Nauczyciele na kompensacyjnym mogą już dorabiać w szkole

- Zatrudnianie nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym w szkołach jest już możliwe.
- Regulacja znalazła się w znowelizowanych przepisach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która doczekała się podpisu Prezydenta RP.
- Taka możliwość będzie istniała tylko do 31 sierpnia 2023 r., bo tak przewidziano w noweli.
O tym, że praca w szkole nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne będzie możliwa PortalSamorzadowy.pl informował, gdy tylko skończyło się spotkanie ministra Przemysława Czarnka z przedstawicielami związków zawodowych w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty 30 listopada 2022 r.
- Teraz, jeżeli w placówce będzie chociaż jedno dziecko ukraińskie, to nauczyciel, który jest na świadczeniu kompensacyjnym będzie mógł podjąć pracę. Każdy nauczyciel, a więc nie tylko nauczyciel języka polskiego. To zostanie wpisane do specustawy - referował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego wyniki ustaleń z MEiN.
Jednocześnie informował, że rozmowy na ten temat będą kontynuowane, ponieważ zdaniem związkowców taką możliwość powinni mieć wszyscy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych i to bez w względu na to, czy w szkole jest uczeń z Ukrainy, czy nie.
Warunek - co najmniej jedno dziecko ukraińskie w szkole
Minister dotrzymał słowa - stosowna zmian znalazła się w projekcie nowelizacji już w trakcie prac sejmowych, przyjmując ostatecznie brzmienie art. 1 pkt 29 noweli z 13 stycznia 2023 r., która 16 stycznia trafiła do podpisu prezydenta:
„Do dnia 31 sierpnia 2023 r. przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie stosuje się w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, na stanowisku:
1) nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
2) nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1.”.
Prezydent Andrzej Duda miał trzy możliwości - ustawę podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował wyborze o tej pierwszej.
Dlaczego nowelizacja przepisów o świadczeniu kompensacyjnym była konieczna?
Przede wszystkim dlatego, że ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych wyklucza możliwość podejmowania przez nauczycieli pobierających to świadczenie możliwość dodatkowej pracy jako nauczyciel. Mówi o tym w sposób jednoznaczny art. 9 ust. 2, który wskazuje, że prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy Karta nauczyciela. Czyli przede wszystkim w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Według wyliczeń Centrum Edukacji Obywatelskiej, sporządzonych na podstawie danych MEiN, w polskich szkołach uczy się obecnie blisko 144 tys. dzieci ukraińskich, które przybyły do Polski po 24 lutego, w tym 22 tys. w szkołach ponadpodstawowych. Zaledwie 5 tys. więcej niż pod koniec ub. roku szkolnego.
Zdecydowana większość z nich uczy się razem z dziećmi polskimi w klasach ogólnodostępnych. Takich klas jest ponad 62 tysiące. Co oznacza, że w co czwartej klasie w Polsce uczy się przynajmniej jeden uczeń z doświadczeniem uchodźczym. Najwięcej z nich w wielkomiejskich placówkach edukacyjnych, ale można je znaleźć również w małych, a nawet bardzo małych gminach.

Czytaj więcej
Większość Ukraińców zmieniła zdanie o PolakachWygląda więc na to, że nawet przy tak dziwnym wymogu, jakim jest co najmniej jeden uczeń z Ukrainy w szkole, nauczyciele spoza grona polonistów będą mieli szansę na dorobienie do świadczenia kompensacyjnego.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Anna
2023-08-28 11:38:50
Ten wymóg 1 ukraińca (idiotyczny w Polsce) musi być spełniony w momencie zatrudniania nauczyciela. Jeśli po kilku dniach okaże się, że wyjechał, to ty nie masz z tego powodu problemu.
-
nika
2023-08-17 12:54:22
może pracować ale tylko na umowę zlecenie maksymalnie 4 godziny w tygodniu
-
Greg
2023-02-21 16:00:03
Do Teresa: zwięźlej już się nie dało. Brawo.