Partnerzy portalu

Nauczyciele odchodzą ze szkół. Szukają pracy w agencjach rekrutacyjnych

Nauczyciele odchodzą ze szkół. Szukają pracy w agencjach rekrutacyjnych
Co piąty nauczyciel pod koniec ubiegłego roku szkolnego deklarował, że w wakacje będzie szukał innej pracy (fot. pixabay)
Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach zrobiło się tłoczno. W klasach nie brakowało uczniów, gorzej z nauczycielami. Część z nich nie chce odchodzić z pracy, jednak jest też grupa, która już przed wakacjami podjęła decyzję, że nie wróci na etat w szkole. Niektórzy z nich nie myślą już o szkole i szukają zupełnie nowej pracy.
 • Niemal 9,5 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych pojawiło się na stronach kuratoriów oświaty w całej Polsce między 1 a 26 września.
 • Dyrektorzy szkół szukają nowych pracowników i równolegle mierzą się z rezygnacjami dotychczasowej kadry, która zniechęcona niskimi zarobkami oraz warunkami pracy szuka jej w innych placówkach lub myśli o przebranżowieniu.
 • Z roku na rok coraz większa liczba nauczycieli zgłasza się do firm rekrutacyjnych w poszukiwaniu pracy. Bywa, że szukają jej w handlu, transporcie czy opiece nad osobami starszymi. 


Jak wynika z ankiety „Głosu Nauczycielskiego”, aż 87 proc. z niemal 4,4 tys. badanych pracowników oświaty przyznało, że w ich szkole są nauczyciele, którzy od września tego roku rezygnują z pracy w oświacie lub odchodzą na emeryturę albo na kompensówkę. Jedynie 13 proc. twierdziło, że ich placówki ten problem nie dotyczy lub nie mają takich informacji. Co piąty nauczyciel pod koniec ubiegłego roku szkolnego deklarował, że w wakacje będzie szukał innej pracy (19 proc. z 3 536 ankietowanych), a 23 proc. przyznało, że podejmie wtedy dodatkową pracę, żeby dorobić do pensji.

Nauczyciel zmienia zawód

-  Nauczyciele odchodzą z pracy i zaczynają się przebranżawiać, a na ich miejsce nie chcą przyjść kolejni. Niestety w edukacji pula dostępnych kandydatów nie jest aż tak elastyczna i nie można posiłkować się osobami bez kwalifikacji i liczyć, że podejmą pracę po krótkim szkoleniu - mówi na łamach PulsHR Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. 

Czytaj też: ZNP prosi ministra Czarnka o spotkanie. Po raz kolejny

- Ci wykwalifikowani do pracy w szkole coraz chętniej decydują się na etat w innej branży, w której mają lepsze warunki zatrudnienia i wyższe zarobki. Obecnie takie zmiany nie stanowią problemu, bo pracodawcy są otwarci na przebranżowienia, a kandydaci już nie boją się ich tak, jak wcześniej. Obserwujemy też rosnące zainteresowanie nauczycieli ofertami pracy w innych zawodach, a także większą liczbę kandydatów, którzy zaraz po skończeniu studiów nie chcą pracować w szkole i swoją karierę rozpoczynają w innych sektorach. Motywuje ich to, że nawet jeśli na początku nie zarobią bardzo dużo, to - gdy zdobędą doświadczenie w danym zawodzie - ich zarobki pójdą w górę o wiele szybciej i bardziej niż w sektorze edukacji - podkreśla Magda Dąbrowska.

Największe zapotrzebowanie na pracowników oświaty jest w woj. mazowieckim (fot. shuttestock)
Największe zapotrzebowanie na pracowników oświaty jest w woj. mazowieckim (fot. shuttestock)

Brakuje chętnych do pracy w edukacji

Jak wynika z analiz Grupy Progres, obecnie niemal 9,5 tys. etatów czeka na chętnych do pracy w edukacji. To pula ogłoszeń, która pojawiła się na stronach kuratoriów oświaty w całej Polsce między 1 a 26 września.

Największe zapotrzebowanie zaobserwowano w woj. mazowieckim (niemal 1,9 tys. ogłoszeń), małopolskim (1 354 oferty), śląskim (910 ofert), dolnośląskim (841 ofert) i wielkopolskim (686 ofert). Kolejne miejsca zajmują województwa: pomorskie (496 ofert), łódzkie (443 oferty), zachodniopomorskie (319 ofert), warmińsko-mazurskie (276 ofert), kujawsko-pomorskie (263 oferty), lubuskie (242 oferty) i podlaskie (242 oferty). Tabelę zamykają regiony opolski (241 ofert) i świętokrzyski (228 ofert).

Nauczyciele na etat lub zastępstwo poszukiwani są też w dwóch pozostałych województwach – lubelskim i podkarpackim. W tym pierwszym z wymienionych pojawiło się 210 ofert pracy w regionie z terminem ważności dłuższym niż 26 września, w regionie podkarpackim analogiczny termin ważności miało 310 ogłoszeń rekrutacyjnych na etat w szkole.

Czytaj też: Za mało nauczycieli specjalistów. Będą kontrole w placówkach

Zapotrzebowanie dotyczy niemal każdej specjalizacji – dyrektorzy szukają nauczycieli j. polskiego czy języków obcych, matematyki, biologii, fizyki, geografii czy historii. Brakuje nauczycieli zawodów w szkołach ponadpodstawowych oraz osób zajmujących się edukacją najmłodszych (wychowanie przedszkolne). Wolne etaty czekają też na pedagogów, psychologów i logopedów.

Część placówek szuka osób na zastępstwo w miejsce tych, które przebywają na urlopie rocznym dla poratowania zdrowia – z tej formy odpoczynku co roku korzysta 12 tys. nauczycieli. Po spełnieniu określonych wymogów – w okresie całego swojego zatrudnienia – z urlopu dla poratowania zdrowia można skorzystać z przerwami przez maksymalnie 3 lata. Jeden tego typu urlop nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy.

Dyrektorzy szukają przeróżnych rozwiązań na braki kadrowe – nauczyciele uczą kilku przedmiotów, niektórzy wracają do pracy w szkole, mimo że są na emeryturze lub pobierają nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (po spełnieniu określonych warunków umożliwiają one zakończenie pracy zawodowej znacznie wcześniej niż w przypadku przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym). 

Nauczyciel szuka pracy. Nawet w markecie

Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group, zauważa, że z roku na rok można zaobserwować, iż coraz większa liczba nauczycieli zgłasza się do firm rekrutacyjnych w poszukiwaniu pracy.

- Czasem jest to praca dorywcza, a czasem pojawiają się młodzi nauczyciele i mówią, że znają język, mają konkretne umiejętności i chcą spróbować szans w pracy, która przyniesie im większe korzyści finansowe - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Nauczyciele traktują porzucanie szkoły jako ostateczność, ale w tym sezonie zdarzało się to częściej niż w latach ubiegłych (fot. PAP/Michał Walczak)
Nauczyciele traktują porzucanie szkoły jako ostateczność, ale w tym sezonie zdarzało się to częściej niż w latach ubiegłych (fot. PAP/Michał Walczak)

Nauczyciele porzucając szkołę i przechodząc np. do korporacji czy do zawodu mniej prestiżowego, decydują się na to w ostateczności. W ich przypadku ekonomia wygrywa. Jednak wśród najczęściej wymienianych powodów zniechęcających do pracy w zawodzie nauczyciela są nie tylko niskie zarobki.

Równie często wskazywana jest bardzo duża odpowiedzialność, obciążenie psychiczne i stres, a także brak wymaganych kwalifikacji. Nie pomaga też przekonanie, że zawód nauczyciela nie jest prestiżowy, a raczej cieszy się słabnącym poważaniem.

- Motywacją do zmiany pracy rzeczywiście są przede wszystkim pieniądze. Pensje nauczycielskie nie są wysokie, a w obliczu drastycznego wzrostu kosztów i galopującej inflacji zarobki na poziomie 3-4 tysięcy złotych nie są wystarczające dla ludzi, którzy mają wyższe wykształcenie i stale muszą poszerzać swoje kompetencje. Nauczyciele traktują porzucanie szkoły jako ostateczność, ale w tym sezonie zdarzało się to zdecydowanie częściej niż w latach ubiegłych. Pytają nas o możliwość zdobycia nowej pracy, najlepiej w pokrewnych zawodach lub szukają pracy na pół etatu czy zdalnej, którą mogą traktować jako dodatek - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspert rynku pracy.

W przypadku pracy dodatkowej zwykle szukają zatrudnienia w handlu, na magazynach, w sektorze transportowym czy w opiece nad osobami starszymi. Popularne jest też dorabianie jako korepetytor.

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu PulsHR

TAGI
KOMENTARZE46

 • Stażysta 2022-10-13 16:35:08
  Do kolo: dziadziuniu nikt ci nie mówił, że trzeba odejść niepokonany ? Wysiedzisz 45 minut w klasie? Pampers wytrzyma?🤣
 • kolo 2022-10-12 18:28:46
  Stażysta - popracuj odrobinkę młokosie, zrób mianowanie, dyplomowanie a potem pogadamy .... mleczko pod noskiem
 • Stażysta 2022-10-11 09:33:32
  Do baltycki: ile jest tych historii? Pięć, dziesięć? A młodych w to miejsce przyszło sto. Widocznie nie nadawali się do tego zawodu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!