Nauczyciel po 34 latach pracy nie ma środków do życia. Co na to ZUS?

- Po 34 latach pracy i wypadku samochodowym pan Adam, 60-letni dziś nauczyciel, od trzech lat pozostaje bez środków do życia.
- - ZUS odmówił mężczyźnie prawa do świadczenia, pomimo że spełniał wszystkie warunki - pisze niezrzeszony poseł Paweł Szramka w interpelacji do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
- - Pan Adam wprawdzie wygrał sprawę w sądzie, ale ZUS złożył apelację, więc nauczyciel nadal nie otrzymuje świadczenia - opisuje parlamentarzysta.
24 stycznia br. niezrzeszony poseł Paweł Szramka skierował do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg interpelację w sprawie 60-letniego dziś nauczyciela, który od trzech lat nie ma środków do życia.
Po wypadku samochodowym musiał zrezygnować z pracy
- Pan Adam - nauczyciel z 34-letnim stażem pracy - po wypadku samochodowym podupadł na zdrowiu, w związku z czym złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o świadczenie kompensacyjne. Musiał zrezygnować z pracy, ponieważ na skutek problemów po wypadku nie był w stanie pracować - pisze w interpelacji poseł Szramka.
Przypomina, że świadczenie kompensacyjne jest rodzajem zasiłku przedemerytalnego dla nauczycieli, który przysługuje, jeżeli nauczyciel między innymi:
- osiągnął wymagany wiek,
- ma za sobą 30-letni staż pracy,
- posiada 20-letni staż w szczególnych warunkach jako nauczyciel,
- rozwiązał stosunek pracy.
- Pan Adam po złożeniu wniosku o świadczenie chciał pomóc dzieciom przygotować się do zawodów szachowych w gminnym centrum kulturalno-bibliotecznym. W związku z tym podpisał umowę zlecenia na kwotę 200 zł za 10 godzin pracy. ZUS uznał jednak, że przed nabyciem prawa do świadczenia nie rozwiązał umowy o pracę, tylko posiadał umowę zlecenia, dlatego nie spełnia warunków - czytamy w interpelacji.

Nauczyciel wygrał w sądzie, ale pieniędzy z ZUS-u nadal nie dostaje
Jak zaznacza parlamentarzysta, „pan Adam nie był wtedy świadomy, że podpisanie umowy zlecenia będzie niosło za sobą aż tak daleko idące konsekwencje. ZUS odmówił prawa do świadczenia, pomimo że pan Adam spełniał wszystkie warunki”.
Nauczyciel od ponad trzech lat pozostaje bez środków do życia. Pomagają mu rodzina oraz znajomi. Nie jest w stanie pracować.
- Po wygraniu (przez pana Adama - przyp. red.) sprawy w sądzie okręgowym ZUS złożył apelację. Schorowany 60-letni człowiek nie posiada aktualnie żadnych środków do życia, a sprawa w sądzie apelacyjnym jeszcze nie została rozpoznana - pisze Paweł Szramka.
W związku z opisaną sytuacją poseł zwrócił się do minister rodziny i polityki społecznej z poniższymi pytaniami:
- czy w opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej decyzja ZUS-u o odmowie prawa do świadczenia kompensacyjnego była w powyższym przypadku słuszna?
- jakie inne rozwiązania może zaproponować resort w tego typu przypadkach?
- czy w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki planowane są zmiany dotyczące przepisów o świadczeniu kompensacyjnym, które zmiany wykluczyłyby tak radykalne sytuacje, jak całkowite pozbawienie danej osoby środków do życia?
ZUS wyjaśnia, kiedy nauczycielom przysługuje świadczenie kompensacyjne
ZUS na swojej stronie publikuje warunki wymagane przy ubieganiu się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
- Jeśli chcesz otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, musisz rozwiązać stosunek pracy i musisz to zrobić na swój wniosek. Nawet jeśli zakończysz pracę za porozumieniem stron, ważne jest, żebyś złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy - podaje ZUS.

I dodaje: - Jeśli Twoja umowa o pracę wygaśnie z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta, to spełniony jest warunek rozwiązania stosunku pracy na Twój wniosek. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje Ci także wtedy, jeśli Twój stosunek pracy zostanie rozwiązany z powodu:
- całkowitej likwidacji szkoły;
- częściowej likwidacji szkoły;
- zmian organizacyjnych, które spowodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole;
- zmian planu nauczania, które uniemożliwią zatrudnianie Cię w pełnym wymiarze zajęć.
Jak informuje ZUS, będziesz miał prawo do tego świadczenia również wtedy, gdy Twój stosunek pracy wygaśnie, ponieważ:
- upłynął sześciomiesięczny okres, w którym pozostawałeś w stanie nieczynnym;
- w stanie nieczynnym odmówiłeś podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na jaki została zawarta umowa - w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.