 • czechu 2022-07-19 17:44:39
  Nauczyciel pilnie poszukiwany. Liczba ogłoszeń rośnie lawinowo 🤠
 • Sławomir 2022-07-19 17:01:28
  Do czechu : już cesiu a nawet nie wiem czy nie za późno he He
 • czechu 2022-07-19 16:04:41
  hi..hi..hi.cha..cha..cha ... he..he..he....buchacha hi..hi..hi.cha..cha..cha ... he...he...he...buchacha hi..hi..hi.cha..cha..cha ... he..he...he...buchacha i co ...i już?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!