Partnerzy portalu

Nauczyciele będą mogli pracować bez limitu godzin

Nauczyciele będą mogli pracować bez limitu godzin
Przedstawiciele dużych miast szykują szkoły ponadpodstawowe na przyjęcie kolejnego powiększonego rocznika uczniów (fot. BB)
- W roku szkolnym 2023-2024 limit godzin ponadwymiarowych zostanie zniesiony - zapowiedział wiceminister Dariusz Piontkowski. Ministerstwo zgodziło się również na prowadzenie zajęć w innych budynkach oświatowych niż szkoła, ale nie zamierza zmieniać ustawy.
 • Takie obietnice ze strony ministerstwa padły na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST, który zebrał się 21 marca.
 • Oznacza to, że postulaty Unii Metropolii Polskich, zgłoszone na posiedzeniu zespołu 10 marca, zostaną przynajmniej częściowo spełnione.
 • O systemie edukacji w Polsce będziemy dyskutować podczas debaty "Edukacja dla przyszłości" w trakcie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia).

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich (UMP) chcieli, aby w roku szkolnym 2023-2024:

 • MEiN czasowo zezwoliło na zatrudnianie nauczycieli na więcej niż 1,5 etatu;
 • obowiązywały nadal podwyższone limity uczniów w oddziałach (ze względu na uczniów z Ukrainy);
 • organy prowadzące miały formalną możliwość tworzenia dodatkowej lokalizacji szkoły ponadpodstawowej w szkole podstawowej, w celu korzystania z jej pomieszczeń czy z sali gimnastycznej.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zapowiedział wówczas, że przyjrzy się, jakie są w tym zakresie możliwości i teraz wskazał, że resort zgadza się na postulat dotyczący zniesienia limitu godzin ponadwymiarowych, ale czasowo, czyli tylko w przyszłym roku szkolnym.

Wakujące etaty w szkołach będą mogły być uzupełniane godzinami ponadwymiarowymi

Zdaniem przedstawicieli UMP - a jak widać również wiceministra Piontkowskiego - podniesienie limitu godzin ponadwymiarowych pomoże rozwiązać problemy kadrowe, które mogą wystąpić w niektórych szkołach ponadpodstawowych. Ma to bezpośredni związek z kolejnym nadmiarowym rocznikiem absolwentów szkół podstawowych, który rozpocznie ponadpodstawowy etap edukacji.

Podobnie jak w roku ubiegłym, w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych zaroi się od uczniów. Po raz kolejny trafi bowiem do nich blisko 510 tys. absolwentów szkół podstawowych, podczas gdy normalne roczniki liczą po ok. 380 tys.

Dla osób spoza branży wypada wskazać, że ten limit godzin ponadwymiarowych dla nauczyciela określa art. 35 ust. 1 Karty nauczyciela i wynosi ½ obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć, a więc w przypadku nauczycieli mających 18-godzinne pensum - maks. 9 dodatkowych godzin pracy.

W wyniku zapowiadanej zmiany tym górnym limitem będzie już tylko zdrowy rozsądek. Warto dodać, iż obecnie na podstawie ustawy o pomocy dla obywateli ukraińskich dla nauczycieli języka polskiego ten limit został czasowo podniesiony do pełnego etatu.

Nie będzie zmian w prawie oświatowym w związku z koniecznością prowadzenia zajęć w budynku innym niż szkoła

Samorządowcy spodziewają się, że podobnie jak w roku ubiegłym, większość absolwentów podstawówek będzie chciała rozpocząć naukę w renomowanych liceach, technikach czy szkołach branżowych zlokalizowanych zazwyczaj w dużych miastach, a w związku z tym pojawią się nie tylko kłopoty z odpowiednią liczbą nauczycieli, ale również z zapewnieniem powierzchni do nauki. Stąd kolejny ich postulat, dotyczący wyłączenia przepisów prawa oświatowego na okoliczność tworzenia nowych lokalizacji do prowadzenia zajęć.

Jak donosi Związek Powiatów Polskich, ten postulat nie zostanie w pełni zrealizowany, ponieważ ministerstwo nie widzi potrzeby dokonywania zmian w ustawie, choć widzi, że konieczność prowadzenia tych zajęć w innych placówkach niż macierzysta szkoła może się pojawić.

Kolejny postulat - dotyczący utrzymania w roku szkolnym 2023/2024 podwyższonych limitów dla nowych roczników w związku z kształceniem uczniów z Ukrainy - nie zyskał poparcia wiceszefa resortu. Należy sądzić, iż dlatego, że przewidywana liczebność klas w szkołach ponadpodstawowych to nawet 36 uczniów.

TAGI
KOMENTARZE200

 • tejot43 2023-04-25 08:27:15
  Tak "polszczyzna" prawie jak szkolna - "... będą mogły być uzupełniane ..." czy to jest cytat, czy oryginalny pomysł autora ?
 • Obserwator 2023-04-07 23:58:23
  Chociaż prezydent Wałbrzycha dba o swoich nauczycieli i tak powinno być. Zmuszanie nauczycieli do 36 godzin tablicowych to jestwyzysk. A oszczędności duże bo nadgodziny są znacznie tańsze od etatu. Szkoły nawet nie informują o etatach. A jak pracownik nie chce tyrać na 2 etatach to grozi... się mu wylotks  rozwiń
 • Nauczyciel 2023-04-07 20:48:13
  A Wałbrzychu Prezydent Szełemej zabrania nadgodzin . W przyszłym roku szkolnym nauczyciel w jednej szkole może mieć tylko 4 nadgodziny niezależnie od potrzeb szkoły

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!